Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли Злокачествено новообразувание на костите и ставните хрущяли с други и неуточнени локализации Кости на черепа и лицето

Кости на черепа и лицето МКБ C41.0

от 19 авг 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Кости на черепа и лицето МКБ C41.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Човешкият череп се разделя на два основни дяла: мозъчен и лицев. Мозъчният череп се състои от две чифтни и 4 единични кости, изграждащи черепната кухина и покрива на орбитата (очница). Теменната (os parietale) и слепоочната (os temporale) са чифтни кости. Нечифтните кости са: челна (os frontale), тилна (os occipitale), клиновидна (os sphenoidale) и решетъчна (os ethmoidale) кост. Черепният покрив (calvaria) се формира от теменните, част от фронталната и окципитална кости.

Лицевият черепен дял се състои от шест чифтни кости - скулова (os zygomaticum), горночелюстна (maxilla), носна (os nasale), небцова (os palatinum), две по-малки кости, и три единични кости - ралник (volmer), долна челюст (mandibula) и подезична кост (os hyoideum).

Първичните неоплазми на скелета са редки заболявания, които представляват едва 0,2% от туморните новообразувания при човека. Най-често се развиват детска и юношеска възраст, но могат да възникнат във всяка възрастова група. Етиологията на костните тумори не е уточнена.

Злокачествено новообразувание на кости на черепа и лицето включва и челюст (максила) (горна), и орбитална кост. Костните тумори на черепа и лицето се класифицират както следва:

  • костообразуващи тумори - остеосаркоми (остеогенни саркоми);
  • хрущялообразуващи тумори - хондросаркоми;
  • сарком на Юинг/примитивен невроектодермален тумор;
  • гигантоклетъчен тумор (злокачествен);
  • тумори с мезенхимен произход - злокачествен фиброзен хистиоцитом, фибросарком, лейомиосарком, липосарком, злокачествен мезенхимом и недиференциран сарком;
  • съдови тумори - ангиосарком;
  • хемопоетични тумори - малигнен лимфом,
  • смесени тумори - адамантином, метастатични тумори.

Хондросаркомите, гигантоклетъчните тумори и ангиосаркомите обикновено се развиват в черепната основа. Остеосаркомите и фибросаркомите засягат предимно горната и долна челюст. Останалите тумори се развиват по-често в черепния покрив.

Клиничната картина се определя от локализацията на злокачествената костна лезия и стадия на туморно развитите. Началните симптоми са поява на подутина (туморна маса) и локална болка. При остеосарком и множествен миелом се установява поява на неболезнена подутина. Друг симптом е наличие на неспецифично главоболие. Асоциираният неврологичен дефицит предполага вътречерепно разпространение. Туморите на черепа причиняват симптоми, резултат на вътречерепна инвазия и компресия на прилежаща част от мозъка или венозни синуси. Общи симптоми на туморното заболяване са обща отпадналост, загуба на апетит, отслабване на тегло, висока температура, а в късните етапи и кахексия.

Хондросаркомите са редки злокачествени тумори, които обикновено възникват при възрастни, като злокачествена трансформация от доброкачествен хондром. Развива се предимно в основата на черепа, в и около турското седло, церебелопонтинния ъгъл, във фронталния или решетъчен синус. Те нарастват продължително и бавно, като причиняват поява на болката, деформация и симптоми на засягане на черепно-мозъчните нервни. При възникване в горна челюст се локализират предимно в областта на странични резци, кучешките зъби и твърдо небце. Най-честите симптоми при тази локализация са болка в челюстта, в интактни зъби и упорито главоболие.

Остеогенните саркоми обикновено се развива във възрастта между 10 и 20 години. Счита се, че могат да се развият в резултат на усложнение на лъчетерапия по друг повод. Остеосаркомите растат бързо и метастазират в белите дробове и други кости. При развитие в горна челюст и орбитална кост се установява лицева асиметрия, поява на деформация на костта, както и субективни оплаквания като затруднения при дъвчене, преглъщане, дишане, говор и зрителни нарушения (екзофталм и тризмус). Фибросаркомите възникнат от периоста на костите на черепа. Те се характеризират с бърз растеж и с поява на локална болка.

Туморните лезии, възникващи от черепната основа причиняват поява на главоболие и/или огнищна костна болка. При настъпване на церебрална венозна тромбоза, вследствие на туморна компресия или инвазия, внезапната или постепенна поява на главоболие е свързана с повишено вътречерепно налягане.

Местоположението на тумора в основата на черепа, често, може да се определи по увреждането на определен черепно-мозъчен нерв. Установени са пет клинични синдроми:

1. Орбиталният синдром се характеризира с поява на постепенно засилваща се супраорбитална (надочнична) болка, локализирана над засегнатото око, и замъгляване на зрението, последвано от диплопия. При прегледа се установява проптоза на засегнатото око и периферна офталмоплегия; има променлива парестезия на първия клон на троичния нерв (n. ophthalmicus) и преорбитален оток.

2. Параселарният метастатичен синдром или ангажирането на кавернозния синус от локална туморна инвазия се характеризират с тежко, едностранно главоболие, локализирано в челната област и диплопия. Установява се пареза на единия или двата n. oculomotorius и n. abducens, парестезия на първия клон на троичния нерв, и евентуално папиледем. Не се установява проптоза.

3. Синдром на средна черепна ямка (ganglion semilunare (Gasseri)) се характеризира с изтръпване, парестезия или болка в областта на инервиране от втори или трети клон на троичния нерв. Главоболието е необичайно явление.

4. Засягането на югуларния отвор предизвиква поява на пресипналост или дисфагия и често ретроаурикуларна болка. Физикалният преглед разкрива доказателства за увреждане на глософарингеалния, вагусов и акцесорен нерви.

5. Синдромът на окципиталния кондил (occipital condyle syndrome) включва тежка едностранна болка в тилната кост, която се засилва при флексия на врата и свързана с болката вратна ригидност, както и едностранна подезичния нерв (n. hypoglossus).

Диагноза на злокачествено новообразувание на кости на черепа и лицето се основава на данни от анамнезата, физикалния преглед, като от основно значение са образните диагностични методи - рентгенография, компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР, MRI). Извършва се биопсия на тумора и се поставя хистологична диагноза.

КТ, в повечето случай, заменя конвенционалната рентгенография в диагностиката на черепните тумори и предоставя точна информация относно засегнатите черепни кости, както и ангажирането на интракраниални и екстракраниални меки тъкани. Контрастното изследване позволява да се оцени кръвоснабдяването на тумора и инфилтрирането на венозните синуси.

Изследването с ядрено-магнитен резонанс дава информация за отношението на костния тумор с меките тъкани. Той е изключително полезен в диагностиката на лезии в основата на черепа, открива аномалии на меки тъкани и осигуряват отлична визуализация на кавернозния синуси и краниалните нерви.

Диференциалната диагноза включва:

  • доброкачествени тумори на черепните кости;
  • енцефалоцеле, менингоенцефалоцеле;
  • фрактури, хирургически дефекти;
  • остеомиелит, туберкулоза, саркоидоза, сифилис;
  • хиперпаратироидизъм, остеопороза, вродена хемолитична анемия.

Лечението на злокачествено новообразувание на кости на черепа и лицето е мултимодално, определя се от локализацията на туморния процес, неговия стадии и хистологичния вариант на малигнома. Включва оперативно лечение, лъчетерапия и химиотерапия, които често се използват в комбинация.

3.8/5 5 оценки

Коментари към Кости на черепа и лицето МКБ C41.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кости на черепа и лицето МКБ C41.0
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:46
    Коментирайте "Кости на черепа и лицето МКБ C41.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Зачервяване със сърбеж по лицето

преди 1135 дни, 7 часа и 54 мин.

Калциев левулинат чист 99 % на прах с подобрено усвояване за здрави кости и стави.

преди 1318 дни, 6 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival