Фронтален синус МКБ C31.2
Челният синус (sinus frontalis) представлява чифтна кухина, която се намира в челната кост и е разположена предимно в носната част (pars nasalis) и люспата (squama frontalis) на костта. Двата синуса са разделени от преграда - septum sinuum frontalium, която почти никога не е разположена срединно. Фронталните синуси обикновено са свързани. Формата, обемът и границите на синусите показват индивидуални различия, като средните стойности на обема са 4-7 см3, а формата е фуниеобразна с връх ориентиран нагоре. Вътрешната повърхност на синусите е покрита с лигавица от респираторен тип, но по-бедна на жлези и съдове. Фронталните синуси комуникират с носната кухина, като се отварят в средния носов ход.
Подробна информация за анатомичното устройство на фронталния синус може да прочетете при:
Злокачествените новообразувания на фронтален синус се срещат много рядко. Приблизително 3% от всички злокачествени тумори на горните дихателни пътища възникват в носа и околоносните кухини. 59% от тези тумори възникват в максиларните синуси, 24% в носните кухини, 16% в етмоидалния синус и по-малко от 1 % в клиновидния или фронтални синуси.
Етиологията на малигнените тумори на фронтален синус е неясна. Предполага се мултифакторна генеза на заболяването. Особено значение се отдава на хроничното възпаление на синусите (синуити) и различни екзогенни нокси. Някои клинични данни показват, че експозиция с промишлени замърсители, като никел, хром, иприт, изопропилов алкохол, радий могат да бъдат свързани с рак на параназалните кухини и носната кухина. Доброкачествените папиломи се смята, че са причинени от различни серотипове човешкия папилома вирус (HPV) и имат потенциал да претърпят злокачествена трансформация.
Най-честият хистологичен вариант на злокачествен тумор, който се развива в параназалните и в частност във фронтален синус, е плоскоклетъчен (сквамозноклетъчен) карцином. Този карцином се диагностицира в 70-80% от случаите. Ангажирането на регионалните лимфни възли от първичен плоскоклетъчен карцином на околоносните кухини се наблюдава при 15% от всички случаи, а лимфогенно разпространение и далечни метастази се появяват при приблизително 9% от случаите. Други злокачествени тумори на околоносните кухини, които се откриват по-рядко са: аденокарцином, аденоиднокистозен карцином, мукоепидермоиден карцином, злокачествен смесен тумор, меланом, лимфом, фибросарком, остеосарком и хондросарком.
Туморите прорастват през костните структури на околоносните кухини и често протичат олигосимптомно, докато не ерозират костта или да инфилтрират съседни структури. Обикновено туморите на фронтален синус имат бавен растежи и проявяват ниска склонност към местно, регионално или далечно разпространение (метастазиране).
Клиничната картина в началните стадии на рак на фронтален синус не е типична, често е олигосимптомна и наподобява тази при инфекция на горни дихателни пътища и синуит - назална обструкция (запушване на носа), болка в челото и главоболие, което се засилва при почукване върху синуса, водниста секреция от носа, в която понякога се откриват кървави жилки. Основният фактор, който отличава симптомите на синуита от тези при тумор на фронталните синусите е продължителността им, като при рак са устойчиви и не се повлияват значително от приложеното стандартно лечение. Появата на подутина в областта на фронталните синуси и оскъдни кървави секрети говори за авансирал тумор.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на фронтален синус, обикновено се поставя късно, защото ранните симптом на заболяването са подобни на тези при пациенти с остър и хроничен синуит. Обикновената рентгенография често показа "синуит" и не дава специфична информация. С компютърна томография се визуализират налични костни ерозии. Ядрено-магнитният резонанс дава информация за степента на разпространеност на тумора, наличие на вътречерепно разпространение или засягане на решетъчната кост (os ethmoidale). С тънкоиглена аспирационна биопсия и последващо цитологично изследване на пунктата дава информация за клетъчния тип карцином, ако резултатът е негативен, но формацията е съмнителна, се извършва оперативна биопсия и хистологично изследване.
Оптималното лечение на злокачествено новообразувание на фронтален синус е хирургична резекция. Злокачествените тумори с произход от околоносните синуси налагат радикална резекция в широки граници, включително интраорбитално или черепната база. Следоперативната лъчева терапия често следва хирургичната резекция. Клинични данни показват, че комбинирането на химиотерапия (интраартериална или интравенозна) с лъчева терапия може да подобри локалния туморен контрол.
Коментари към Фронтален синус МКБ C31.2