Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на храносмилателните органи Злокачествено новообразувание на тънките черва Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва МКБ C17.8

от 18 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва МКБ C17.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Тънките черва (на лат. intestinum tenue) са част от храносмилателния тракт на гръбначните животни и човека. Представлява дълъг и нагънат тръбовиден орган, който започва от пилорния сфинктер на стомаха и достига до илео-цекалната клапа, представляваща граница с началната част на дебелото черво - цекум. В тънкото черво се осъществява ензимно смилане и резорбция на хранителни вещества, постъпили от стомаха. В началото на тънките черва (дуоденум) се отварят изходните канали на черния дроб и панкреаса (две от най-големите жлези в организма). От разположени в подлигавичния слой на тънките черва микроскопични жлези се отделя специфичен секрет.

Тънкото черво има дължината между 6-7 м и се състой три части:

  • дванадесетопръстникът (на лат. - duodenum), който обхваща първите 25-30 см от органа, тук се отварят каналът на панкреаса (задстомашната жлеза) и жлъчният канал;
  • йеюнум или празно черво (на лат. - jejunum) - има дължина 2/5 от останалата част на органа;
  • илеум или хълбочно черво (на лат. - ileum) - с дължина 3/5 от органа.

Подробна информация за анатомичните особености на тънко черво и отделните му части може да прочетете при:

  • Тънко черво

Злокачествените новообразувания (рак) на тънкото черво са около 1% от всички новообразувания на храносмилателната система. Най-често в тънкото черво се развиват следните хистологични форми на малигнени тумори: аденокарцинома, карциноидния тумор, лимфома и лейомиосаркома.

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва се отнася до тумори, които излизат от границите на дуоденум, йеюнум, илеум, дивертикул на Мекел и тяхното изходно начало не може да се определи.

Етиологията и патогенезата на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва се свързва със специфични предразполагащи фактори, които представляват патологични състояния или заболявания в хода, на които може да се развитие злокачествен процес. Тава са фамилна аденоматозна полипоза, болест на Крон (Cronh), глутенова ентеропатия (целиакия), хронични възпалителни заболявания на червата, хроничен илеит, синдром на Peutz-Jegher, имунодефицитни синдроми, имуносупресивна терапия, доброкачествени тумори на тънките черва (аденоми, лейомиоми), представляващи преканцерозни на тънко черво.

Аденокарциномът се среща по-често в дуоденума (40%) и йеюнума (40%), и значително по-рядко в илеума (20%). В началото на злокачественото заболяване клиничната картина е неясна, с нехарактерни симптоми - тежест, оригване, гадене, понякога се установява куркане, коликообразни болки около пъпа, редуване на диария и запек. Нарастването на туморната формация води до проява на относителна чревна непроходимост, а при настъпване на усложнения като пълна чревна обструкция и кървене клиничната картина е по-изразена.

Лейомиосаркомът представлява неепителен тумор (10% от малигнените тумори на тънки черва), който в 20% от случаите се разполага в дуоденума, а 80% в празното и хълбочно черво. По-често е единичен, но могат да се развие като множествен. Съществуват следните форми: сегментна дискова или ануларна инфилтрация на тънкочревната стена, ясно изразена туморна формация с големи размери. Усложненията, които настъпват са механичен илеус - обструкция, инвагинация или волволус, хеморагия (мелена), чревна перфорация и инфилтриране на съседни структури.

Малигнените лимфоми възникват от субмукозните и мукозните лимфни фоликули. Биват първични и вторични лимфоми. Локализират се предимно в илеума с многобройни лимфни фоликули в тази област. Чревните лимфоми са най-често неходжкинов тип, засягат всички възрасти като се срещат предимно във възрастта между 40-60 години. Макроскопските форми са добре оформен плътен тумор, инфилтративна или улцерозана форми. Притежават сравнително висок растежен и метастатичен потенциал. Оплакванията са от болки в корема, диспептични прояви с гадене, повръщане, загуба на тегло, анорексия. Възникват усложнения като кървене при 15% от болните и перфорация при 25%. Наблюдават се общи прояви като: фебрилитет, сърбеж, изпотяване, обща слабост, лесна уморяемост, нарушение на съня (безсъние), емоционални прояви (раздразнителност, депресивни епизоди).

Карциноидът представлява епителен тумор, произхождащ от ентерохромафинните клетки на APUD системата, които синтезират и секретират серотонин, каликреин, кинини, простагландини и др. биологично активни субстанции. Най-често се засяга възрастта между 40 и 70 години. Гастроинтестиналния тракт се засяга в 90% от случите, като най-често се локализира в апендикса 45%, в дисталните отдели на илеула 30% и ректум 10%. Извън храносмилателния тракт карциноидни тумори се откриват в бронхи.

Патофизиологичните процеси се дължат на ефектите на синтезираните от тумора биологично активни молекули. Серотонинът предизвиква диария и фибраозни изменения на ендокарда. Кинините са отговорни за активиране на синтезата на простагландини (PG-F) провокиращи астматични пристъпи, както и възникване на flush синдром (пристъпи на топли вълни, зачервяване на лицето, което може да премине в цианоза, изпотяване и се съпровожда със сърцебиене). Характерна за карциноидните тумори е триадата - flush синдром, диария и сърдечни симптоми.

Независимо от вида на тумора могат да се развият следните усложнения:чревна непроходимост, хеморагия и перфорация на чревната стена.

Диагнозата на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва се поставя посредством инструментални и образни диагностични методи. Рентгеновото изследване с контрастна материя и проследяване на пасажа на всеки половин час дава информация за наличие на стеснение на чревния лумен със задръжка на контраста преди стеснението. Използва се селективна ангиография с висока информативна стойност. Други важни методи са ентероскопия, а при дуоденална локализация и фибродуоденоскопия. Източник на кървене от тънко черво може да се докаже посредством сцинтиграфия с маркирани еритроцити (99 Tc, 111 Индий) или с вазография. Провежда се хистоморфологично изследване на биопсичен материал, получен при ентероскопия и тънкочревна биопсия. Ехографията, КАТ, ЯМР и абдоминална лимфография откриват засягане на лимфни възли и метастази. Карциноидните тумори се доказват посредством по-горе посочените методи и при установяване на стойности на 5-хидроксииндолоцетна киселина над 130 μmol/l в 24 ч. урина.

Хирургичната резекция е основният избор на лечение за почти всички злокачествени новообразувания на тънките черва. Оперативно се осъществяват сегменти резекции на тънко черво с отстраняване на мезентериума и регионални лимфни възли. При локализация на тумора в дванадесетопръстника се налага панкреатодуоденектомия. При тумори в илеума може да се наложи дясна колектомия. В случай на напреднало заболяване, се пристъпва към палиативна резекция за овладяване на кървене или отстраняване на възникнала чревна непроходимост. Карциноидните тумори се лекуват консервативно чрез диета богата на никотинова киселина и медикаменти в зависимост от симптомите. Радикалното лечение на карциноидните тумори е оперативното.

3.0/5 8 оценки

Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва МКБ C17.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва МКБ C17.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 14:30
    Коментирайте "Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на тънките черва МКБ C17.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Тънко черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 98 дни, 20 часа и 10 мин.

Дълголетие и повече жизнена енергия - анкета

преди 104 дни, 23 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 2 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 17 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 17 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 17 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ХИДРОКСИ МЕТИЛ БУТИРАТ (HMB) прах 210 г

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС + ВИТАМИН D3 таблетки за дъвчене с вкус на портокал * 10

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ШАМПОАН УЛТРА 250 мл

ОСТРОВИТ ХИСТИДИН прах 100 г

ОСТРОВИТ ГУАРАНА таблетки * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФЛУАНКСОЛ таблетки 0.5 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:05:27

ЛОТОСОНИК таблетки * 20 ДАНСОН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:30

РАБИОКСИН таблетки 20 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:04:16

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival