Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на устните, устната кухина и фаринкса Злокачествено новообразувание на носоглътката (назофаринкс) Предна стена на назофаринкса

Предна стена на назофаринкса МКБ C11.3

от 26 март 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Предна стена на назофаринкса МКБ C11.3 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Назофаринксът представлява най-горната част на гълтача (фаринкс). Предната стена на назофаринкса се състои от назофарингеалната (предна)(задна) повърхност на мекото небце, която при затваряне на назофаринкса се явява негов под - под на назофаринкса , заден край на носа, включващ задна повърхност на носната преграда и носните конхи (раковини).

Най-честата хистологична форма на злокачествено новообразувание на предна стена на назофаринкса е плоскоклетъчният карцином. Назофарингеалният карцином е рядък тумор и произлиза от епитела на назофаринкса. Почти всички форми на назофарингеален рак при възрастни са карциноми, докато при деца карциномите на назофаринкса са 35-50% от назофарингеалните злокачествени заболявания. В детска възраст, другите хистологични варианти на злокачествени назофарингеални тумори са рабдомиосаркоми или лимфоми.

Назофарингеалния карцином (НФК) има бимодално възрастово разпределение. Един малък пик се наблюдава в края на детството и втори пик се среща при хора на възраст над 50-60 години. Засяга по-често индивиди от мъжки пол, като съотношението мъже:жени е 2:1. НФК е разпространен предимно сред населението на Южна Азия и Северна Африка. В западните страни честотата е 1 случай на 100 хил. души.

Основни етоилогични фактори са инфекция с Epstein-Barr вирус, храни богати на летливи нитрозамини (солена риба), генетична предиспозиция (наличие на генотип HLA-A2 или HLA-Bsin2), фактори от околната среда с канцерогенно действие, професионални вредности и др.

Клиничната изява на злокачествено новообразувание на предна стена на назофаринкса в началото е неспецифична и болните не търсят медицинска помощ, което забавя поставянето на точна диагноза и своевременно започване на лечение. Често появата на подутина в областта на шията (лимфаденопатия) кара пациентите да се обърнат към медицинско лице. Разрастването на тумора в предна стена на назофаринкса може да доведе до симптоми на назална обструкция (едностранно или двустранно запушване, секреция от носа, кървене). Промени в слуха като шум в ухото, намаление на слуха или едностранна глухота (от проводен тип), обикновено, се свързват с инфилтриране и обструкция на евстахиевата тръба.

При засягане на задната повърхност на носната преграда или задна повърхност на носните конхи, преобладаващи са носните симптоми. При засягане на назофарингеална повърхност на мекото небце, освен симптомите от страна на носа, се установяват ушни симптоми (инфекция на средно ухо, глухота и шум в ушите), увреждане на подлежащата мускулатура на мекото небце, промяна в гласа, лимфаденопатия на регионални лимфни възли и др. В зависимост от посоката на разпространение може да се засегне носната кухина, латералните стени на назофаринкса, небцовите дъги и орофарикса.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на предна стена на назофаринкса се поставя въз основа на данни от анамнеза, физикален преглед (оглед, палпация), които дават насочваща информация относно продължителността и характера на оплакванията, локализацията, и ориентировъчна големина на тумора. Огледа се осъществява с предна и задна риноскопия, назофаринкса се оглежда с фиброскоп. Провежда се биопсия на тумора с хистологично определяна на типа. Според СЗО назофарингеалния карцином се раздела на три типа: добре до умерено диференциран плоскоклетъчен карцином, некератинизираш карцином и недиференциран карцином, включващ лимфоепителиом.

С образни методи се определя точната локализация, стадия на злокачествения процес, степента на ангажиране на околните тъкани от тумора и наличие на метастази в регионални лимфни възли или в други органи. От образните методи се използват:

1. Компютърна томография на главата и шията се използва за определяне на големината на тумора, евентуално ангажиране на костни структури и цервикална лимфаденопатия. КТ на гръдния кош се използва за търсене на далечни метастази.

2. ЯМР (ядрено-магнитен резонанс) на глава и основа на черепа се използва при съмнение за вътречерепно разпространение.

3. Позитронно-емисионна томография (PET) се използва за оценка на съмнителни лимфни възли на шията и определяне на степента на разпространение в други тъкани.

Основният метод на лечение на злокачествено новообразувание на предна стена на назофаринкса е лъчева терапия. В напреднали случаи се използва лъчева терапия, последвана от химиотерапия. Комбинирането на препарати като цисплатин и 5-флуороурацил едновременно с лъчетерапия са показали подобряване на преживяемостта.

Хирургичната интервенция, често, е ограничена до биопсия за тъканна диагностика. Почти всички тумори при поставяне на диагноза са неоперабилни, тъй като хирургичния достъп в назофаринкса е изключително труден.

3.7/5 11 оценки

Коментари към Предна стена на назофаринкса МКБ C11.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Предна стена на назофаринкса МКБ C11.3
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 23:09
    Коментирайте "Предна стена на назофаринкса МКБ C11.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Херния на предната коремна стена - онлайн консултация

преди 4117 дни, 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 7 часа и 20 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 2 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 6 часа и 53 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 13 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival