Тонзиларна дъга (предна) (задна) МКБ C09.1
Въведение
Тонзиларните дъги са разположени в задната част на устната кухина, в т.нар. устен зев (fauces), които представлява преходна анатомична структура между устната кухина и гълтача (фаринкс). Тонзиларните дъги се разделят на две - предна и задна. Предната небцова дъга (лат. - arcus palatoglossus) се спуска към основата на езика. Задната небцова дъга (лат. - arcus palatopharyngeus) се спуска към фаринкса. Тонзиларните дъги са покрити от лигавица и се формират от едноименните мускули. Между двете дъги от всяка страна се формира хлътване (fossa tonsilaris), в което се разполага небцовата сливица (лат. tonsila palatina).
Етиология
Туморите на сливиците се срещат сравнително рядко, което възлиза на малко повече от 0,5% от новодиагностицираните злокачествени заболявания в САЩ за една година.
Тютюнопушенето и прекомерната консумация на алкохол, са добре известни рискови фактори за възникване на сквамозноклетъчен карцином. Други рискови фактори са инфекция с човешки папиломен вирус (HPV), дъвчене на бетел, диета с ниско съдържание на плодове и зеленчуци, генетична предразположеност и др.
Патогенеза
Злокачествените новообразувания на глава и шия често произхожда от орофаринкса. Подобно на повечето области в устната кухина и фаринкса, сквамозноклетъчият (плоскоклетъчен) карцином е най-често срещания хистологичен вариант на малигнен тумор на тонзиларна дъга (предна) (задна). Сквамозноклетъчият карцином произлиза от многослойния плосък неороговаващ епител на лигавицата, постилаща тонзиларните дъги. Други по-редки форми на злокачествени неоплазми са лимфоми, карцином на малките слюнчени жлези и метестази в предна или задна тонзиларни дъги.
Почти всички злокачествени тумори на сливиците произхождат от предна тонзиларна дъга. Туморите, обикновено, се разпространяват напред и надолу към основата езика, и нагоре в медиална посока към мекото небце по m. palatoglossus. Често се наблюдава разпространение в антеролатералната посока както мускулите на фаринкса до lig. pterygomandibularis и ретромоларното пространство. Тумори в напреднал стадий могат да инфилтрират долната челюст и да се разпространят по протежение на фарингеална стена в хипо- и/или назофаринкса, или да прораснат в парафарингеалното пространство. Разрастване в инфратемпоралното пространство, с ангажиране на дъвкателните мускули и съдово-нервните структури в тази област може да се види в напреднали случаи.
Клинична картина
Първата клинична изява на злокачествено новообразувание на тонзиларна дъга (предна) (задна) може да представлява област на тъканна дисплазия, възпаление, повърхностно разпространяваща се или екзофитна лезия с различна степен на кератинизация (вроговяване на епитела). Често тези лезии показват ендофитен (инфилтративен) растеж и се трансформират в язва с надигнати ръбове.
Най-честите симптоми са ипсилатерална оталгия, дискомфорт при преглъщане, дисфагия, чувство за чуждо тяло (бучка) в гърлото. При по-напреднали случаи се установява туморна маса в предна или задна тонзиларни дъги, която затруднява говора, гълтането на храна или слюнка, болка, лош дъх, слюнката изтича от устата, туморна маса в горната част на шията, тризъм (тризмус - затруднено отваряне на устата).
Диагноза
Диагнозата на злокачествено новообразувание на тонзиларна дъга (предна) (задна) се поставя след провеждане на следните диагностични процедури: снемане на анамнеза, клиничен преглед, лабораторни, инструментални и образни изследвания. Важни за диагнозата са цитологичното и хистологично изследване на тъкан от туморната формация. Тъканна проба се получава чрез тънкоиглена аспирационна или ексцизионна биопсия. От образните методи се използват CT сканиране (компютърна томография) с или без контраст и ЯМР (ядрено-магнитен резонанс). С образните методи се определя големината на тумора, отношението на тумора с околните тъкани, наличието на метастази и определяне на стадия на туморния процес.
Лечение
Точността на претерапевтичната постановка е важен фактор при планиране на лечение на орофарингеално злокачествено новообразувание. Терапията на злокачествено новообразувание на тонзиларна дъга (предна) (задна) включва три вида лечение:
1. Хирургично лечение. При повечето пациенти се налага оперативно премахване на раковите тъкани. Тумори в стадий I или II се лекуват предимно с хирургична ексцизия. Често се препоръчва радиолечение, тъй като могат да останат ракови клетки, които в последствие се превръщат отново в тумор.
2. Лъчева терапия (радиотерапия). След оперативна интервенция при много пациенти се прилага адювантна радиотерапия, за да се унищожат останалите злокачествени тъкани.
3. Химиотерапия - прилага се при тумори на сливиците в стадий III или IV. Ново вид лечение, наречен индукционна химиотерапия се използва, за да се намали размера на тумора.
Прогнозата на заболяването се определя от стадия, в който е диагностициран злокачествения процес.
Заглавно изображение: www.researchgate.net
Коментари към Тонзиларна дъга (предна) (задна) МКБ C09.1