Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на устните МКБ C00.8
Злокачествените новообразувания на устните се срещат сравнително рядко и засяга по-често индивиди над 45 години, като мъжете се засягат в по-голям процент, отколкото жените. В повечето случаи рака на устната кухина се развиват от клетки, които покриват вътрешната повърхност на устните и се наричат плоскоклетъчен (сквамозни) карцином.
Главните рискови фактори, отговорни за възникването на злокачествен процес, който засяга една или повече локализации на устните са употребата на алкохол и тютюневи изделия (цигари, пури, тютюн за дъвчене, пушене от лула). Други съществени рискови фактори са продължително излагане на слънце, инфекция с HPV (човешки папилома вирус) при орален секс, мъжки пол, възраст над 40-50 години, лоша хигиена на устна кухина, травми и хронично дразнена на устната лигавица от счупени зъби, пломби или зъбни протези.
Основният вид злокачествено новообразувание на устните - лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на устните, е сквамозноклечтъчен карцином. При 40% от случаите със сквамозен карцином, злокачествения процес започва от долната устна. Сквамозноклетъчният карцином образуват твърда подутина (бучка) или язва, които могат да кървят периодично. Засегнатите участъци могат да изглеждат белезникави (leukoplakia), червени или белезникаво-червени (erythroleukoplakia), могат да бъдат гладки или повдигнати над околната тъкан. Базоцелуларния карцином се среща по-често в горната устна и възниква от кожата на устните.
Друг вид рак представлява верукозния (подобен на брадавица) карцином, който представлява лигавична лезия с бял цвят и набраздена повърхност. Злокачествен меланом и сарком на Капоши се срещат значително по-рядко. Малигненият меланом обикновено се свързва с историята за слънчеви изгаряния и се появява на повърхността на кожата. Въпреки това, е възможна появата му в устната кухина, обикновено е вторична локализация - като резултат от метастазиране.
Клинично, проявени симптоми при развитие на малигнен процес, засягащ устна:
- наличие на уплътнение, бучка, подутина или разязвена лезия, засягаща едновременно няколко отделни участъци на устните - френулум, вътрешна букална и устна повърхност, червената ивица, комисурата и лигавицата на горната и долна устни;
- периодично кървене от лезията;
- промяна в цвета на вътрешната повърхност на устната;
- възпалителен инфилтрат, засягащ определен участък на устната, които не изчезва за дълъг период от време;
- скованост, болка или изтръпване; увеличени лимфни възли;
- туморна формация в областта на долната или горна челюст.
Раковите заболявания, произхождащи от устната могат да се разпространят към близките лимфни възли, които се уголемяват и добиват твърда консистенция. Разпространението на сквамозноклетъчния карцином в по-отдалечените части на тялото е рядкост.
Диагнозата се поставя след снемане на подробна анамнеза, обективно изследване на устните и околните тъкани. Диагнозата се потвърждава с биопсия на суспектната формация и хистологично изследване на получената тъкан. Биопсията представлява диагностична процедура, при която се взима тъканна проба от суспектен участък и се изследва под микроскоп, за да се установи типа изменение и постави окончателна диагноза.
Методи на лечение на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на устните са:
- хирургично лечение според конкретни показания;
- лъчетерапия (теле- и брахитерапия);
- химиотерапия.
Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на устните МКБ C00.8