Комисура на устните МКБ C00.6
Относителния дял на злокачествени новообразувания на устните е 3 до 7 % от всички малигнени тумори при хората и 25-35% от злокачествените неоплазии на устна кухина. Най-често (90%) възникват от долна устна, останалите се развиват в горна устна. Малка част от злокачествените тумори на устните произхождат от комисура на устните.
Заболеваемостта от рак на устните е 5-6 случая на 100 000. Мъжете се засягат няколко пъти по-често, сравнено с индивиди от женски пол, като често засягана е възрастта между 60-70 години. В голяма част от случаите на злокачествено новообразувание на комисура на устните се касае за карцином - малигнена неоплазия, възникваща от епителните клетки на лигавицата или червената ивица на устните.
Етиологичните фактори за развитие на злокачествено новообразувание на комисура на устните са ендогенни и екзогенни. Те могат да бъдат класифицирани като физични (радиация, термални), механични (хронична травма), химични (тютюнопушене), биологични (вирусни), хронични възпалителни процеси, предшестваща дисплазия (хейлит, ограничена дискератоза, левкоплакия, кератоакантома), сублигавична фиброза и др. Най-честата хистологична форма е плоскоклетъчен карцином на 80%.
Клиничната изява на заболяването в ранния стадии протича с минимални симптоми или е свързано с пренеопластично заболяване. Класически протича под три форми: екзофитна, инфилтративна, язвено-инфилтративна. Започва като уплътнение в областта на едната от двете комисури или като малка язва (ерозия), която се покрива с круста (коричка). Тъканите по съседство постепенно се уплътняват и се образува тъканен вал с хрущяло подобна консистенция, ограничаващ тумора от околната здрава тъкан.
Понякога язвата се покрива с епител и трудно се забелязва. Повечето пациенти търсят помощ при появата на метастатична лимфаденопатия в субменталните и подчелюстни в лимфни възли. Към екзофитния карцином се отнася папиломатозната (гъбовидна) форма, която расте по-бавно, инфилтрира съседните тъкани и може да некротизира (формира се язва).
Диагнозата на злокачествено новообразувание на комисура на устните се изгражда след снемане на анамнеза, оглед и палпация. Точна и окончателна диагноза се поставя след хистологично изследвана на тъканна проба от туморното образувание. Тъкан от тумора се получава посредством биопсия. При съмнение за друга локализация се използват ехография, КТ или магнитен резонанс.
Лечението на тумор на комисура на устните трябва да бъде съобразено с хистологичния вид и стадия на туморното развитие. Лечението на първичния тумор в I и II стадий е лъчево и хирургично. Лъчевата терапия бива интерстициална брахитерапия или близко фокусна рентген-терапия. Хирургичното лечение се изразява в ексцизия в здрави граници на 2 см в страни от тумора. В III и IV стадий лечението е предимно хирургично, последвано от адювантна лъчетерапия. Метастазите в регионалните лимфни възли се отстраняват хирургично.
Коментари към Комисура на устните МКБ C00.6