Устна, неуточнена, вътрешна повърхност МКБ C00.5
Малигнените (злокачествени) неоплазми възникват вследствие от абнормен растеж на аномални клетки и могат да се локализират във всички органи и тъкани на тялото. Аномалните клетки се наричат ракови клетки, злокачествени клетки или туморни клетки.
Злокачествените новообразувания, разположени по вътрешната повърхност на устните могат да се развият от лигавицата на букалната повърхност, устната повърхност и да засегнат френулума (юздичката, свързваща вътрешната повърхност на устните с венеца).
Двата най-значими контролируеми рискови фактори за развитие на рак на устната лигавица са употребата на тютюн и алкохол. Употребата на тютюневи изделия - цигари (особено при повече от две кутии дневно), пури, тютюн за дъвчене и пушене от лула, е причина за появата на злокачествено новообразувание на вътрешна повърхност на устните в 80 до 90% от всички. Пурите и цигарите са еднакво опасни рискови фактори, следвани в низходящ ред от дъвченето на тютюн и пушене на лула.
Хроничната злоупотреба с алкохол (особено на повече от шест питиета на ден) увеличава значително риска от развитие на рак на устната кухина. Комбинацията на тютюн и алкохол е по-вероятно да доведе до рак. Има известни доказателства, че алкохолът, съдържащ се във водата за уста може да допринесе за възникване на малигнен процес на устните.
Някои щамове на човешкия папиломен вирус (HPV) също предразполагат към ракови процеси в устната кухина. Тези вируси причиняват образуването на генитални брадавици и могат да се разпространят в устната по време на орален секс.
Други фактори, които увеличават риска за поява на рак на устната лигавица включват многократно дразнене от остри ръбове на счупени зъби, пломби, зъбни протези, възраст над 40 години, мъжки пол.
Клиничната картина на злокачествени новообразувания на устна, неуточнена, вътрешна повърхност се характеризира с появата на: кървене от вътрешната повърхност на устната при минимално травмиране; лезия, която не се поддава на лечение и персистира повече от 2 седмици; промяна в цвета на устната лигавица; поява на уплътнен участък или подутина (бучка) по вътрешната повърхност на устната; чувство на скованост, болка или изтръпване в устната; увеличени лимфни възли, в които се дренира лимфата от областта на устните (субментални, субмандибуларни); подуване в на долната челюст или горна челюст.
Поставянето и уточняването на диагноза - злокачествено новообразувание на вътрешната повърхност на устна налага провеждането на обективен преглед, снемане на пълна анамнеза, хистологично изследване на туморната маса - взима се биопсичен материал от тумора и се изследва под микроскоп след специфично оцветяване. Окончателна диагноза поставя специалист патолог.
Лечението се определя от вида на злокачествения процес, неговата разпространеност и степен на развитие. Основни терапевтични подходи са хирургично лечение, лъчева терапия и химиотерапия.
Коментари към Устна, неуточнена, вътрешна повърхност МКБ C00.5