Външна устна, неуточнена МКБ C00.2
Ракът на външната устна е злокачествено заболяване, настъпващо поради автономно и неконтролируемо мултиплициране (делене) на различни клетъчни видове, изграждащи устните. Представлява сравнително рядка форма на злокачествено новообразувание.
Основни етиологични фактори, свързани със злокачествено новообразувание на външна устна, неуточнена са предимно от употребата на тютюн и прекомерното излагане на слънчева светлина. Други етиологични фактори са лоша хигиена на устната кухина, травми на устните, злоупотребата с алкохол в комбинация с тютюнопушене увеличава риска за възникване карцином и инфекция с човешки папиломен вирус (HPV).
Касае се за дифузна, често хиперкератозна лезия с форма на нодули (възелчета), изхождаща чест от червената ивица на устните. Характеризира се с инфилтративен растеж (инвазира околните тъкани). По-често се локализират в долната устна, като са със значително по-висока злокачественост. Карциномите на долната устна са изключително сквамозноклетъчни, докато тези на горната устна могат да бъдат и базоцелуларни карциноми.
Клиничното протичане в началните стадии на развитие на малигнените неоплазми на устните е асимптоматично, тоест не са налице значими клинични прояви. След различно дълъг период от време се появява болка или се развива лезия. Характерно е, че лезията не се повлява от лечение и кърви лесно при минимално травмиране. Възможна е появата на уплътнение или подутина (бучка) по устните.
Уточняването на диагнозата на злокачествени новообразувания на външна устна, неуточнена налага провеждането на диагностични процедури като: подробен физикален преглед на устните, устната кухина, лимфните възли в областта на шията; прави се биопсия на туморната маса, за да се уточни състояние и хистологичния вариант на малигненото заболяване.
Лечението на рака на устните зависи от: периода, в който е поставена диагнозата, от вида на рака, от стадия на заболяването, от степента на разпространение, от възрастта на пациента и общото състояние. Състоянието се повлиява най-успешно от терапия, ако се диагностицира в ранен етап на развитие.
Основните терапевтични подходи са:
1. Хирургично лечение - ексцизия на туморната маса от устна с отстраняване на част от здравите тъкани, обграждащи тумора, отстраняват се местните лимфни възли и други тъкани, за да се предотврати евентуален рецидив и разпространение.
2. Лъчева терапия - унищожава всички ракови клетки.
3. Химиотерапия.
За профилактиране и ранно откриване на туморни маси в областта на устните се провеждат периодично физикални, стоматологични прегледи, спазва се добрата устна хигиена, ограничава се влиянието на рисковите фактори и предпазване от HPV инфекция чрез използване на лични предпазни средства по време на сексуален контакт.
Коментари към Външна устна, неуточнена МКБ C00.2