Външна повърхност на долната устна МКБ C00.1
Повечето злокачествени новообразувания на устната са сквамозни (спиноцелуларни) и базалноклетъчни карциноми. Представляват около една четвърт от случаите на злокачествени заболявания в областта на устната кухина. По-голямата част на лезиите се появят по долната устна и 95% от случаите са диагностицирани при мъже. При жените 21% от всички неоплазми на устните са локализирани в горната устна, в сравнение с едва 3% при мъжете.
Базалноклетъчните карциноми (БКК) могат да възникнат в кожата, преминават червената ивица на устната и инвазира устната лигавица. БКК се срещат по-често в горната устна, докато в долната устна представляват 1% от всички случаи. Спиноцелуларните карциноми най-често се развиват от червената ивица на долната устна. Малигнените неоплазми на устната са едни от най-разпространеният форми на рак на устната кухина в някои географски области, напр. Австралия, Канада и Испания.
Основни етиологични фактори при злокачествени новообразувания на външна повърхност на долната устна са тютюнопушене, консумация на алкохол и имуносупресия (потискане на имунната система). Нови данни предполагат участието на човешкия папиломен вирус (HPV) при възникване на някои форми на рак на устната кухина, но до момента не са налице сигурни доказателства. Най-важният рисков фактор е излагане на ултравиолетови лъчи, свързано с до 90 на сто от всички случаи на неоплазми в областта на устните. Проучване при фермери показват тройно повишен риск от развитие на рак на устните, в сравнение с хора, практикуващи професии на закрито, дори и след отчитане на данни от анамнеза за тютюнопушене при пушачи.
Най-често срещаната форма на неоплазма на външна повърхност на долната устна е сквамозен (спиноцелуларен) карцином. Спиноцелуларните карциноми на устните първоначално възникват под формата на малко възелче, постепенно лезията се разширява, некротизира в центъра и възелът се превръща в язвичка.
Характерни са следните особености на сквамозните форми:
- лезия често е асимптоматична;
- наблюдава се под формата на язва или плака с червен цвят, която расте бавно;
- периодично кървене от тумора;
- клиничната изява е вариабилна;
- обикновено, туморът представя улцерирала лезия с твърди и повдигнати ръбове;
- туморът може да бъде под формата на твърда плака или папула, често с опалесцентен вид с малки кръвоносни съдове.
Другите форми на злокачествени новообразувания на външна повърхност на долната устна са базлноклетъчен карцином, карцином на малките слунчени жлези и меланом, но те се срещат много по-рядко.
Лечението на малигнено новообразувание на външна повърхност на долната устна е хирургично и се състои се в ексцизия (премахване) на лезия с отстраняване на здрава тъкан с обхващане на периметър от 2 см нормална тъкан. Хирургичното лечение се провежда при малки туморни формации.
Друг терапевтичен подход е радиотерапия на туморната формация:
- телетерапия - облъчване на тумора с външен източник на радиация;
- брахитерапия - имплантиране на източник на йонизираща радиация в туморната лезия или в близост до нея;
- криотерапия се прилага при наличие на малки тумори.
Прогнозата на злокачествените на устните зависи от множество фактори. Големият размер на тумора и неадекватното хирургично лечение оказват негативно влияние върху продължителността на живота, както и високи клас на туморна, цервикалната аденопатия и ангажирането на съседни тъкани.
Коментари към Външна повърхност на долната устна МКБ C00.1