Инвазия, предизвикана от Taenia saginata МКБ B68.1
Говеждата тения представлява инвазия, предизвикана от Taenia saginata.
Това е паразитно заболяване с хроничен ход и протичащо с диспептични промени и излизане на паразита през аналния отвор.
Заболяването се предизвиква от Taenia saginata от род Taeniarhynchus, тип Plathelminthes.
Паразитът е изграден от главичка (сколекс), която има конична форма, четири смукала, с които се прикрепва за чревната лигавица и плосък пигментиран хобот без кукички.
Главичката продължава в шийка и тяло изградено от множество членчета (проглотиди).
Зрелите членчета са квадратни и съдържат матка, двуделен яйчник, семенници и яйца, обвити с трислойна обвивка.
От страната на всяко членче се намира полово хълмче, което съдържа мъжка и женска полова система.
Говеждата тения представлява едър цестод и достига дължина до 12 метра.
Говеждата тения е антропозооноза. Източник на зараза и краен гостоприемник е болният човек. Междинни гостоприемници са различни тревопасни животни, най-често говеда, телета и биволи.
Биологичният цикъл на хелминтозата протича със смяна на два гостоприемника.
Полово зрялата тения се намира в тънките черва, като при дефекация пасивно се отделят зрели членчета във външната среда.
Отделените членчета с яйца се приемат от тревопасни животни, които са междинни гостоприемници.
В червата на животното се освобождават онкосфери, които по кръвен път се разнасят по цялото тяло и се внедряват в скелетната и дъвкателната мускулатура и сърцето.
Човек се заразява по алиментарен механизъм, при консумиране на недостатъчно термично обработено месо от заразени животни. Сколексите се прикрепят към лигавицата на тънките черва, където тенията може да паразитира десетки години.
Инкубационният период е в рамките на три месеца. Клиничните прояви се дължат на сенсибилизиране на макроорганизма от отделяните от цестода метаболити. Наблюдават се различни неспецифични алергични прояви още от ранните стадии на заболяването.
В хроничния стадий симптомите са резултат от механичното действие, което говеждата тения оказва. Наблюдава се локално увреждане на интестиналната лигавица, притискане на кръвоносни съдове и нарушение на нормалното кръвоснабдяване в някои райони на тънките черва.
Други неспецифични признаци, които могат да се наблюдават, са:
- гадене
- тежест или болка в епигастриума
- обилна саливация
- нарушен апетит
- общо неразположение
- главоболие
- перианален сърбеж
- невроза
Възможно е дълго безсимптомно протичане, с единствен патогномоничен признак отделяне на членчета с изпражненията.
При определени условия и дълго хронично протичане е възможно развитието на редица усложнения, като най-често се наблюдава чревна непроходимост, възпалителни нарушения или перфорация на чревната стена и клинична картина на перитонит.
Диференциалната диагноза включва някои други паразитни или възпалителни заболявания, особено инвазия, предизвикана от Taenia solium.
Диагнозата при говежда тения се поставя въз основа на епидемиологичната анамнеза, физикалния преглед, лабораторните и паразитологични изследвания.
Необходимият материал за изследване се взима от фекални проби и перианален секрет, при възможност се изследва и заподозряното месо.
Лабораторните показатели са относително неспецифични и при някои от пациентите се установяват лека анемия, еозинофилия и левкопения.
Лечението при пациенти с инвазия, предизвикана от Taenia saginata, е етиологично, като се прилагат най-често празиквантел или албендазол. Необходимо е в деня преди лечението да се направи промивка на стомашно-чревния тракт.
Личната профилактика се състои в достатъчна термична обработка на месото, а обществената превенция включва адекватен ветеринарно-санитарен контрол във фермите и изследване на работниците в хранителните обекти.
Коментари към Инвазия, предизвикана от Taenia saginata МКБ B68.1