Инвазия, предизвикана от Taenia solium МКБ B68.0
При инвазия, предизвикана от Taenia solium, наричана още свинска тения, се наблюдава преимуществено засягане на горните отдели на интестиналния тракт.
Причинител на тази хронично протичаща хелминтоза е Taenia solium от тип Plathelminthes. Тенията има характерно устройство, като тялото й достига размер до шест метра.
Крайни гостоприемници са хората, а междинни гостоприемници са свинята и някои други всеядни животни.
Факултативни междинни гостоприемници са котки, лисици, коне, говеда, зайци, също и хората.
Заболяването се характеризира с висока честота в много райони на Китай, Индия и Мексико, а в България е във фаза на предликвидация.
Полово зрелият паразит се локализира в интестиналния тракт на човека, като чрез фекалиите се отделят във външната среда така наречените проглотиди, които след разкъсването си, отделят напълно инвазиоспособни яйца.
Яйцата се поглъщат от междинния гостоприемник, освобождават се от онкосферите, проникват в чревната мукоза и попадат в системната циркулация.
Човек се заразява по перорален механизъм, при консумация на контаминирано свинско месо. В организма на хората тенията може да оцелее повече от десет години.
Източник на заразата е единствено опаразитеният човек. Инкубационният период е в рамките на около два месеца.
Паразитът оказва механично, токсично и алергично въздействие върху макроорганизма и води до отнемане на редица хранителни нутриенти.
Клиничната картина на свинската тения се характеризира основно със симптоми, свързани с нарушения в храносмилателната система.
Често се наблюдава и безсимптомно протичане, с единствен признак поява на членчета на тенията във фекалните маси.
При изявата на хелминтозата обикновено се наблюдават диспептични и неврологични признаци:
- нарушен апетит
- гадене и повръщане
- болка в корема
- редукция на теглото
- периодично главоболие
- световъртеж
- нарушения в съня
Рядко се наблюдава развитие на епилептиформени припадъци.
При диференциалната диагноза е необходимо да се имат предвид следните състояния:
- инвазия, предизвикана от Taenia saginata
- хроничен гастроентероколит
- дискинезии
- анемия
Диагнозата при инвазия, предизвикана от Taenia solium, се базира на данните, получени при разпита и прегледа на болния, лабораторните и при необходимост и образните изследвания.
Лабораторните показатели често показват леко изразена по степен анемия, умерена еозинофилия, левкопения с лимфоцитоза.
Изследват се фекални маси и перианален секрет за откриване на членчета от тенията.
Лечението при пациенти със свинска тения е етиологично, като след предварително прочистване на интестиналния тракт, се прилага празиквантел или албендазол.
Пациентите се диспансеризират за период от шест месеца след проведеното лечение, като на всеки три месеца се извършват контролни фекални хелминтоовоскопии.
Профилактиката е лична и обществена и включва добра термична обработка на свинското месо, строг ветеринарно-санитарен контрол, изследване на работещите в хранителни обекти.
Коментари към Инвазия, предизвикана от Taenia solium МКБ B68.0