Малария, предизвикана от Plasmodium malariae без усложнения МКБ B52.9
Маларията е една сред най-разпространените тропически болести в световен мащаб. Представлява трансмисивно протозойно заболяване, с остро протичане и ендемичен характер в много райони на света, предимно в страните с тропически климат.
Болестта показва всеобща възприемчивост и засяга всички възрастови групи, без особени различия в честотата на засягане между двата пола. Малките деца и бременните жени са по-податливи и представляват особена рискова група, тъй като при тях заболяването протича по-тежко.
Едноклетъчните паразити от род Plasmodium са специфични етиологични причинители, като се различават няколко основни вида, които предизвикват заболяване при хората, а именно:
- Plasmodium malariae
- Plasmodium falciparum
- Plasmodium vivax
- Plasmodium ovale
В зависимост от тежестта на паразитемията, индивидуалната имунна реактивност на организма и вида на конкретния причинител, заболяването протича леко, умерено или тежко, с или без развитие на усложнения.
При малария, предизвикана от Plasmodium malariae без усложнения, се развива така наречената четиридневна малария.
Източници на заразата са хората, болни или паразитоносители, в чиято кръв циркулират половите форми на плазмодиите, наречени гаметоцити.
При кръвосмучене от болен човек комарите от род Anopheles, се инвазират, като в техния организъм протича половият цикъл на паразитите. Формираните спорозоити се локализират в слюнчените жлези на комара и при кръвосмучене попадат в образуваната кожна раничка.
По хематогенен път достигат до черния дроб и по-конкретно до хепатоцитите, където продължават своето развитие. В организма на човек се осъществява безполовият цикъл на развитие на агентите, който протича под формата на тъканна и еритроцитна шизогония.
Освен по трансмисивен механизъм, заразяване се осъществява и по трансплацентарен път, при провеждане на хемотрансфузия, при извършване на органна или тъканна трансплантация, както и посредством медицинските инструменти, когато не се спазват правилата за антисептика.
При Malaria quartana с липса на усложнения, заболяването протича с класическата за маларията триада от клинични признаци:
- хемолитична анемия
- увеличение на черния дроб и слезката (хепатоспленомегалия)
- повтарящи се фебрилни пристъпи
При четиридневната малария анемията е проявена в лека степен, поради ниската степен на паразиемия и засягане от паразитите предимно на зрелите еритроцити. При хемолизата на червените кръвни клетки се освобождават протеини, маларийни пигменти и метаболитни обменни продукти, които притежават токсично и пирогенно действие.
Черният дроб се увеличава още през първата седмица, а слезката увеличава размерите си след втората седмица, в резултат на ретикулоидна и лимфоидна хиперплазия.
Температурните пристъпи възникват на всеки 72 часа, като в междупристъпния период пациентите се чувстват бодри и със запазено самочувствие.
Пристъпите започват с чувство на студ, което преминава в остро повишение на телесната температура и завършва с профузно изпотяване.
Болните се оплакват от силна жажда, артралгия, болки в кръста, миалгия, главоболие, възможни са и халюцинации. В резултат от високата температура се наблюдава хипотония, тахикардия, хипогликемия. Обилното изпотяване се дължи на спадането и нормализирането на температурата, което води до отпускане на болните и заспиване.
Заболяването протича относително доброкачествено и без дългосрочни здравословни последици.
Състоянието е необходимо да се разграничи от останалите заболявания с инфекциозна и неинфекциозна етиология, които протичат с характерната клинична триада.
Диагнозата при малария, предизвикана от Plasmodium malariae без усложнения, се изгражда въз основа на разпита и прегледа на пациента, както и лабораторните изследвания.
С висока диагностична стойност е епидемиологичната анамнеза за посещение на ендемичен район, както и характерните физикални находки.
Параклиничните изследвания при много голям процент от пациентите показват наличие на хипохромна анемия, билирубинемия, хипогликемия, повишение на трансаминазите и креатинина, левкоцитоза.
Диагнозата се потвърждава след микроскопски откриване на причинителя в препарат от периферна кръвна натривка или препарат от дебела капка кръв.
Лечението при четиридневна малария е аналогично на това, което се прилага при останалите форми. За предпочитане е комбинирана терапия от антипротозойни средства и тетрациклинови антибиотици. С висока ефективност са производните на 4-аминохинолините, хинин и мефлокин.
При посещение на ендемичен район е необходимо провеждане на индивидуална химиопрофилактика, най-често с хлороквин, както и използване на подходящи репеленти за отблъскване на комарите.
Коментари към Малария, предизвикана от Plasmodium malariae без усложнения МКБ B52.9