Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum с церебрални усложнения МКБ B50.0
Маларията е остро протозойно заболяване, характеризиращо се с пристъпи на треска, периодично повтарящи се през определен период, протичащо с анемия и хепатоспленомегалия.
Представлява природно-ендемична протозооза, антропоноза, като източник на инвазията е болният човек.
При естествени условия, заболяването се предава по трансмисивен път, преносители са женските комари от род Anopheles.
Възможно е заразяване и чрез други механизми:
- трансплацентарен
- при хемотрансфузия
- при трансплантация на тъкани и органи
Ендемични райони се описват в редица географски области на Централна Америка, Южна Америка, Африка, Азия, Близкия Изток.
Различават се следните пет вида представители на рода Plasmodium:
- Plasmodium falciparum
- Plasmodium malariae
- Plasmodium ovale
- Plasmodium vivax
- Plasmodium knowlesi
Цикличните температурни пристъпи възникват при определен праг на паразитемията, наречен "пирогенен праг" (брой на паразитите в 1 ml кръв при първия пристъп).
Състоянието започва клиничната си изява след инкубационен период, вариращ от 8 до 16 дни.
Продромалният период започва с неспецифични симптоми, които наподобяват грип и включват неразположение, главоболие, безапетитие, субфебрилитет, като продължава средно 3 дни.
Маларийният пристъп продължава от 6 до 12 часа и протича със следните признаци:
- чувство за студ
- висок фебрилитет с главоболие
- миалгии, артралгии
- болки в кръста
- гърчове
Следва бързо спадане на температурата с обилно изпотяване.
Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum с церебрални усложнения, е тежка форма на малария, при която се наблюдават тежки последици от страна на централната нервната система.
При инфекция с Plasmodium falciparum в преобладаващия процент от случаите се наблюдават различни по тежест неврологични нарушения, които могат да бъдат летални.
Церебралната малария протича с бързо развиваща се енцефалопатия, патогенезата на която не е напълно уточнена.
Манифестира се с повишено вътречерепно налягане и загуба на съзнание, както и гърчове. Често се наблюдават когнитивни нарушения, промяна в психичния статус, синкоп, бъбречна недостатъчност, хипогликемия. При много от пациентите са налице хемоглобинурия, лактатна ацидоза, коагулопатия, хемолиза с тежка анемия и жълтеница.
Диференциалната диагноза е широка и обхваща редица паразитологични и непаразитологични заболявания. Особено важно е разграничаването на състоянието от африканската сънна болест, бабезиоза, денга, ерлихиоза, инфекциозен ендокардит, токсичен енцефалит, синдром на токсичен шок.
Диагностицирането на пациентите с малария, предизвикана от Plasmodium falciparum с церебрални усложнения, се основава на разпита и прегледа на болния, лабораторните и образните изследвания.
От изключително висока важност е епидемиологичната анамнеза за пребиваване в ендемичен район и ухапване от комар. Параклинично често се установява триадата, включваща тромбоцитопения, повишени нива на лактат дехидрогеназа и атипични лимфоцити.
При една четвърт от пациентите се наблюдава намаление на нивата на хемоглобина, докато при половината от заболелите е налице нарушена чернодробна функция. Характерна за Plasmodium falciparum е изразената паразитемия.
Необходимо е изследването на кръвна натривка от периферна кръв за доказване на конкретния причинител, което се осъществява със специални оцветявания.
Извършват се и имунофлуоресцентна и имунохроматографска диагностика, както и полимеразна верижна реакция.
Лумбална пункция се провежда за изключване на бактериален менингит.
Необходимо е провеждането на ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография за установяване на степента на неврологичните поражения.
Лечението при тази форма на малария се осъществява с противопаразитни средства от различни фармакологични групи. Прилага се комбинирана терапия от хинин и антибиотик от групата на тетрациклините или линкозамидите. Провежда се и симптоматично лечение за овладяване на гърчовете и когнитивните нарушения.
Прогнозата е сериозна и се определя от множество фактори, като с особено високо значение е ранното диагностициране и правилната терапия.
Особено рискова група се бременните жени и малките деца, при които заболяването протича с тежки увреждания и последици в дългосрочен план.
Коментари към Малария, предизвикана от Plasmodium falciparum с церебрални усложнения МКБ B50.0