Повърхностна микоза, неуточнена МКБ B36.9
Микозите представляват инфекциозни заболявания, причинени от различни видове гъбички.
При засягане на повърхностните слоеве на кожата или кожните придатъци от неидентифициран вид гъбички се касае за повърхностна микоза, неуточнена.
Характерно за този тип заболявания е доброкачественото протичане и благоприятната прогноза, с рядко развитие на тежки последици в дългосрочен план.
Гъбичките се отличават с характерни морфологични и структурни особености, както и размножаване посредством спори.
Микотичните болести са повсеместно разпространени, като засягат всички възрастови групи, без наличие на особени различия по отношение на пол, възраст и расова принадлежност.
Провокиращи фактори, благоприятстващи развитието на повърхностни гъбични инфекции, са:
- висока температура и влажност на околната среда
- стягащо облекло или обувки
- ниска лична хигиена
- имунен дефицит
Имуносупресията най-често се развиват в резултат от агресивни, хронични заболявания, малигнени новообразувания, продължителна химиотерапия, дълги курсове с кортикостероиди или антибиотици.
При имунокомпрометирани лица микотичните заболявания протичат по-тежко, често с дисеминиране на процеса.
Заразяването се осъществява най-често след контакт с болни хора или животни, контаминирани предмети, почва или вода. Някои видове гъбички са нормална част от кожната флора и при нормални условия не предизвикват заболяване. При наличие на изразен имунен дефицит те водят до микози, с повишена склонност към рецидивиране.
Инкубационният период (времето до появата на първите клинични признаци) е с различна продължителност, като най-често е в рамките на една до четири седмици.
Повърхностните микози ангажират най-често кожата на скалпа, туловището или крайниците. Развиват се еритемни макулозни лезии, често с неправилна форма и ясни граници. Възможно е формиране на везикули и пустули, както и наслагване на вторична бактериална инфекция.
Пациентите обикновено се оплакват от сърбеж с различен интензитет, парене, рядко болка в засегнатите зони. Процесът най-често започва под формата на единични лезии, като при хронифициране се наблюдават множествени, конфлуиращи лезии.
При дисеминиране на процеса е възможно засягане на регионалната група лимфни възли и повишение на телесната температура.
При засягане на космите или космените фоликули се развиват характерни клинични промени, изразяващи се най-често със загуба на коса (при засягане на окосмената част на косата) или на косми по тялото. При някои пациенти състоянието трудно се разграничава от обикновен бактериален фоликулит.
Онихомикозите представляват повърхностни гъбични инфекции, засягащи ноктите. Протичат с изменения в нормалната архитектоника и външен вид на ноктите, като процесът обикновено започва със засягане на един нокът и в последствие се ангажират и останалите. При хронифициране на процеса е възможна загуба на някои от ноктите.
При някои пациенти се развива външен отит на лявото или дясното ухо, по-рядко на двете, който обикновено протича хронично.
Диагнозата при повърхностна микоза, неуточнена, се поставя въз основа на следната информация:
- анамнеза
- физикални находки
- културелно изследване на материал от микотичните лезии
При диференциалната диагноза е необходимо разграничаване на състоянието от другите, идентично протичащи заболявания с инфекциозна или неинфекциозна етиология.
Терапията при леките форми на болестта се осъществява с локални антимикотични средства, под формата на крем, шампоан, гел, маз. При имуносупресирани лица често се налага системна терапия с перорални противогъбичкови препарати.
Коментари към Повърхностна микоза, неуточнена МКБ B36.9