Микоза на ръцете МКБ B35.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
При микоза на ръцете (Tinea manum, Epidermophytia manum, rubrophytia) се развива заболяване, причинено от дерматофити, което може да протече остро или хронично (по-често хронично) и да засегне едната или двете ръце.
По същество представлява вид гъбична инфекции, чието самолечение крие съществени рискове и се налага консултация със специалист за назначаване на специфично, в много случаи продължително лечение.
Причинител и особености
Дерматофитозата се среща често и е с повсеместно разпространение, предимно на места с топъл и влажен климат, които са подходящи за растежа на гъбите.
Характерно за болестния процес е следното:
- причинител: основните етиологични причинители на болестта са определени видове гъбички, главно Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophytons torsurans, Trychophytons interdigitale
- локализация на промените: измененията на ръцете обикновено се предхождат от засягане на стъпалата или ноктите. Обичайно инфекцията започва от участъци, които са подложени на оклузия, предимно в зоните около пръстени, каишки на часовници и други
- заразяване: състоянието може да се предава на човек и от животни (особено котки) или от почвата. Рани по повърхността на кожата са предразполагащи за развитие на дерматофития на ръцете. Заразяването се осъществява при контакт с болен, контакт с контаминирани предмети, повърхности, почва, както и при контакт и разпространение на други форми на заболяването (най-често от микоза на стъпалото и ингвинална микоза)
- рискови фактори: прекомерното изпотяване на ръцете, наличие на дерматит в областта на ръцете, както и прекомерната дейност, насочена към работа с ръцете предразполагат към развитие на болестта
Симптоми
Микозата на ръцете обикновено започва като остро възпалително заболяване и обрив с характерни промени. Процесът започва най-често едностранно, но по-късно може да се засегне и другата ръка.
В острата форма по кожата на ръцете се наблюдават мехурчета, които бързо засъхват. На мястото на мехурчетата кожата остава зачервена и залющена.
Лезиите обикновено са сърбящи и създават чувство за парене, като е възможно и кървене при травмиране на мястото.
По-често срещаната сквамо-хиперкератотична форма започва също с мехурчета, които бързо засъхват и на тяхно място кожата остава умерено еритемна и десквамирана. Впоследствие могат да се образуват множество рагади.
Заболяването протича хронично, в продължение на години и без терапия не настъпва самоограничаване на процеса.
Сред основните рискове от усложнения се включват разпространение на болестния процес с ангажиране на други участъци от тялото, както и разпространение на заболяването и заразяване на други хора.
Диагноза
Диагнозата при микоза по ръцете се поставя от специалист (дерматолог) въз основа на характерните оплаквания, давност и особености на оплакванията, клиничен преглед и някои специфични изследвания.
За поставяне на диагнозата е необходимо културелно изследване, като патологичният материал, взет от кожните лезии, се посява на хранителна среда на Себоро.
Етиологичната диагноза се определя по специфичната морфология на повечето дерматофитни видове.
Диференциална диагноза на микозата на ръцете се прави с хронична екзема, палмоплантарен псориазис и други, идентично протичащи заболявания.
Лечение
Терапевтичният подход при тази форма на дерматофития е комплексен, строго индивидуализиран и съобразен с особеностите в протичането на болестта при конкретния пациент.
За лечението при микоза на ръцете обикновено се прилагат локални противогъбични средства, главно антисептични, имидазолови и алиламинови препарати.
Перорални препарати се прилагат при хронично протичане на заболяването, тежки и обширни кожни промени, значителен дискомфорт и риск от разпространение на процеса към други участъци. Прилагат се класически антимикотични антибиотици.
Подробности относно терапевтичните възможности при микози може да прочетете в раздел Лечения:
Повече информация за гъбички на ръцете може да намерите в раздел Здравни проблеми:
Изображения: freepik.com, dermnetnz.org
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛАМИЗИЛ крем 1 % 30 г
ЕКЗОДЕРИЛ 1% крем 30 г
АНТИМИКО-БЕТА 50 мл ГАЛЕН ФАРМА
ЗАЛАИН крем 2 % 20 г
БИФОНАЗОЛ АБР крем 15 г
МИКОМАКС капсули 150 мг * 1
ДИФЛАЗОН инфузионен разтвор 100 мл KRKA
ЛАМИЗИЛ спрей 15 мл
ИТРАКОНАЗОЛ ФУНГИЗОЛ капсули 100 мг * 15
НИСТАТИН АБР унгвент 15 г
КЛОТРИМАЗОЛ крем 1% 20 г
ЛОМЕКСИН 2% крем 30 г
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24063-tinea-manuum#:~:text=Tinea%20manuum%20is%20a%20fungal,of%20a%20topical%20antifungal%20medication.
https://dermnetnz.org/topics/tinea-manuum
https://www.healthline.com/health/tinea-manuum
https://en.wikipedia.org/wiki/Tinea_manuum
https://www.medicalnewstoday.com/articles/tinea-manuum
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-tinea-manuum
https://www.verywellhealth.com/tinea-manuum-an-overview-5213477
Коментари към Микоза на ръцете МКБ B35.2