Хеморагична треска Omsk МКБ A98.1
Хеморагична треска Omsk е вирусна хеморагична треска, причинена от флавивирус.
Заболяването е разпространено в гористо-степните райони на Западен Сибир.
Основен резервоар на инфекцията са гризачи, които се заразяват чрез ухапване от заразен кърлеж.
Причинителят на Омската хеморагична треска е бил открит от руския учен Михаил Чумаков. Вирусът обитава водоемите, а човекът се заразява при контакт със заразена вода или чрез ухапване от заразен кърлеж.
У човека заболяването възниква след инкубационен период от 10 дни.
Началото е остро, с втрисане, главоболие, болки в долните и горните крайници, тежка прострация, енантем по мекото небце, подути лимфни възли в областта на шията, конюнктивални кръвоизливи, дехидратация, хипотония. Наблюдават се също стомашно-чревни прояви, както и засягане на нервната система.
След 1-2 седмици някои от пациентите се възстановяват, а при останалите се наблюдават кръвоизливи от венците, матката, белите дробове. Ако пациентът не се възстанови в рамките на 3 седмици, настъпва втори тласък на заболяването с признаци на енцефалит. Често се наблюдават трайни остатъчни поражения - загуба на слуха, косопад, поведенчески или психологически нарушения.
Диагнозата хеморагична треска Omsk се поставя на базата на клинични признаци, епидиемологични данни и чрез изолиране на вируса от кръвта или чрез серологични методи.
От голямо значение при лечението на хеморагична треска Omsk са ранната хоспитализация, строг постелен режим, пълноценно хранене. Прилагат се деинтоксикационни средства - инфузии на глюкозни и електролитни разтвори, витамини, плазма. Хеморагичната диатеза се овладява с хемотрансфузии и хемостатици.
Противоепидемичните мерки включват борба с преносителите и прилагане на инсектициди. Съмнителните болни се карантинират.
Коментари към Хеморагична треска Omsk МКБ A98.1