Болест, предизвикана от Chikungunya-вирус МКБ A92.0
Треската Чикунгуня е остро доброкачествено инфекциозно заболяване, характеризиращо се с двувълново протичане, силни болки в големите стави, обривен и хеморагичен синдром.
Заболяването се причинява от вирус Chikungunya, който принадлежи към арбовирусната група, сем. Togaviridae. Вирусът прониква в организма след ухапване от заразен комар. Основните вектори на вируса са два - Aedes aegypti и Aedes albopictus (азиатски тигров комар).
Терминът "Чикунгуня" означава "това, което изкривява". Свързва се с типичната походка на болните, развили артрит.
Комарите от род Aedes са принципният вектор в Африка, като вероятно вирусът поддържа съществуването си чрез трансмисия сред примати или други животни. Човекът също може да бъде резервоар на инфекцията. От 20% до 90% от населението в Африка има серологични данни за прекарана инфекция. Безсимптомните инфекции са възможни, но не се знае тяхната честота. Предполага се, че се създава пожизнен имунитет.
Заболяването е разпространено в Западна, Централна и Южна Африка, както и в много острови в Индийския океан и редица страни в Азия. След откриването на вируса в Танзания през 1953 год. е съобщавано за множество епидемии в региона. Последната от тях е много тежка и обхваща редица острови в Индийския океан, както и Южна Индия, където през 2006 г. се съобщава за над 1 милион случая. Предполага се, че връщащите се от пътувания в ендемични райони могат да причинят местна трансмисия на вируса.
Болест, предизвикана от Chikungunya-вирус се характеризира с кратка виремия и развитие на токсикоинфекциозен синдром. Вирусът прониква в организма след инокулация от заразен комар. Следва кратка виремия и развитие на токсикоинфекциозен синдром. През следващия етап причинителят се открива в епителните клетки на кожата и синовиалните тъкани, където предизвиква възпалителна реакция под форма на кожен обрив и синовиит.
Инкубационният период е от 3 до 7 дни. Началото е внезапно с повишаване на температурата, втрисане, влошаване на общото състояние и болки по ставите и мускулите. Ставните болки са симетрични. Обхванати са коленете, китките, пръстите на ръцете и краката. Болките са по-силни в ставите, които са били с предварителни увреждания. Засегнатите стави са топли и болезнени при палпация (опипване).
Обривният синдром се появява в началото на заболяването или няколко дни по-късно успоредно с нормализиране на температурата. Обривите са макуло-папулозни, сърбящи. Те обхващат първоначално трупа и лицето, разпространяват се по крайниците, включително дланите и стъпалата. При тежките форми се установяват петехии. Липсват други прояви на хеморагична диатеза.
Периферните лимфни възли могат да бъдат леко увеличени. В тежките случаи може да има хеморагичен синдром с кървене от венците, епистаксис (кръвотечение от носа), хематемеза (повръщане на кръв), мелена и хеморагичен шок - хеморагична треска Chickungunia.
Възможни са усложнения от страна на храносмилателната система.
След 2 до 4 дни настъпва рязко подобрение на състоянието. Най-бавно е обратното развитие на ставния синдром. Болните се оплакват от сутрешна скованост, болки, ограничена подвижност в ставте, отоци.
При децата обривите се манифестират с няколко последователни обривни вълни, ставните прояви са с по-лека клиника и бързо търпят обратно развитие. Казуистика са проявите на енцефалопатия при хеморагична треска Chickungunia.
Усложненията на инфекцията са редки. Описани са при кърмачета и най-често са представени от хиперпирексия, гърчове вследствие преходна енцефалопатия.
Диагнозата болест, предизвикана от Chickungunia-вирус се поставя въз основа на клинични, епидемиологични и вирусологични данни. В кръвната картина се установява нормоцитоза, при болни с хеморагична диатеза е налице тромбоцитопения. СУЕ е в референтни стойности или леко ускорена. Вирусът може да бъде изолиран от кръвта на болния в първите 2-3 дни от началото на заболяването. Серологична диагноза може да се постави при изследване на двойни серумни проби с помощта на РЗХА, ELISA и РСК.
Диференциална диагноза се прави основно с Денга, поради сходство в географското разпределение, векторите на разпространение, сезонното преобладаване и клиничното протичане като остро грипоподобно заболяване с макуло-папулозен обрив и болки по мускулите и ставите. За хеморагична треска Чикунгуня е характерно по-остро начало с рязко влошаване на общото състояние, бързо развитие на полиартрит. За хеморагична треска Денга са характерни изразени общоконституционални симптоми, болка в скелетната мускулатура, главоболие, ретробулбарни болки. Обривът не е водещ симптом, или когато е налице той не е сърбящ, за разлика от този при хеморагична треска Чикунгуня. Хеморагичните трески Синдбис и Западен Нил, които са широко разпространени в Африка и Азия, също протичат с обрив и артрит. В ендемичните райони се налага диференциална диагноза с хеморагичните трески Онионг-Нионг и други заболявания предизвикани от вируси като: вирусен хепатит В, парвовируси, ентеровируси и други, протичащи с обриви и ставен синдром.
Лечението на болест, предизвикана от Chikungunya-вирус е симптоматично. То цели облекчаване на болковия синдром. Използват се нестероидни противовъзпалителни средства. Липсва етиологична терапия.
Коментари към Болест, предизвикана от Chikungunya-вирус МКБ A92.0