Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции на централната нервна система Други вирусни енцефалити, некласифицирани другаде Други уточнени вирусни енцефалити

Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8

от 10 яну 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

В рубриката други уточнени вирусни енцефалити е разгледан летаргичен енцефалит, известен още като болест на Economo-Cruchet.

Болестта е описана от Economo през 1917г., а първият случай е регистриран през 1915г. Причинителят на епидемичния енцефалит не е установен, но се предполага, че е вирус, тъй като клиничната и патоанатомичната картина са типични за вирусна инфекция. Той причинява пандемия между 1917 и 1927 г., в края и след Първата световна война, засегнала и нашата страна. У нас заболяването е проучвано от А. Янишевски. След 1930г. остри случаи на това заболяване не са описани, но и не е възможно доказване на идентичност с някои по-късно съобщени спорадични случаи. Интерес са представлявали мнозина от болните, преживели острия стадий на болестта, с привидно оздравяване, които след месеци и години (5 - 10, понякога и повече от 25г.) са развили прогресиращ Паркинсонов синдром. Понастоящем и острият, и хроничният стадий на заболяването нямат практическо значение за съвременната медицина. Летаргичният енцефалит днес има историческо значение като първата известна "бавновирусна инфекция" на нервната система у хора.

Патоморфологично в острия стадий на летаргичен енцефалит се наблюдават периваскуларни възпалителни кръглоклетъчни инфилтрати и леко изразена невронална дегенерация, която може да претърпи обратно развитие. Засегнати са предимно ядрата в ростралния мезенцефалон (ядрата на n. oculomotorius и тези на ретикуларната формация), около Силвиевия водопровод и на дъното на III u IV вентрикул, хипоталамуса и substantia nigra. По-слабо са увредени базалните ганглии и булбопонтинните ядра.

В хроничния стадий най-често и най-силно се засяга substantia nigra, която губи своя пигмент, избледнява, много от невроните са загинали и се заместват с астроцитна глия. Уврежда се и locus ceruleus. Наблюдават се фибриларни промени в преживелите неврони на substantia nigra, окуломоторните и съседните им ядра. По-слабо е засегната церебралната кора.

Клинично острият стадий на летаргичния енцефалит започва като инфекциозно заболяване с висока температура, умерено главоболие, тахи- или брадикардия, повръщане. Най-характерен и патогномоничен е офталмоплегично- сомнолентният синдром: парези на очедвигателните нерви (предимно III ЧМН) с диплопия, птоза и разстройствата на съня - повишена сънливост, понякога инверсия на денонощния цикъл сън - бодърстване или инсомния. Често се наблюдават вегетативни нарушения - профузно изпотяване, хиперсаливация, бледост или зачервяване на лицето и др. Нарушенията се дължат на уврежданията на очедвигателните ядра, ретикуларната формация и хипоталамуса. По-рядко се наблюдават хиперкинезии, Паркинсонови прояви, миоклонии, хълцане.

Най-често заболяването след фебрилна еволюция от няколко дни до 2-3 седмици завършва с привидно пълно оздравяване или с леко изразени остатъчни очедвигателни смущения. След свободен от клинични прояви период от няколко седмици, а понякога след месеци и години може да започне хроничната Паркинсонова фаза, която има прогресиращ ход и в много случаи инвалидизира болния за цял живот. Смъртността през острата фаза по време на голямата епидемия е била 20-25%.

Ликворният синдром обикновено е с повишено налягане, умерена лимфоцитна плеоцитоза, умерена хиперпротеинорахия, рядко лека хипергликорахия.

За диференциална диагноза са служели туберкулозният менингит и полиоенцефалитът на Wernicke.

В хроничния стадий най-характерен е прогресиращият Паркинсонов синдром с класическите прояви и някои особености: т.н. окулогирни кризи - тонични погледни гърчове, вегетативно-секреторни нарушения - мазна кожа, повишено слюнкоотделяне, понякога прояви на различна по степен интелектуална деградация.

Заболяването започва едва забележимо, с много леко изразени признаци на Паркинсонов синдром. Дълги години тези начални явления могат да не прогресират, но при някои случаи бързо - за няколко месеца или години, може да се стигне до тежко инвалидизиране, до пълно обездвижване на болния. Пациентите загиват от интеркурентни заболявания при тежко изтощение.

В диференциалната диагноза влизат в съображение Паркинсоновата болест, атеросклеротичният, травматичният, медикаментозният паркинсонизъм, хепато-лентикуларната дегенерация, хроничното манганово отравяне и други.

В острия стадий лечението на болест на Economo е симптоматично. По време на голямата епидемия е прилаган натриев салицилат, цилотропин перорално или инжекционно. В хроничния стадий лечението е както при останалите Паркинсонови синдроми с друга етиология. Прилагат се леводопа, антихолинергични препарати, антихистаминови препарати и др.

4.0/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8

  • Главоболие
  • Умора
  • Повишена телесна температура
  • Виене на свят
  • Загуба на тегло
  • Раздразнителност
Всички

Коментари към Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:22
    Коментирайте "Други уточнени вирусни енцефалити МКБ A85.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 1 час

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 1 час и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival