Начален стадий на трахома МКБ A71.0
Трахомата е инфекциозно заболяване, което води до възпаление и поява на типични фоликули на конюнктивата. При прогресиране на заболяването води до слепота.
Причинителят на трахомата е Chlamydia trachomatis.
Входна врата на инфекцията е конюнктивата на очите, а заразяването става чрез директен контакт между хората при използване на общи предмети за хигиена, а също и чрез преносители - мухи.
Трахомата се характеризира с постепенно начало и дълго време може да няма видими симптоми, като често се установява случайно при медицински преглед.
Възпалителният процес обикновено започва от горния клепач. Конюнктивата е зачервена, като после придобива по-тъмно лилав цвят. На нея се появяват фоликулни образования със зърниста форма, студена консистенция, мътносив цвят. Лигавицата става груба и от това идва името на болестта - "trahys" - на гръцки означава неравен, на бучки.
Някои автори сравняват трахомните фоликули с фоликулите по повърхността на езика, или фоликулни образувания с големината и формата на малина. Това състояние може да продължи няколко месеца. След това настъпва упадък на фоликулите, които се заместват със съединителна тъкан.
Начален стадий на трахома протича с бедна симптоматика. Налице е леко зачервяването и подуване на конюнктивата и лека инфилтрация. След това започва намаляване на възпалителната реакция, която води до дегенерация на фоликулите с образуване на белези на тяхно място, без никакви симптоми на възпаление.
Диференциална диагноза в начален стадий на трахома се прави с фоликуларен конюнктивит. Фоликулите в този случай рядко засягат лигавицата и роговицата на очите. Резултатът при фоликуларния конюнктивит е пълно възстановяване без никакви следи по конюнктивата.
Диагнозата се основава на анамнезата и очното изследване. Търси се наличие на фоликули. Прави се посявка за микробиологично доказване на причинителя, като материалът се взема от конюнктивата. Може да се вземе намазка за имунофлуоресцентно изследване. Серологичните изследвания имат по-малко значение за диагнозата.
Лечението започва дори при съмнения за трахома като се прилагат сулфонамиди и антибиотици - доксициклин, еритромицин, както под формата на мехлеми, така и парентерално. Навременното и систематично лечение в начален стадий на трахома предотвратява възникването на усложнения.
Коментари към Начален стадий на трахома МКБ A71.0