Спирохетозна инфекция, неуточнена МКБ A69.9
Спирохетозна инфекция, неуточнена е остро инфекциозно заболяване с природна огнищност.
Спирохетите са раздел спираловидни бактерии с двойна мембрана, включващи 2 семейства и 3 рода с патогенни за човека видове или представители на нормалната флора. Спирохетите се различават от другите бактерии по местоположението на техните камшичета, наречени осеви нишки. Броят на извивките им е характерен за отделните родове. Повечето спирохети са свободно живеещи анаероби, но има множество изключения.
Род Treponema включва 15 вида трепонеми. Патогенни за човека са причинителите на сифилиса - T. pallidum, на тропическата болест фрамбезия - T. pallidum, ssp.pertenue и болестта пинта с причинител T. carateum. Като част от нормалната флора в устната кухина се среща T. denticola и T. vincentii. Сапрофитни трепонеми са намерени и по половите органи (T. vincenti, T. minutum, T. phagedenis).
Род Borrelia - познати са 19 вида борелии. Дванадесет от видовете причиняват трансмисивната инфекция възвратен тиф: B. recurrentis - възвратен тиф, пренасян от дрешната въшка, B. duttonii, B. hermsii, B. anserine и др. (общо 15 вида) - ендемичен възвратен тиф, пренасян от кърлежи. B. afselii, B. garinii и др. предизвикват Лаймска борелиоза, пренасяна от кърлежи.
Род Leptospira - в него са включени два вида - L. interrogans - патогенни лептоспири и L. biflexa - сапрофитни лептоспири, разпространени в пресните води.
Диагнозата е микробиологична - микроскопско наблюдение, културелно изследване, биологични или серологични проби.
Лечението на спирохетозна инфекция, неуточнена се провежда с антибиотици от групата на пеницилините. Лечението е ефективно, когато е приложено в първата седмица на заболяването по време на бактериемията. По-късно антибиотичната терапия има ограничен ефект.
Коментари към Спирохетозна инфекция, неуточнена МКБ A69.9