Гонококова инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези МКБ A54.1
Гонококовата инфекция за долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези е полово предавана болест.
Причинител на заболяването е Neisseria gonorrhoeae, Gram (-) диплокок, расте на специални хранителни среди, дели се през 15 мин. Гонококите имат способността да преживяват в други клетки, като белите кръвни клетки, а това явление е известно като ендоцитобиоза. Извън организма гонококите загиват много бързо, но във влажна среда издържат до 24 часа. Под влияние на дезинфекционните средства загиват за няколко минути.
Инфекцията се предава чрез сексуален вагинален, орален или анален контакт.
Гонококов абсцес на бартолиновите жлези възниква като усложнение на гонококовата инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези.
Бартолиновите жлези са разположени в долната трета на големите срамни устни, а изходният им канал се отваря в долната трета на малките срамни устни. Възпалението на бартолиновите жлези обикновено е едностранно. Протича с остра болка. Обективно жлезата е инфилтрирана с големина на орех до яйце. При абсцедиране може да настъпи пробив във вътрешната страна на малката срамна устна. Възпалението може да хронифицира, тогава жлезата се опипва като плътен, слабо болезнен възел.
Тизонитът е възпаление на жлезите на Tyson у мъжете, разположени от двете страни на френулума. Тази форма на гонококова инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези протича леко и преминава спонтанно, но е възможно сформиране на абсцеси под формата на еритемни и леко болезнени възелчета.
Литриевите жлези са разположени в дисталната част на уретрата. Те се възпаляват винаги при остър и хроничен уретрит, но не предизвикват допълнителна симптоматика. Само при развитие на абсцеси в изходните им канали се образуват възелчета с големина на грахово зърно, които се опипват около уретрата.
Без лечение изходът е отваряне на абсцесите в уретрата, ректума или върху кожата на перинеума. Развитието на абсцесите се придружава от обща и локална субективна симптоматика, която зависи от тежестта на възпалителния процес. Клиничната картина най-често протича с висока температура, общо неразположение, силна болка в областта на перитонеума, чести позиви и затруднено уриниране.
При нелекуване на инфекцията, се образуват фистули (в зависимост от мястото на отваряне на абсцеса) и последва хронифициране. Образуват се ограничени инфилтрати и псевдоабсцеси, които улесняват задържането на гонококите в тях и рецидивиране на инфекцията. Клинично се проявяват с изтичане на серозно-гнойна капка от уретрата сутрин или при физически усилия.
Диагнозата на гонококовата инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези се основава на директно доказване на гонококи в ексудата, отделящ се от мястото на инфекцията (уретра, ректум, фаринкс, цервикален канал) и серологично откриване на антитела срещу гонококите.
Лечението се провежда съобразно клиниката и евентуалните усложнения. Лечение на усложненията се провежда в стационар с цефалоспорини за 10 дни. След края на лечението се извършва контролен преглед, който включва и задължително серологично изследване за сифилис.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Гонококова инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези МКБ A54.1
- Коремна болка
- Повишена телесна температура
- Често уриниране
- Болезнено уриниране
- Парене при уриниране
- Болка по време на полов контакт
Коментари към Гонококова инфекция на долните отдели на пикочо-половия тракт с абсцедиране на периуретрални и придатъчни жлези МКБ A54.1