Холера, неуточнена МКБ A00.9
Холера, неуточнена е инфекциозно заболяване от групата на особено опасните инфекции, което се характеризира с диариен синдром, дехидратация и промени в киселинно-алкалното равновесие на организма.
Причини
Причинител на заболяването е Vibrio cholerae, открит от Роберт Кох праз 1884г. Холерният вибрион е Грам-отрицателен, подвижен и с формата на запетая. Притежава една полярно разположена ресна, осъгуряваща подвижността му. Не образува спори и капсули, но въпреки това е изключително устойчив в околната среда, особено при ниски температури и във водната среда. Пригежава Н- и О-антигени. В зависимост от О-антигена, холерните вибриони се разделят в две групи - 01 и 0139. Група О1 включва два биотипа - класически и Ел Тор. Холерните вибриони, които не се аглутинират от О-антисеруми принадлежат към групата NAG и причиняват холероподобни заболявания.
Разпространение
Заразяването става чрез прием на замърсена с холерни вибриони вода или замърсена храна. Холерата е силно вирулентна болест. Голяма част от заразени с V.cholerae не развиват симптоми, макар бактериите да присъстват в техните изпражнения около 14 дни, като ги отделят в околната среда и заразяват други хора.
Холерата се среща най-често в т.нар. развиващи се страни, особено в Централна Африка и Южна Азия, а също и Централна и Южна Америка. Засяга около 3-5 милиона души по света и е причинила от 100 000 до 130 000 смъртни случая от 2010 година насам. Прогнозите показват, че правилното лекуване и осигуряване на ефективни лечебни и профилактични мероприятия биха свели смъртността до 1%.
Две серогрупи на Vibrio cholerae - О1 и О139, са причина за пандемии. О139 се диагностицира за пръв път в Бангладеш през 1992 година и се ограничава само до Югоизточна Азия. Открити са нови щамове в някои части на Азия и Африка. Изследванията и наблюденията показват, че те причиняват по-тежка холера и дават по-висока смъртност. Други серогрупи са известни като non O1 и non O139. Тези две серогрупи могат да предизвикат диария, но с по-леко протичане от холерата и не разполагат с потенциал за епидемично разпространение.
Заболяването има сезонност - среща се по-често в края на лятото и началото на есента, което съвпада с най-топлите температури на водата.
Рискови фактори
Липсата или недостигът на безопасна питейна вода и подходяща канализация, както и лошото управление на отпадъците са основните причини за разпространение на болестта. Тези фактори, благоприятстващи епидемиите, се срещат на много места в развиващите се страни и районите където холерата е ендемична. Типични рискови райони са бежанските лагери, където минималните изисквания за чиста вода и канализация не са изпълнени.
Симптоми
Основните симптоми биват:
- тежка диария;
- гадене;
- повръщане;
- дехидратация;
- електролитен дисбаланс;
- коремна болка.
При загуба на 10% от телесното тегло, поради профузната диария и повръщане се наблюдават:
- намален тургор и еластичност на кожата;
- студени крайници с цианоза по пръстите;
- прeсипнал до афоничен глас;
- слаб пулс;
- ниско кръвно налягане;
- намалена диуреза.
В някои случаи (поради липса или неадекватно лечение) дехидратацията е особено тежка, в резултат на което заболяването преминава във фазата на холерен алгид, която протича с картината на хиповолемичен шок.
Изследвания
Диагнозата се поставя въз основа на данните от физикалното изследване и епидемиологичните данни. Провеждат се лабораторни и микробиологични изследвания.
Лабораторни изследвания
- Пълна кръвна картина;
- Левкоцити;
- КАС.
Микробиологични изследвания
Микробиологичното изследване потвърждава диагнозата. За неговите цели се изследват следните материали:
- фецес;
- повърнати материи;
- жлъчка от болни и реконвалесцентни.
Културелното изследване е задължително.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза на холерата се прави с други инфекциодни заболявания, засягащи храносмилателната система като:
- Холероподобната форма на салмонелните хранителни токсиинфекции;
- Шигелоза;
- Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
- Ентеротоксигенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
- Ентероинвазивна инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
- Ентерохеморагична инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
- Други бактериални, чревни инфекции.
Лечение
Болните и контактни на холера подлежат на задължителна хоспитализация.
Патогенетичното лечение на холера, неуточнена е животоспасяващо, то цели възстановяване на настъпилата дехидратация. Прилагат се и антибиотици от групата на тетрациклините или аминогликозидите.
Препоръчват се:
- почивка на легло;
- ранно захранване - от момента, в който болните са в състояние да приемат храна;
- приложение на антисекреторни средства от групата на антидиаричните лекарства;
- спазмолитици;
- антиеметици.
Профилактика
Неспецифичната профилактика на холерата включва спазване на хигиено-санитарните изисквания за чистота на питейната вода и храна, както и осигуряването на качествена водопроводна система в жилищните райони.
За целите на специфичната профилактика са разработени убити противохолерни ваксини.
Библиография
https://www.who.int/cholera/environmental_health/en/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cholera/symptoms-causes/syc-20355287
Коментари към Холера, неуточнена МКБ A00.9