Мукуна, Кавча, Кадифен боб
Мукуна представлява едногодишно тропическо растение от семейство Бобови (Fabaceae). Среща се още под наименованията Кавча или Кадифен боб.
Устройство на мукуна
Изображение: J.M.Garg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кадифеният боб е увивно растение. Дължината му може да достигне над 15 метра. Младите растения са почти изцяло покрити с космести израстъци, които липсват при по-зрелите растения. Листата са широки и овални, в краищата често са силно набраздени. Цветовете на мукуна са бели или лилави подредени в съцветия, които достигат дължина от 15 до 32 сантиметра. Семената са елипсовидни и плоски, с дължина 1-1,9 сантиметра, ширина 0,8-1,3 сантиметра и дебелина 4-6,5 сантиметра. Най-отвън са покрити с власинки, откъдето произлиза и наименованието на растението - кадифено зърно и кавча.
Разпространение на мукуна
Среща се в тропиците - Индия, Африка, Карибите. За отглеждане на мукуна климатът трябва да е влажен, почвата богата на полезни вещества и също с висока влажност.
Използваема част на мукуна
Употребяват се семената и листата.
Химичен състав на мукуна
Семената на кадифения боб притежават високо съдържание на фибри, протеини и мазнини. Химичният състав на растението е богат на есенциални мастни киселини - олеинова и линоленова. Установено е, че високата антиоксидантна активност на мукуна се дължи на фитохимикалите, гликозидите и фенолите, които са част от химичния състав на растението. Главната активна съставка на това растение е аминокиселината леводпа (Л-допа). Тя представлява около 25 процента от състава на извлечените екстракти от мукуна. Леводопа е аминокиселина, известна още като L-3,4-дихидроксифенилаланин. В организма се произвежда от аминокиселината L-тирозин.
Други компоненти са индоли, алкалоиди, никотинова киселина (витамин B-3), коензим Q10, бета-карболин, серотонин инозитол, желязо, магнезий и селен.
Лечебни свойства и приложение на мукуна
Изображение: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Мукуна е била използвана още от древни лечители. От исторически данни става ясно, че Аюрведичната билкова медицина употребява кадифен боб от 1500 г. пр. Хр. при ухапване от змия, чревни заболявания, нарушени полови функции и депресия. Интересен факт за семената на кадифения боб е, че те са били използвани в миналото като традиционно медицинско лечение на отравяния от змии.
Мъхчетата, които покриват семената, съдържат серотонин и протеини, които могат да причинят силен сърбеж при осъществяване на контакт с кожата. Одраскването може да разпространи сърбежа в други области на тялото. Това води до неконтролируем сърбеж и по тази причина местното население в северната част на Мозамбик нарича мукуна "луд боб" или "дяволски боб" .
Лечебни свойства на мукуна
- влияе върху съдържанието на допамин в кората на мозъка - допаминът е важно химическо вещество в мозъка, което представлява невротрасмитер и хормон. Допаминът е отговорен за настроението, сексуалната активност и движенията;
- значително повишава естественото производство на хормона на растежа в организма и затова често се използва за увеличаване на мускулната маса и при забавено физическо развитие;
- подобрява настроението;
- спомага за овладяване на симптомите при болестта на Паркинсон;
- увеличава мускулната маса;
- повишава енергийните нива;
- като афродизиак - повишава либидото и сексуалната функция;
- облекчава сърбежа по кожата.
Заболявания и състояния, при които се прилага мукуна
- болест на Паркинсон - при болестта на Паркинсон нервните клетки, произвеждащи допамин в мозъка дегенерират и респективно се намалява продукцията на допамин. Това причинява анормална мозъчна активност, която води до поява на различно симптоми. В Аюрведа екстрактът от кадифен боб се употребява за лечение на Паркинсонова болест чрез увеличаване на допаминовите нива. Три проучвания разглеждат ефектите на средните дози от 45 грама на ден екстракт от прах от семена на мукуна (съдържащ около 1500 милиграма L-допа). От 18 до 60 пациенти, показват значителни подобрения при симптомите на Паркинсон;
- депресивни състояния - депресивните разстройства понякога се дължат на дефицита на невротрансмитера допамин. Проучване извършено през 2014 година, описано в Международния тримесечен вестник за изследвания в Аюрведа, разглежда антидепресивния ефекта на семената от кадифен боб. В проучването са използвани опитни животни. Заключението доказва, че хидроалкохолният екстракт от семената на мукуна значително повишава допаминовите нива в мозъка. Друго изследване, публикувано през 2013 г. в списанието "Ориенталска фармация и експериментална медицина", също демонстрира антидепресивното действие на семената. Оказва се, че екстрактите не влияят само върху допаминовите нива. Животните-субекти, на които е прилаган в продължение на две седмици, също показват увеличения в още два ключови невротрансмитери, които повлияват настроението - серотонин и норепинефрин;
- подобрява фертилитета и сексуалната функция при мъже - изследвания, проведени в Медицинският университет в Индия изследват ефектите на мукуна върху 75 мъже, подложени на скрининг за безплодие, в сравнение с контролна група от 75 здрави фертилни мъже. Проучването показва, че лечението с екстракти от мукуна значително подобрява нивата на тестостерон, лутеинизиращ хормон, допамин, адреналин и норадреналин. В допълнение, броя на сперматозоидите и подвижността им са описани като "значително възстановени". Сексуалната дисфункция и ниското либидо могат да се появят при мъже с диабет. Проучване, публикувано през 2012 година, разглежда ефектите на M. pruriens върху мъжкото сексуално поведение и параметрите на сперматозоидите при хипергликемични мъжки плъхове. Изследователите са открили, че животните с диабет, които са получили екстракт от семена от M. pruriens, показват значително подобрение на сексуалното поведение, либидото и потентността и параметрите на сперматозоидите;
- чернодробни заболявания.
Изображение: Piyush Kothari, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начин на употреба
- семената на мукуна биха могли да бъдат консумирани след преминаване през термична обработка, но преди това е необходимо да престоят във вода за 48 часа;
- при силен сърбеж - шушулките на семената се нарязват на ситно след изсушаване или се правят на прах и се налагат върху засегнатата, леко навлажнена част като компрес.
Внимание!
Най-честите нежелани реакции включват гадене и усещане за подуване на корема. По-рядко като страничен ефект от употребата на мукуна се наблюдават повръщане, необичайни движения на тялото, безсъние, сърцебиене и загуба на ориентация. Не комбинирайте употребата на мукуна с антидепресанти! Екстрактите от кадифен боб могат да повишат ефектите на тези лекарства и да понижат драстично кръвното налягане!
Заглавно изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СУОНСЪН МУКУНА ПРУРИЕНС (КАДИФЕН БОБ) капсули 350 мг * 200 SWH119
БИОВЕА КАВЧА (MUCUNA DOPA) капсули 250 мг * 60
ХИМАЛАЯ СПИМЕН ФОРТЕ таблетки * 60
КАВЧА капсули * 60
НАУ ФУДС ДОПА МУКУНА капсули * 90
ДОЛИХОС ПРУРИЕНС 5 СН
АЮВИГО капсули * 60 WELEX LABORATORIES
ХАЯ ЛАБС L - ДОПА МУКУНА ПРУРИЕС капсули * 90
ХИМАЛАЯ СПИМЕН таблетки * 40
НАУ ФУДС D - МАНОЗА капсули 500 мг * 120
БИОХЕРБА МУКУНА ПРУРИЕНС (КАДИФЕН БОБ) капсули 350 мг * 100
АЮВИТА ФОРТЕ капсули * 60 WELEX LABORATORIES
Библиография
https://draxe.com/mucuna-pruriens-velvet-bean/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1020/cowhage
https://en.wikipedia.org/wiki/Mucuna_pruriens
https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/herbs/mucuna-pruriens/
https://selfhacked.com/blog/mucuna-pruriens-top-6-health-benefits-legume/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942911/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Симпатикомиметици
- Допаминови агонисти
- Антипаркинсонови лекарства
- Бромокриптин
- Откриване на медикаментозно лечение на шизофренията от 50-те години на 20-ти век
- Увеличете нивата на допамин чрез 10 начина
- Тясно насочена генна терапия може да помогне на деца със синдром на допаминов дефицит
- Облекчете синдрома на неспокойните крака чрез 6 лесни начина
- Методи за лечение на болестта на Паркинсон от втората половина на 19-ти век
- Лечебни терапии, използвани срещу болестта на Паркинсон от 20-ти век
Коментари към Мукуна, Кавча, Кадифен боб