Златисто лале
Златисто лале (Tulipa aureolina) представлява един от шестте вида диви лалета, принадлежащи към семейство Кремови (Liliaceae) и растящи на територията на страната ни, които са застрашени от изчезване. Четири от тях са български ендемити - Блестящо лале (Tulipa splendens), Родопско лале (Tulipa Rhodopaea), Урумово лале (Tulipa urumoffii), съответно Златисто лале (Tulipa aureolina); един балкански ендемит - Хагерово лале (Tulipa hageri) и един неендемичен за България представител - Южно лале (Tulipa australis).
Устройство на златисто лале
Лалето е луковично, тревисто и многогодишно растение. Луковицата му е обвита с кафеви люспи, като сърцевината й съответно е светла белезникава. Цветното стъбло израства до 40 см височина. Разполага с от 3 до 4 листа, които са с ланцетовидна форма и остър връх. Венчелистчетата са жълти, като във вътрешността на чашката, която образуват, може да присъства тъмно петно. Образува плодче, което представлява елипсовидна, тристенна кутийка. Опрашването на цветовете става с помощта на насекоми, а размножаването на лалето чрез семена и луковици.
Разпространение на златисто лале
Този вид лале расте на сухи тревисти места и в разредени храсталаци, на нивото на дъбови гори, върху канелени горски почви. Популациите му са представени от малкото 250 растения, някои от които са в процес на умиране.
В България се открива в Стара планина и Тунджанска хълмиста равнина, при надморска височина от 60 до 500 метра.
Приложение на златисто лале
С цел съхранение на изгледа на вида е направен хербарий на цветната единица, който се намира във ВСИ, Пловдив. За целта е използвано растение взето от местност, намираща се срещу жп спирка "Малка полянка", гр. Айтос.
Фактори, които влияят отрицателно на разпространението на златистото лале
- ограниченото му разпространение;
- ниската му численост;
- ниската способност за размножаване;
- засилени селскостопанска и индустриална дейност, които трайно увреждат хабитата му
- неправомерно събиране на цветето за букети и изваждане на луковиците му, с цел засаждане в частни градини.
Видът е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Находището при с. Сотиря попада в границите на природен парк „Сините камъни“. Находището при с. Терзийско и с. Венец се намира в границите на природна забележителност „Лалкото“.
Мерките, които са предприети, с цел опазване на вида са мониторинг на състоянието на популациите му; контролиране местонахождението и големината на земеделските площи, съобразено с популациите на златистото лале; възстановителни мероприятия в полза на растението; съхраняване на семена в Националната семенна генбанка в гр. Садово.
Заглавно изображение: Деси Иванова, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Tulaureo.html
http://www.nmnhs.com/e-natura/types-bulgaria/type_id_bg-SOAXXXXX0189.html
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8F%D1%89%D0%BE_%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5
http://dppsk.org/event/3298/
Коментари към Златисто лале