Хлорела и спирулина - с какво са полезни и с какво се различават
› Хлорела
› Ползи за здравето от хлорела
› Специални мерки и противопоказания относно хлорела
› Кoнсумация и дозировка на хлорела
› Ползи за здравето от спирулина
› Специални мерки и противопоказания относно спирулина
› Прилики между хлорела и спирулина
› Разлики между хлорела и спирулина
Въведение
Хлорела и спирулина са форми на водорасли, които набират популярност в света на добавките. И двете имат впечатляващ профил на хранителни вещества и потенциални ползи за здравето.
Тези синьо-зелени водорасли са чудесен източник на диетичен протеин на растителна основа, изобилие от В-витамини, есенциални мастни киселини и желязо. Те са богати на хлорофил, естествен фитохимикал, който дава на растенията техния зелен пигмент.
Както хлорела, така и спирулина имат мощни антиоксидантни свойства. Те помагат за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания, подобряват контрола на кръвната захар, подпомагат детоксикацията, допринасят за здрава кожа и се борят със свободните радикали, подпомагат функционирането на имунната система и повишават броя на белите кръвни клетки.
Хлорела
Хлорела представлява род водорасли, които обитават сладки води и същевременно все по-широко използвана суперхрана, наред с нейната братовчедка спирулина.
Родена в Япония и Тайван, хлорела е богата на фитонутриенти, включително аминокиселини, хлорофил, бета-каротин, калий, биотин, магнезий и витамин В комплекс. Обикновено може да се открие под формата на таблетки или течни екстракти. За тяхното приготвяне се използва цялото растение.
Особено важна съставка в хлорела е така нареченият "хлорела растежен фактор", който представлява комплекс от редица важни за организма аминокиселини, пептиди, протеини, витамини, захари и нуклеинови киселини. Наситеният зелен цвят на хлорела се дължи на високата концентрация на хлорофил в нея. Всеки знае колко е полезно да се консумират зеленчуци, но понякога може да е доста трудно да приемаме зеленчуци в количествата, препоръчвани от диетолози и лекари. И въпреки че изцеждането на зеленчуковия сок също е подходяща опция, повечето зеленчуци бледнеят спрямо ползите за здравето, които хлорелата може да осигури. В действителност, хлорела е много по-богата на полезни вещества и витамини от всеки друг зеленчук, включително зеле, спанак и броколи.
Нужно е да знаете, че концентрацията на хранителни вещества в продуктите с хлорела може да варира значително в зависимост от начина, по който „реколтата“ се култивира, прибира и обработва. Изследователи са открили, че сухият екстракт може да съдържа от 7% до 88% протеин, 6 до 38 % въглехидрати и 7 до 35% мазнини.
Ползи за здравето от хлорела
Хлорела се препоръчва при:
- при рак. Според някои проучвания във всички човешки органи в известен период се развиват ракови клетки. При нормално функционираща имунна система тя успява да ги атакува и унищожи още преди те да имат шанс да се развият до рак. Ранни изследвания показват, че хлорела таблетки и течен екстракт може да е от полза на хора с някои вид рак на мозъка, наречен глиома. Двугодишно университетско проучване позволи на изследователи да отбележат, че пациентите с глиом имат по-малко дихателни инфекции и грипоподобни заболявания при прием на хлорела. Въпреки това, няма данни и доказателства, че хлорела забавя развитието на рака;
- за намаляване на страничните ефекти от лъчетерапията. Лъчетерапията и химиотерапията са най-често срещаните форми на терапия на рак. Всеки, който по някакъв начин се е сблъскват с тази форма на терапия, знае колко и какви странични ефекти има. Високите нива на хлорофил в хлорела са показани за защита на организма срещу ултравиолетовите облъчвания и отстраняване на радиоактивните частици от тялото и пациентите понасят по-лесно химиотерапията и лъчетерапията. Вероятно е и роля в това да има и стимулирането на имунната система;
- за стимулиране на имунната система и подобряване на имунния отговор след ваксина. Според изследователи от Медицинския университет във Вирджиния (Virginia Commonwealth University Medical College) клетъчните компоненти и функции на имунната система остават в или близо до нормалните нива и са по-малко засегнати по време на химиотерапия или прием на имуносупресиращи лекарства (като стероиди). В изследване, публикувано през 2012 година, се установява, че след 8 седмици прием на хлорела, активността на NК-клетките (вид бели кръвни клетки) се подобрява значително;
- за увеличаване на броя на белите кръвни клетки (особено при хора с ХИВ или рак);
- за детоксикация и защита на организма от токсични метали като олово и живак. В организма на човек може да попаднат тежки метали, например с живачни пломби на зъбите, редовна консумация на някои риби, консумация на храни от Китай. За да поддържате здравето си оптимално, е нужно редовно да детоксикирате организма си от тежки метали и токсини, а хлорела е особено подходящ начин за това. Характерно за хлорела е, че улавя дори токсини като олово, кадмий, живак и уран и ги абсорбира в значителна степен;
- за забавяне на процеса на стареене;
- за стимулиране на растежа и намножаването на „добрите“ бактерии в червата с цел по-добро храносмилане или в помощ на лечението на язви, колит, болест на Крон и дивертикулиоза. Някои хора използват хлорела за профилактика на язви, свързани със стрес, лечение на запек, лош дъх;
- за диабет, хипертония и намаляване на нивата на холестерола. Захарен диабет тип 2 и висок холестерол са едни от най-сериозните хронични заболявания, пред които се изправят множество хора по цял свят. Неправилното хранене, стреса и липсата на сън допринасят значително за едната или другата диагноза. Според проучване, публикувано в медицинското издание "Medicinal Food", изследователи са открили, че дози от 8000 мг хлорела на ден, разделена в два приема, спомага за намаляване на нивата на холестерол и кръвната захар. Те смятат, че хлорелата активира редица гени на клетъчно ниво, които подобряват инсулиновата чувствителност и насърчават здравословния баланс;
- като антиоксидант;
- за увеличаване на енергията и издръжливостта;
- източник на магнезий;
- за облекчаване на предменструален синдром (ПМС);
- за намаляване на астматичните пристъпи;
- при фибромиалгия - някои хора казват, че се чувстват по-добре, когато приемат таблетки хлорела заедно с течен екстракт, съдържаща ябълчена киселина, всеки ден в продължение на 2 месеца;
- върху кожата за лечение на кожни язви, обриви, причинени от лъчетерапия, а също и при полово предавани болести като трихомониаза;
- за отслабване. Загубата на тегло е трудна задача, особено с напредване на възрастта. В едно изследване, публикувано в изданието "Medicinal Food" се съобщава, че приемът на хлорела води до забележимо намаляване на мазнините в тялото, процента на общия холестерол и нивата на кръвната захар (на гладно);
- за забавяне на стареенето. Все още продължават проучвания, свързани със способността на хлорела да забавя стареенето на клетките. Изследване, публикувано в изданието "Clinical Laboratory", разкри, че хлорела значително намалява оксидативния стрес, причинен от емоционален стрес, токсини и неправилно хранене. Причината да придава младежки вид на кожата е, че по естествен път увеличава нивата на витамин А, витамин С и глутатион в тялото, с което спомага за елиминиране на свободните радикали и предпазва клетките от увреждане.
Специални мерки и противопоказания относно хлорела
Хлорела е добър източник на мазнини, протеини, въглехидрати, фибри, хлорофил, витамини и минерали. Клетъчната стена на хлорелата обаче е много трудносмилаема и трябва да бъде разрушена предварително, за да може да бъде усвоена от храносмилателния канал на човек.
Най-честите съобщавани странични ефекти включват гадене, диария, газове, зелено оцветяване на изпражненията, спазми на стомаха, особено през първата седмица на употреба.
Хлорела може да увеличи кожната чувствителност към слънце, поради което винаги използвайте слънцезащитен продукт, особено ако сте със светла кожа.
Хлорела при бременност и кърмене - все още няма достатъчно надеждна информация за безопасността от употреба на хлорела по време на бременност и кърмене, поради което избягвайте употребата й през този период.
Хлорела при чувствителност към йод - хлорела може да съдържа йод и да провокира алергична реакция при хора, чувствителни към йод.
Хлорела и алергия към плесени - може да отключи алергична реакция при хора, алергични към плесени.
Хлорела при имунодефицитни състояние - съществуват опасения, че хлорела може да предизвика стомашни проблеми при хора с отслабена имунна система.
Хлорела при автоимунни заболявания, като множествена склероза, системен лупус еритематодес, ревматоиден артрит - хлорела може да причини активиране на имунната система и да доведе до засилване на симптомите на автоимунни заболявания. Ако страдате от автоимунно заболяване, е най-добре да избягвате употребата на хлорела.
Въпреки че хлорела обикновено се счита за безопасна за прием от повечето хора, може да взаимодейства с определени лекарства и добавки. Ето някои потенциални взаимодействия:
- Имуносупресори - хлорела може да стимулира имунната система, така че не трябва да се приема с имуносупресори като циклоспорин, такролимус или преднизон. Това може да намали ефективността на лекарството.
- Лекарства за разреждане на кръвта (антикоагуланти) - хлорела може да има свойства за разреждане на кръвта, така че не трябва да се приема с други лекарства за разреждане на кръвта като варфарин, аспирин или клопидогрел. Това може да увеличи риска от кървене и синини.
- Антидиабетни лекарства - хлорела може да понижи нивата на кръвната захар, така че трябва да се използва с повишено внимание при хора, приемащи антидиабетни лекарства. Комбинирането на хлорела с тези лекарства може да доведе до хипогликемия (ниска кръвна захар).
Консумация и дозировка на хлорела
Здравите клетъчни стени на хлорела са трудни за храносмилане. Били са нужни дълги години изследвания, проучвания, опити и грешки, за да се намери начин как човешкият организъм ефективно да ги усвои. Смята се, че именно в тези клетъчни стени се съдържа вещество, което помага за отстраняването на пестициди, тежки метали и други токсини от човешкото тяло. Затова, е важно, когато си купувате добавка хлорела, тя да бъде „напукана клетъчна стена“, тъй като тя е напълно усвоима.
Хлорела може да се консумира под формата на смути - тъй като тя има много силен вкус, може да добавите към половин чаена лъжичка хлорела един банан, кокосова вода, ванилия протеин на прах и лимонов сок.
Ако приемате таблетки, спазвайте указанията в листовката или се консултирайте с лекаря си относно най-подходящата дозировка и продължителност на прием.
Хлорела е безопасна, когато се приема перорално (през устата) в краткосрочен план (до 2 месеца). Подходящата доза на хлорела зависи от няколко фактора, като възраст, здравен статус и придружаваща терапия. Имайте предвид, че природните продукти невинаги са напълно безопасни при всякакви състояния и дозировка. Следвайте инструкциите на опаковката на продукта или се консултирайте с Вашия лекар, преди да ги използвате!
Спирулина
Спирулина е вид синьо-зелено микроводорасло, което е използвано в продължение на векове поради високата си хранителна стойност и предполагаеми ползи за здравето. Расте естествено в океаните и солените езера в субтропичен климат. Ацтеките събирали спирулина от соленото езеро Тескоко в централната част на Мексико и все още се добива от езерото Чад в Африка. Днес за спирулината се говори като за тайна, мощна суперхрана и „чудото на морето“.
Първоначално спирулина е класифицирана като растение поради „богатството на растителните пигменти, както и способността да фотосинтезира“. Ново проучване на генетиката, физиологията и биохимичните свойства обаче кара учените да я преместят в царството на бактериите, първоначално в род Arthrospira, след това в Spirulina. Съществуват няколко вида, но три - Спирулина платенсис (Spirulina platensis), Спирулина максима (Spirulina maxima), Спирулина фузиформис (Spirulina fusiformis) - са изследвани подробно поради тяхната висока хранителна стойност и потенциални терапевтични стойности.
Спирулина расте под формата на микроскопични спирали, които остават силно приближени една до друга, което ги прави лесни за прибиране на реколтата. Тя има наситен синьо-зелен цвят, но сравнително мек вкус. Освен като добавка, спирулина намира приложение и като оцветител в дъвки, бонбони и други пакетирани изделия.
Ползи за здравето от спирулина
Много хора препоръчват спирулина за лечение на различни метаболитни и други медицински състояния, включително загуба на тегло, захарен диабет, висок холестерол, предменструален синдром и амиотрофична латерална склероза (болест на Лу Гериг). Спирулина се препоръчва още и като помощно средство за различни психически и емоционални разстройства, включително тревожност, стрес, депресия, дефицит на вниманието и хиперактивност.
Спирулина е използвана за храна в програми на СЗО за недохранени деца в недоразвитите страни. Един грам спирулина на ден е в състояние да противодейства на дефицитът на витамин А, който може да доведе до слепота.
Комбинацията от цинк и спирулина може да помогне на тялото да премахне натрупвания на арсен в тялото при хора, чиято питейна вода има необичайно високи нива.
Спирулина като антиоксидант. Антиоксидантите са съединения, които помагат за предпазване на клетките и тяхната ДНК от увреждане, което да доведе до рак, сърдечно-съдови или други хронични заболявания. Тялото е способно самостоятелно да синтезира някои антиоксиданти, но голяма част се набавят от храната. Антиоксидантите могат да помогнат на спортистите да се възстановяват по-бързо от физическия оксидативен стрес, който допринася за мускулната умора.
Спирулина съдържа няколко съединения, показали значителни антиоксидантни свойства, включително фенолни съединения, фикоцианини, токофероли и бета-каротин. Изследователи са направили проучване относно възможните ползи от приема на спирулина по време на тренировки сред девет мъже в продължение на четири седмици. Те открили, че тези, които приемали спирулина, показали увеличение на физическата издръжливост и нива на антиоксиданти спрямо тези, които не приемали добавки или взимали плацебо. Въпреки че тези констатации са обещаващи, те са все още твърде недостатъчни, за да се направи крайно заключение за действието на спирулина върху физическата сила и издръжливост при тренировки.
Холестерол и триглицериди. Няколко изследвания, проучвали ефектите на спирулина върху нивата на холестерола и триглицеридите, са установили, че спирулина може да бъде от полза. Въпреки това, повечето проучвания върху хора са ограничени до по-малко от 100 души, а много от тях не са имали контролна група от хора, приемащи плацебо.
Все още се провеждат редица изследвания, целящи да се определи ефекта на спирулина върху вирусни инфекции, отоци, зарастване на рани и имунната система като цяло.
Предварителни проучвания не са показали спирулина да е ефективна в лечението на блефароспазъм. Нужни са още изследвания и за да се определи ефективността на спирулина за подобряване на храносмилането, загубата на тегло, проблеми с паметта, тревожност или депресия.
Как действа спирулина?
Все още няма достатъчно ясни научни доказателства, за да се определи дали спирулина е ефективна в лечението на всякакви заболявания. Въпреки това, факт е, че спирулина е богата на хранителни вещества, някои от които трудно могат да се набавят с дневната доза храни и витамини.
Спирулина съдържа значителни количества калций, ниацин, калий, магнезий, витамини и желязо. Съдържа още незаменими аминокиселини. В действителност протеините съставляват около 60-70% от сухата маса на спирулина.
Въпреки високата концентрация на хранителни вещества в спирулина, все още не е напълно изяснена бионаличността им, така че всъщност не се знае колко точно от тях човек може да усвои и използва. Бионаличността е понятие, описващо колко от хранителните вещества, които са погълнати, действително се използват от организма. В някои случаи консумацията на две различни храни наведнъж спомага за по-доброто усвояване на хранителните вещества, отколкото ако двете храни се ядат поотделно. Например, левцинът в доматите се абсорбира далеч по-добре, ако ядете домати с масло. Поради тази причина редица диетолози препоръчват хранителните вещества да се набавят от различни здравословни храни, комбинирани по правилен начин, за да може хранителните вещества да работят съвместно и да се увеличава бионаличността им.
Специални мерки и противопоказания относно спирулина
Лекарите смятат, че спирулина е безопасна добавка като цяло, предвид и факта, че дълго време тя намира приложение като храна.
Трябва да се има предвид обаче, че спирулина може да се замърси с токсични метали, вредни бактерии и микроцистини - токсини, произвеждани от някои водорасли, ако се отглежда в опасни условия. Замърсената спирулина може да доведе до увреждане на черния дроб, гадене, повръщане, жажда, слабост, сърцебиене, шок и дори смърт. Поради тази причина е препоръчително да закупувате спирулина с доказан произход, отглеждана в безопасни условия и тествана за токсини.
Хората с автоимунни заболявания трябва да избягват спирулина. Тъй като спирулина стимулира имунната дейност, това може да доведе до влошаване на някои симптоми на множествена склероза, системен лупус, ревматоиден артрит и други, свързани със свръхактивна имунна система. По същата причина, спирулина може да отслаби действието на имуносупресори, които често се предписват за лечение на автоимунни заболявания и предотвратяване на отхвърляне на трансплантант.
Спирулина може да взаимодейства с лекарства, отслабващи съсирването на кръвта, включително разредители на кръвта като варфарин, както и нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и болкоуспокояващи.
Комбинирането на спирулина с билки, забавящи съсирването на кръвта, може да увеличи риска от кървене. Такива билки включват карамфил, чесън, джинджифил, гинко билоба, женшен и куркума.
Спирулина при бременност и кърмене. Жени, които са бременни или кърмят трябва да избягват спирулина, тъй като няма достатъчно проучвания и доказателства за безопасността й при тези условия.
Хора, страдащи от фенилкетонурия, също трябва да избягват спирулина. Спирулина съдържа аминокиселината фенилаланин, която може да бъде вредна за хората с фенилкетонурия, генетично заболяване, което засяга метаболизма на фенилаланин.
Хлорела срещу спирулина
Спирулината и хлорела представляват водни организми, но на клетъчно ниво те са доста различни. И двете са богати на хранителни вещества, които са добре балансирани и помагат за прочистване и детоксикация на организма. Когато се използват заедно, техните ползи взаимно се усилват.
И двете са много популярни, приличат си и по вкус. Поради това често си задаваме въпроса какви са основните разлики между тях:
Хлорела:
- е зелено едноклетъчно сладководно водорасло, богато на протеини, витамини (включително В12), минерали (особено желязо), аминокиселини и нуклеинови киселини
- има истинско ядро, за разлика от спирулина;
- е с около 10 пъти по-високо съдържание на хлорофил от спирулина, което я прави особено подходяща за прочистване на кръвта и детоксикация
- е по-богата на желязо
- съдържа специален растежен фактор, който може да е от полза при възстановяване на нервната тъкан и е идеална за пациенти с дегенеративни мозъчни и нервни разстройства.
Спирулина:
- е синьо-зелено едноклетъчно сладководно водорасло, което е хиляди години по-старо от хлорела;
- съдържа повече протеин;
- е по-добър източник на GLA (гама-линоленова киселина), която е "добра" мазнина, от съществено значение за здравата мозъчна и сърдечна дейност;
- съдържа високи концентрации на фикоцианин - фитохимикал, който може да помогне за предотвратяване на рак и придава на спирулина характерния син оттенък.
Прилики между хлорела и спирулина
Тъй като и хлорела, и спирулина са видове водорасли, те споделят много хранителни свойства.
- И двата вида водорасли са с високо съдържание на протеин (като спирулина е най-големият източник) и двата са два от най-високите източници на чист хлорофил.
- Хлорела и спирулина съдържат приблизително еднакво количество въглехидрати и фолат.
- Хлорела и спирулина са с високо съдържание на рибофлавин (витамин В2), тиамин (витамин В1) и желязо.
- И двата вида водорасли са богати на полезни за сърцето полиненаситени мастни киселини.
Разлики между хлорела и спирулина
Разлика | Хлорела | Спирулина |
Едноклетъчен организъм | Едноклетъчно водорасло | Едноклетъчно водорасло |
Растеж | Расте много по-бързо и може да увеличи размера си 4 пъти само за 20 часа | Расте малко по-бавно от хлорела |
Вид водно местообитание | Сладководно зелено водорасло | Соленоводно синьо-зелено водорасло |
Ползи | Стимулира здравия клетъчен растеж, спомага за регенериране тъканите в тялото и за възстановяването на тежки имунни дефицити | Спомага за здравето на сърцето, храносмилането и подобрява психичното здраве и мозъчната функция |
Съдържание на мед | Без съдържание на мед. Хлорелата обаче е с по-високо съдържание на витамин А, желязо, магнезий, фосфор и цинк | Съдържа значително количество мед |
Съдържание на омега мастни киселини | Съдържа повече омега-3 мастни киселини | Съдържа повече омега-6 мастни киселини |
Спирулина и хлорела имат различно съдържание на хранителни вещества и калории
И хлорела, и спирулина са много богати на хранителни вещества, но хранителните им профили са напълно различни. Хлорелата е по-богата на мазнини и следователно съдържа повече калории. Но също така съдържа повече минерали като магнезий и цинк, както и провитамин А. Спирулина, от друга страна, доставя повече протеини, тиамин и мед и има по-малко калории. Въпреки незначителните разлики, и двете водорасли съдържат високи нива на основни витамини, включително витамин А и витамини от група В.
Хлорела също така съдържа Chlorella Growth Factor (CGF), който е комплекс от жизненоважни аминокиселини, протеини, пептиди и витамини. Този комплекс помага за стимулиране на растежа на здрави чревни бактерии, което насърчава здравето на червата. Освен това съдържа ензими, които подпомагат храносмилането.
И двете добавки с водорасли са богати на антиоксиданти
Както хлорела, така и спирулина имат мощни антиоксидантни свойства и съдържат антиоксидантни съединения като каротеноиди и фенолни съединения. Тези съединения помагат на телата ни да унищожават свободните радикали, предотвратяват увреждането на клетките и минимизират оксидативния стрес. Въпреки това, някои проучвания показват, че антиоксидантните свойства на спирулина може да са малко по-силни поради високото й съдържание на фикоцианин.
Фикоцианинът се изследва активно за своите противоракови свойства, тъй като учените предполагат, че може да предотврати разпространението на рака и дори да унищожи някои ракови клетки. Фикоцианинът също има мощни противовъзпалителни свойства.
Спирулина и хлорела са чудесни за естествена детоксикация и двете водорасли имат способността да елиминират тежките метали от тялото, включително кадмий и алуминий. Нещо повече, тези добавки могат да детоксикират тялото, без да причиняват никакви отрицателни странични ефекти от детоксикацията.
Освен това учените са открили, че спирулина и хлорела могат да увеличат броя на белите кръвни клетки, което засилва имунната система.
Съдържание на омега-3 и 6 мастни киселини
И двете синьо-зелени водорасли съдържат високи нива на полиненаситени мазнини, но разликата е в вида на мазнините, които съдържат. Хлорелата съдържа повече Омега-3, докато спирулината има по-високи нива на Омега-6 мастни киселини. Те са жизненоважни за поддържане на здрава мозъчна функция и растеж на клетките. Телата ни не могат да произвеждат тези мазнини естествено, поради което е от съществено значение да ги включим в диетата си.
Проучванията показват, че консумацията на полиненаситени мазнини е свързана с по-малка вероятност от сърдечни заболявания.
Омега-3 мастните киселини са особено ефективни за намаляване на възпалението, намаляване на риска от някои видове рак и подобряване на здравето на костите.
Омега-3 и 6 мастните киселини имат потенциалната способност да намаляват възпалението, поради което много изследователи в момента се интересуват от използването им като потенциални лекарства за много медицински състояния, свързани с възпаление.
Спирулина е по-добър източник на протеин
Спирулина се смята за един от най-добрите пълноценни източници на растителен протеин. Пълноценният протеин е този, идващ от хранителен източник, който съдържа всичките 20 основни аминокиселини. В един момент НАСА дори използва спирулина като допълнителен източник на протеини за астронавтите по време на космически мисии. Протеинът, който това водорасло съдържа, съдържа всички жизненоважни аминокиселини и може лесно да се абсорбира от телата ни.
Хлорелата също е добър източник на протеини, но проучванията показват, че спирулина съдържа до 10% повече протеин от хлорела.
Спирулина и хлорела подобряват здравето на сърцето
Редица проучвания са установили, че добавянето на хлорела и спирулина към диетата може да помогне за поддържане на здравословни нива на липидите в кръвта и нормализиране на кръвното налягане, което е свързано с намаляване на рисковете от сърдечни заболявания. Тези водорасли повишават нивото на добрия холестерол (HDL) в кръвта, докато понижават нивото на лошия (LDL) холестерол.
И двете водорасли нормализират нивата на кръвната захар
И спирулина, и хлорела имат потенциал да помогнат за поддържане на нормални нива на кръвната захар. Въпреки че учените не са разбрали как точно работи, проучвания върху животни и хора показват, че тези добавки могат да увеличат инсулиновата чувствителност, което е реакцията на тялото към инсулина. Това прави спирулина и хлорела особено полезни за хора с диабет и инсулинова резистентност.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРИЙН ДЕТОКС таблетки * 90 БИОТИКА
НовАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ таблетки 1 г * 30 NATURE`S WAY
ПРОМОАЛАЙВ МАКС ПОТЕНСИ ТЕЧЕН МУЛТИВИТАМИН 900 мл NATURE'S WAY
Безплатна доставка за България! ПРОМОБАТЕРИ НУТРИШЪН ДЕТОКС ОВКУСЕН прах 200 гр.
Библиография
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-907-chlorella.aspx?activeingredientid=907&activeingredientname=chlorella
http://draxe.com/7-proven-chlorella-benefits-side-effects/
http://www.livescience.com/48853-spirulina-supplement-facts.html
http://www.nutrex-hawaii.com/how-does-spirulina-differ-from-chlorella-and-other-blue-green-algae
http://www.detoxyourworld.com/The-Difference-Between-Chlorella-and-Spirulina
https://www.healthline.com/nutrition/chlorella-spirulina
https://www.medicinenet.com/chlorella_vs_spirulina_whats_the_difference/article.htm
https://fulcompany.com/blogs/the-ful-scoop/spirulina-vs-chlorella-what-is-the-difference
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Червени водорасли
- Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият
- Спирулина – ползи за здравето и възможни нежелани реакции
- Саргасум
- Хлорела
- Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
- Уакаме (водорасли) – здравни ползи и противопоказания
- Ползата от дишане на йодни пари на морето
- 23 ползи от употребата на спирулина
- Зелените водорасли подобряват стомашните проблеми, свързани със синдрома на раздразненото черво
Коментари към Хлорела и спирулина - с какво са полезни и с какво се различават
K. Kiro
Може ли да се пие с алкохол?
Би могло да се консумира алкохол в умерено количество
Може ли да се пие с алкохол?
Юлия
Може ли да се приема продукта със Золофт, Ксанакс и Геродорм?
Би могло. Няма данни за взаимодействие.
Може ли да се приема продукта със Золофт, Ксанакс и Геродорм?
Иван
Здравейте, хлорела и спирулина могат ли да се пият клонарекс и велаксин? Благодаря!
Здравейте! Да, би могло.
Здравейте, хлорела и спирулина могат ли да се пият клонарекс и велаксин? Благодаря!