Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти храни и пробиотици Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият

Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият

от 31 яну 2017г., обновено на 15 юни 2020г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Синьо-зелените водорасли включват една голяма група от прости, растителни организми, открити в солена вода и някои по-големи сладководни езера. Натуралните синьо-зелени водорасли са едни от най-богатите на хранителни вещества природни храни. С най-голяма популярност са спирулина, хлорела и АФА водорасли (Афанизоменон флос-акве).

Афанизоменон флос-акве (АФА) са вид синьо-зелени водорасли, открити за пръв път преди повече от 15 години в една от най-богатите местообитания във влажните зони в Северна Америка - езерото Кламат в щата Орегон (Klamath, Oregon), което ги прави особено уникална хранителна добавка.

Езерото Кламат е със средна дълбочина от около 8 фута (2,5 метра) и само 1 инч (2,5 см) от този богат минерален седимент, образуван преди повече от 10 хиляди години от вулканична експлозия, е в състояние да произвежда достатъчно АФА, за да осигури по 1 грам дневно на всеки човек на планетата за следващите 60 години.

Водораслите АФА от се смятат за изключително добре балансирана природна храна, намираща се в основата на хранителната верига.

Как се отглеждат синьо-зелените водорасли АФА?

Някои от продуктите от синьо-зелени водорасли се отглеждат при контролирани условия. Други, в естествена среда, където е по-вероятно да бъдат заразени с бактерии, бактериални токсини (микроцистини) и тежки метали.

Прибиране на реколтата синьо-зелени водораслиПрибирането на реколтата се извършва в пика на разцвета им от юни до ноември, а след това бързо се обработват, за да запазят хранителен профил и ензимна активност. Обработката включва процес на филтрация, за да се запазят най-жизнените цъфтежи и след това пречистване чрез центрофугиране. След това се охлаждат и продават замразени или сушени при ниска температура под формата на прах.

Хранително съдържание в АФА

Синьо-зелените водорасли съдържат над 70 % растителен протеин и имат по-високи нива на бета-каротин от броколи. Една от тайните сили на водораслите е, че те съдържат висока концентрация на нутриенти - над 65 витамини, минерали, ензими, всичките осем незаменими аминокиселини и 10 основни аминокиселини и всички те се абсорбират лесно в храносмилателния тракт на човека. АФА съдържа и най-биологично активния хлорофил от всички известни храни.

Един грам екстракт от АФА доставя 48 % от препоръчителната дневна нужда на витамин В1, значителен процент от витамин В12 и витамини от група В.

Богатата на протеини клетъчна стена на АФА е източник на гликоген, който се използва от черния дроб за енергия, която е една от основните причини хората често да съобщават за увеличаване на енергията след добавянето на АФА към ежедневната диета.

Фенилетиламин, известен като молекулата на любовта, повишава концентрацията и вниманието. Освен това е естествен подобрител на настроението и антидепресант.

Аминокиселините са градивните елементи на протеините (и мускулната тъкан) и АФА съдържа всички 8 незаменими аминокиселини в правилния профил за оптимално усвояване. В действителност, синьо-зелените водорасли са отличен източник на протеини, по-добър от месо или мляко.

Почти 50 % от липидното съдържание на АФА е основната мастна киселина алфа-линоленова киселина (омега-3). Омега-3 мастните киселини подпомагат имунната система и изграждането на миелинова обвивка на нервните влакна в мозъка

Над 98 % от хранителните съставки в АФА са биологично достъпни, което означава, че може да се използват директно от организма в същата форма, в която се срещат естествено.

Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият

Изследвания върху животни в Massachusetts General Hospital и Harvard Medical School са установили, че АФА повишават нивата на ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA) в кръвта. Тези киселини допринасят за оптималното функциониране на множество органи и системи, включително нервната система. Изследователите открили, че АФА е по-ефективен от соево масло, добър източник на полиненаситени мастни киселини при повишено съдържание на тези омега-3 мастни киселини в кръвта.

Синьо-зелени водорасли се използват като източник на хранителен протеин, витамини от група В и желязо. Намират приложение за загуба на тегло, диабет, сенна хрема, стрес, дефицит на внимание и хиперактивност, умора, депресия и менструални смущения при жени, включително ПМС.

Хората, които редовно консумират АФА докладват за цялостно увеличаване на умствената дейност и издръжливост, подобрение на краткосрочната и дългосрочната памет, подобрено творчество и решаване на проблеми, както и общо благосъстояние.

Някои хора използват синьо-зелени водорасли за лечение на предракови образувания в устата, повишаване на имунната система, подобряване на паметта, повишаване на енергията и метаболизма, понижаване на холестерола, предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания, лечение на рани, както и подобряване на храносмилането и здравето на червата.

Антиоксидантна активност на синьо-зелените водорасли

Антиоксидантна активностВодораслите АФА са богати на съединения с антиоксидантна активност. Измерване познато като ORAC "Капацитет за унищожаване на свободните радикали в кислорода") се използва за определяне на активността на храните, за които се претендира, че съдържат антиоксиданти да неутрализират свободните радикали и други вещества.

В италианския университет University of Urbino "Carlo Bo" прилагат метода ORAC за години за консумация АФА. Резултатът е в подкрепа на употребата на АФА като хранителен източник на антиоксиданти за облекчаване на оксидативния стрес. Друго проучване, проведено в същия университет установило, че АФА понижава окислителното увреждане на кръвните клетки и кръвната плазма. Освен това, АФА забавя изчерпването на ензимите, които са полезни за организма.

Проучване от Япония също установява значителна антиоксидантна активност на АФА и също така, адаптогенни свойства – помагат на организма да се адаптира в стресова среда и ситуация.

АФА и стволови клетки

Стволови клеткиСтволовите клетки имат способността да поправят повредени клетки. Известно е, че възстановителният капацитет на стволовите клетки постепенно намалява с възрастта и те стават по-уязвими към оксидативния стрес, а това води до понижена способност на организма да се лекува.

В катедрата по неврохирургия към Университета в Южна Флорида (University of South Florida, USF) са извършени изследвания на ефектите на АФА върху култивирани човешки стволови клетки, които показали, че синьо-зелените водорасли може да модулират функцията на имунната система при животните.

Изследователите отбелязват, че резултати от предварително проучване предполагат, че етанолов екстракт от АФА може да стимулира пролиферация на стволовите клетки при човек. Съществуват съобщения, че патентована формула с екстракти от плодове и растения, наречена "NT-020" има способността да стимулира пролиферацията на човешки хемопоетични стволови клетки in vitro и предпазва стволовите клетки от оксидативен стрес, когато се прилага продължително върху мишки in vivo.

Докладвано е, че добавянето на етанолов екстракт от клетъчен концентрат АФА допълнително увеличава пролиферацията на стволовите клетки под действието на NT-020 добавката, когато се инкубират с клетки от костен мозък на възрастен или човешки хемопоетични прогениторни клетки в култура. При самостоятелно приложение, екстрактите от водорасли са показали умерена активност в пролиферацията на стволови клетки.

Това предварително проучване показва, че NT-020 заедно с етанолов екстракт от клетъчен концентрат АФА може да насърчи пролиферацията на стволови клетки при човека.

АФА и витамин В12

Съществуват някои противоречия относно това дали АФА са ефективни източници на витамин В12. Въпреки че не са абсолютно убедителни, изследователи смятат че предварителното проучване подкрепя аргумента, че АФА е надежден източник на витамин В12.

Потенциални рискове и странични ефекти от АФА

Токсичност: Въпреки че синьо-зелените водорасли обикновено се консумират широко в САЩ, Канада и Европа, известни притеснения съществуват относно наличие на микроцистин в тях – токсичен страничен продукт на синьо-зелените водорасли [3]. Продукти от синьо-зелени водорасли, които са доказано свободни от токсични съединения (микроцистини) и други замърсители са безопасни за повечето хора. Но тези, които са замърсени могат да бъдат опасни, особено за децата, тъй като те са по-чувствителни от възрастните. Замърсените синьо-зелени водорасли могат да причинят увреждане на черния дроб, болки в стомаха, гадене, повръщане, слабост, жажда, сърцебиене, шок и смърт. В отговор на това, органите отговорни за здравето и земеделието в щата Орегон (Oregon Health Division и Oregon Department of Agriculture) са определили регулаторни ограничения за съдържание на микроцистин в АФА.

За да избегнете риска от попадане на замърсени водорасли АФА, консумирайте само продукти от доверени и реномирани доставчици.

Бременност и кърмене: все още не се знае достатъчно за използването на синьо-зелените водорасли по време на бременност и кърмене, затова както при повечето продукти прилагани по време на бременност и кърмене, най-добре е първо да се консултирате с Вашия лекар!

Автоимунни заболявания като множествена склероза, системен лупус еритематодес, ревматоиден артрит, пемфигус вулгарис и други могат да се изострят или влошат при прием на водорасли АФА, поради което те трябва да се избягват при наличие на автоимунни заболявания.

Фенилкетонурия: Някои видове синьо-зелени водорасли съдържат фенилаланин, който може да влоши фенилкетонурията. Избягвайте тези и други видове (като спирулина) синьо-зелени водорасли в тези случаи.

Взаимодействия с лекарства и вещества на водорасли АФА

Лекарства, които потискат имунната дейност (имуносупресори) може да взаимодействат със синьо-зелените водорасли като намаляват действието им. Такива лекарства са: азатиоприн, базиликсимаб, циклоспорин, даклизумаб, муромонаб-CD3, Orthoclone, микофенолат, такролимус, сиролимус, преднизон, кортикостероиди и други. [4]

Дозировка на водорасли АФА

Подходящата доза на синьо-зелените водорасли зависи от няколко фактора, като възрастта на потребителя, цялостното здраве и някои други условия. Имайте предвид, че при природните продукти, които невинаги са безопасни, дозировките могат да бъдат много важни. Следвайте указанията на опаковката или се консултирайте с лекар или фармацевт, преди да ги използвате!

Още по темата:
  • Алготерапия - лечебните свойства на водораслите Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
  • Ползата от дишане на йодни пари на морето Ползата от дишане на йодни пари на морето
  • Хлорела и спирулина - с какво са полезни и с какво се различават Хлорела и спирулина - с какво са полезни и с какво се различават
4.4/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗЕЛЕНО ЗДРАВЕ СУПЕР КОМПЛЕКС 946 мл DOCTOR NATURE
92.00лв.

ЗЕЛЕНО ЗДРАВЕ СУПЕР КОМПЛЕКС 946 мл DOCTOR NATURE

ВИТАЛ КОНЦЕПТ ДЕТОКС капсули * 60
34.20лв.

ВИТАЛ КОНЦЕПТ ДЕТОКС капсули * 60

БАТЕРИ НУТРИШЪН ДЕТОКС ОВКУСЕН прах 200 гр.
46.00лв.

БАТЕРИ НУТРИШЪН ДЕТОКС ОВКУСЕН прах 200 гр.

ПЮРВИТАЛ ИНФЛУСТОП ФОРС капсули * 60
44.70лв.

ПЮРВИТАЛ ИНФЛУСТОП ФОРС капсули * 60

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЯ капсули * 90 НУТЕРГИА
45.40лв.

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЯ капсули * 90 НУТЕРГИА

НЕЙЧЪРС ФАЙНЕСТ СУПЕР МИКС ДЕТОКС 125 гр.
27.60лв.

НЕЙЧЪРС ФАЙНЕСТ СУПЕР МИКС ДЕТОКС 125 гр.

Библиография

1. https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/benefits-of-blue-green-algae/

2. http://www.maxx.my/id/afa 

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6071082/

4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-923/blue-green-algae

Коментари към Водорасли АФА - с какво са полезни и какви рискове крият

От сайта (16) От форума
Напиши коментар 16 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 15 January 2021 в 14:02

    Алис

    Здравейте, имам миелофиброза. Подходящ ли е приема на Афа и също така как да отсея оптимално количество в капсулата при различните производители? Благодаря

    Здравейте! Липсват данни за влиянието на АФА върху заболяването. Поради това е препоръчително да се консултирате с лекуващия лекар.

  2. Алис 
    на 13 January 2021 в 14:13

    Здравейте, имам миелофиброза. Подходящ ли е приема на Афа и също така как да отсея оптимално количество в капсулата при различните производители? Благодаря

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 December 2020 в 11:29

    ИВАН

    Здравейте, имам тиреоидит на Хашимото, мога ли да приемам АФА водорасли? Благодаря!

    Здравейте! Поради автоимунната генеза на тиреоидитът на Хашимото не препоръчваме приема на водорасли АФА.

  4. ИВАН 
    на 21 December 2020 в 18:24

    Здравейте, имам тиреоидит на Хашимото, мога ли да приемам АФА водорасли? Благодаря!

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 16 December 2020 в 22:14

    Ирина Лилова

    Здравейте! Сънът ми е на 10г.В момента лекуваме остър панкреотит.Може ли да пие АФА? Благодаря предварително!

    Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекаря на детето.

    Може да се допитате и до специалист във форума на Фрамар в тази тема: Болести при децата

  6. Ирина Лилова 
    на 16 December 2020 в 13:51

    Здравейте! Сънът ми е на 10г.В момента лекуваме остър панкреотит.Може ли да пие АФА? Благодаря предварително!

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 December 2020 в 11:36

    Р. Христова

    Полезна ли е АФА при Хашимото?

    Здравейте! Може да се консултирате с ендокринолог във форума на Фрамар в тази тема: Хипотиреоидизъм, тиреоидит Хашимото консултация ендокринолог

  8. Р. Христова 
    на 07 December 2020 в 00:06

    Полезна ли е АФА при Хашимото?

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 31 July 2020 в 14:50

    Стилияна Станкова

    Дъщеря ми има автоимунно заболяване- васкулит. Може ли да взима афа?

    Здравейте! Не се препоръчва прием при автоимунно заболяване.

  10. Стилияна Станкова 
    на 31 July 2020 в 00:15

    Дъщеря ми има автоимунно заболяване- васкулит. Може ли да взима афа?

Напиши коментар
12

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • храни и пробиотици
  • Хлорела и спирулина - с какво са полезни и с какво се различават
  • 23 ползи от употребата на спирулина
  • Червени водорасли
  • Ползата от дишане на йодни пари на морето
  • Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
  • Спирулина
  • Хлорела
  • Направете си маска за лице от мед и спирулина
  • За тези удивителни... водорасли
  • Саргасум

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах