Премахване на милиуми в домашни условия
› Премахване на милиуми в домашни условия
› Как да предотвратите появата на милиуми?
› Кога да потърсите дерматолог?
Милиуми - същност и причини
Милиумите (милиумни кисти), често наричани "бели точки" са малки, жълти или бели мастни кисти, които се появяват обикновено под формата на малки струпвания, в областта на лицето. Най-често засягат устните, клепачите и бузите, но могат да се открият и в други части на тялото, като торса или гениталиите. Често се срещат при новородени, но могат да засегнат хора на всяка възраст. Обикновено са с размер 1 до 2 мм.
Обикновено не са сърбящи или болезнени, но грубите материи или дрехи могат да причинят появата на раздразнение и зачервяване.
Има няколко фактора, които допринасят за поява на милииуми при възрастни. Най-често те се появяват, когато мъртвата кожа се натрупа и остане "заключена" в порите близо до повърхността на кожата. Този тип милииум се означава като първичен.
Вторичните милиуми се получават, когато настъпи запушване на порите. Това обикновено се дължи на някаква травма или инфекция на кожата, като:
- образуване на мехури поради състояния на кожата, като например булоза на епидермолиза (EB), цикатричен пемфигоид или порфирия,
- изгаряния,
- дългосрочно увреждане от слънцето.
Милиум може да се развие и при нарушение на естествената способност на кожата да се ексфолира. Това може да се случи в резултат на застаряване. Други възможни фактори повишаващи риска от появата им включват: липса на сън, тютюнопушене, лоша лична хигиена, употреба на прекомерно козметични продукти съдържащи масла и дългосрочно използване на стероидни кремове.
Видове милиуми
Типовете на милиуми се класифицират въз основа на възрастта, при която кистите се появяват или причината за развитието им.
Милиуми при новородени (неотанални)
Изображение: Serephine, CC0, via Wikimedia Commons
:Милиумите засягат до 50% от всички новородени. Те обикновено изчезват сами в рамките на няколко седмици. Неонаталните милиуми често се срещат по носа, но могат да се появят на скалпа, лицето, горната част на гърба и по лигавицата на устата. Те често се бъркат със състояние, наречено Перли на Епщайн, при което се наблюдава появата на безвредни бели жълти кисти върху венците и устата на новороденото. Милиумите също често са неправилно означавани като "бебешко акне". Белите подутини от неонатално акне се различават по размер и често са заобиколени от зачервяване, докато милиумите обикновено са еднакви по размер и са без зачервяване. Милиумите може да присъстват още от раждането, докато акнето обикновено се появява до 2 седмици след раждането.
Милиуми образуващи плака
При това състояние, множество милиуми са събрани заедно, образувайки широка, плоска плака, издигната над околната кожа в ясна граница.
Милиумите в плака може да се наблюдават при деца и възрастни, особено жени на средна възраст. Обикновено се намира на клепачите, зад ушите, на бузата или челюстта. Това състояние е рядко и понякога се свързва с други кожни проблеми, включително псевдоксантомен еластикум, дискоиден лупус еритематозус, лихен планус.
Множество еруптивни милиуми
Този рядък вид милиуми включва множество милиумни кисти, които се появяват в една и съща област в продължение на няколко седмици или месеци. Често са сърбящи и засягат предимно лицето, горната част на ръцете и торса.
Травматичен милиум
Образува се вследствие на увреждане на кожата, което може да включва изгаряне, оток или алергична реакция, процедури за възстановяване на кожата, като дермабразио или лазерно възстановяване, прекомерно излагане на слънчева светлина и други.
Милиуми, свързани с лекарства
Някои локални лекарства, включително някои стероидни кремове, могат да причинят появата на милиуми. Някои съставки в продуктите за грижа за кожата и грима могат да причинят милиуми при някои хора. Ако имате кожа склонна към поява на милиуми, избягвайте течен парафин и ланолин.
Премахване на милиуми в домашни условия
Ако милиумите са разположени близо до очите - не опитвайте да ги отстранявате сами. Не бива да се забравя, че милиумите не са обикновени пъпки, които може да се изстискат. Милиумните кисти обикновено са дълбоко под повърхността на кожата и това може да причини дразнене, възпаление и образуване на белег. Ако са в по-малко чувствителни зони, като челото или бузите, има някои средства, които можете да опитате у дома, за да ускорите лечебния процес и да предотвратите формирането на нови.
Почиствайте редовно мястото
Почиствайте засегнатата зона ежедневно. Използвайте мек сапун, за да предотвратите възпаление на кожата. По-силните и агресивни измивни средства ще отстранят от лицето естествените му масла, от които се нуждае, за да остане кожата на лицето здрава.
Как да почиствате лицето с домашни средства, може да прочетете в темата:
Домашни средства за почистване на порите на лицето
Използвайте пара за отваряне на порите
След почистване е добре да отворите порите за премахване на дразнители и замърсявания. Може да направите това като седите в банята, докато е пусната гореща вода от душа. По този начин банята ще се пълни бавно с топла пара. Останете на парата за 5 до 8 минути. След това, изключете душа, подсушете лицето си и изплакнете с хладка вода, за да измиете всички замърсявания.
Внимателно ексфолирайте района
Нежна ексфолиация на кожата може да помогне на кожата ви да се освободи от дразнители, които причиняват милиуми. Някои ексфолиращи агенти поддържат кератина в кожата прекалено висок. Потърсете ексфолиращи продукти, които съдържат салицилова киселина, лимонена киселина или гликолова киселина. От друга страна, прекомерното ексфолиране може да раздразни кожата, така че да не го правете всеки ден. В началото, използвайте ексфолиращ продукт веднъж седмично и вижте дали ще настъпи подобрение.
Мед от манука
Медът от манука е антимикробен агент, който може да помогне за намаляване на възпалението. Както бактериите, така и възпаленията водят до кожно раздразнение, така че маската с мед от манука със сигурност е от полза. Повече за полезните му действия и приложения може да откриете в: Медът от манука - природно оръжие срещу инфекции
Мед от манука може да се намери в повечето супермаркети и магазини за здравословни храни, както и онлайн. Той съдържа свойства, които обикновеният, търговски мед не притежава. Едно клинично проучване показа, че мед от манука смесен с екстракт от канела, е особено ефективен в борбата с бактериите, причиняващи акне. Милиумите обикновено не са причинени от бактерии, но тази маска може да подобри вида на кожата значително. За да приготвите маска за лице с мед от манука:
Смесете заедно 3 или 4 супени лъжици мед от манука с около 1 супена лъжица канела на прах. Поставете сместа в микровълновата печка за около 30 секунди. Нанесете тънък слой върху лицето и изчакайте 10 минути преди да изплакнете.
Прах от нар
Използването на изпечена кора от нар е друго популярно лекарство за домашно премахване на милиуми, което се дължи на антиоксидантните и ексфолиращи свойства на нара. Богатото съдържание на витамин С допълнително прави нара и кората му полезни за кожата и помага за успокояване акне.
Изпечете няколко обелки от нар, докато станат тъмнокафяви и чупливи, след което ги смелете на прах. Добавете малко лимонов сок или розова вода към две супени лъжици прах, за да получите паста. Внимателно я нанесете върху лицето си и изчакайте 15-20 минути, преди да изплакнете. Прилагайте няколко пъти в седмицата.
Захар
Употребата на обикновена захар може да се окаже много полезно, за да се отървете от милиумите в домашни условия, тъй като тя ексфолира кожата изключително добре. Освен това тази рецепта включва лимонов сок и зехтин, които правят кожата ви по-мека и по-свежа.
Изцедете сока от една четвърт до половин лимон и го разбъркайте с две супени лъжици кристална захар и една чаена лъжичка зехтин. Внимателно нанесете тази смес върху кожата си и леко втрийте. Оставете да престои 20 минути и след това изплакнете. Правете това два пъти седмично, в продължение на няколко месеца.
Алое вера
Гелът от алое вера има успокояващи, лечебни, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които помагат за лекуването на милиумите. Също така, помага да се отворят порите на кожата.
Масажирайте засегнатата област с пресен гел, извлечен от лист алое вера. Оставете го да престои една нощ и измийте сутринта. Правете това всяка вечер дневно, докато изчезнат. Обикновено положителни резултати може да се забележат в рамките на няколко дни.
Можете да приложите комбинация от равни части гел от алое вера и зелен чай. Оставете за около 15 минути и след това изплакнете. Това е особено полезно за района около очите, тъй като помага и за избледняване и на тъмните кръгове.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет оказва естествено стягащо действие и помага за свиването на порите. Това от своя страна предотвратява попадане на кератин в тях и запушването им. Разредете ябълков оцет с вода в равни количества и с получената смес използвайте като почистващо средство или тоник.
Розова вода
Розова вода е деминерализирана вода, която съдържа розово масло. Приложено върху кожата, розовото масло може да бъде отлично противовъзпалително и успокояващо средство. Почиствайте засегнатите райони два или три пъти на ден с розова вода и вижте дали милиумите ще намалеят. Избягвайте зоната на очите, тъй като розовото масло може да ги раздразни.
Ретиноиден крем
Ретиноидите са кремове или гелове, получени от витамин А. Обикновено са предназначени за лечение на акне и други кожни проблеми, но съществуват някои доказателства, че са ефективни при лечението на милиуми. Използвайте всеки продукт, който съдържа ретинол само веднъж на ден. Нанасяйте върху добре почистено и подсушено лице.
Когато използвате ретиноиден крем, е важно да използвате слънцезащитно средство ежедневно, тъй като ретиноидните кремове правят кожата ви по-чувствителна към увреждане на кожата, причинено от излагане на слънце.
Как да предотвратите появата на милиуми?
След като успешно сте се справили с милиумите, трябва да вземете някои мерки, за да предотвратите повторната им поява. За целта:
- Обезателно почиствайте грима и измивайте лицето си всяка вечер, преди лягане. Използвайте лек ексфолиант поне три пъти седмично върху цялото си лице.
- Избягвайте да изстисквате или пукате милиумите. Макар да е изкушаващо, това увеличава риска от инфекция и може да доведе до белези.
- Използвайте слънцезащитно средство. Слънцезащитните средства с висока степен на защита могат да бъдат особено полезни.
В случаи при бебета на възраст под 6 месеца, най-доброто нещо, което трябва да направите е да ги оставите да отшумят самостоятелно.
Кога да потърсите дерматолог?
Има няколко ситуации, при които е наложително да потърсите професионалист по грижа за кожата за премахване на милиумите. Обикновено това е бърза и безболезнена процедура. Обезателно се консултирайте с дерматолог, преди да предприемете каквато и да е форма на лечение у дома, ако имате множество милиуми концентрирани в една област и/или милиумите са разположени точно под очите или върху клепачите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОКОСОЛИС НАТУРАЛНА АВТОБРОНЗИРАЩА ПЯНА ДАРК 200 мл
ВИКТОРИЯ БЮТИ ГЛИНЕНА АНТИ - СТРЕС МАСКА ЗА ЛИЦЕ С МИНЕРАЛИ ОТ МЪРТВО МОРЕ 7 мл * 2
СТ. МОРИЦ ПРОФЕШЪНЪЛ ХИДРАТИРАЩ ЛОСИОН АВТОБРОНЗАНТ ЗА ЛИЦЕ LIGHT 75 мл
А - ДЕРМА ЦИТЕЛИУМ СПРЕЙ С ОВЕС ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл
БИ МИ СИЛИКОНОВА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЛИЦЕ
НОРЕВА СЕНСИДИАН КРЕМ ПРОТИВ РОЗАЦЕЯ 30 мл. P00980
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320953.php
https://www.healthline.com/health/milia
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/how-to-get-rid-of-milia#dont-pick
https://beverlyhillsmd.com/milia-removal-guide/
https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-milia.html/3
http://vesti24.mk/oslobodete-so-od-belite-tochki-pod-ochite/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Домашни средства за почистване на порите на лицето
- Каква прическа ви подхожда според формата на лицето ви
- Домашни маски срещу отпусната кожа
- КП № 227 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ В ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ СЪС СРЕДЕН ОБЕМ И СЛОЖНОСТ
- Перфектните очила според формата на лицето
- Домашни средства за изравняване на тена на лицето
- Интернет е обсебен от тази техника за премахване на черните точки по носа
- КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
- Топ 13 на най-атрактивните черти на лицето при мъжете и жените
Коментари към Премахване на милиуми в домашни условия