Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти Ползи за здравето от житна трева

Ползи за здравето от житна трева

от 21 март 2015г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Ползи за здравето от житна трева - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Житната трева е изключително богата на хранителни вещества вид млада трева от семейството на пшеницата и се използва като концентриран източник на хранителни вещества. Житната трева съдържа витамин А, витамин С, витамин Е, желязо, калций, фосфор, магнезий, натрий, калий и аминокиселини, като количеството на витамин А е два пъти повече от това на морковите и е по-богат на витамин С от портокалите. Житната трева е богат източник на протеини и доставя всички необходими незаменими аминокиселини. Освен богата на терапевтични дози витамини, минерали, антиоксиданти, ензими и фитонутриенти, житната трева е мощен детоксикиращ агент, особено на черния дроб и кръвта. Детоксикиращите свойства се дължат на някои ензими, които предпазват организма от действието на канцерогени, радиация и токсични въздействия.

Наред с другите ползи за здравето, житната трева е особено богата на хлорофил, а хлорофилът е първият продукт получен под въздействие на слънчевите лъчи и следователно, съдържа повече лечебни свойства спрямо всеки друг елемент.

Молекулите на хлорофила в голяма степен наподобяват молекулата на хемин – пигмент, който се свързва с протеин и образува хемоглобин. Основната разлика между молекулата на хлорофила и тази на хемоглобина е, че хлорофила съдържа магнезий, а хемоглобина – желязо. Молекулярната структура на двете вещества е почти еднаква в много отношения.

 

С какво е полезен хлорофилът за човешкото здраве?

Хлорофилът съдържа голямо количество кислород, който е особено полезен за възстановяване на различни нарушения в тялото и за правилното протичане на много телесни процеси, особено за мозъка, който използва 25 % от кислородните запаси.

Хлорофилът съдържа ензима супероксид дисмутаза, който има способността да разгражда някои вредни радикали в организма и така забавя процеса на стареене на клетките. 

Какви са ползите за здравето от житната трева?

Поради богатото си витаминно и минерално съдържание, сокът от житна трева, надземните части, корените и коренището намират широко приложение в терапията на редица заболявания и патологични състояния и като:

  • Заболявания на кръвта. Повишаване на производството на хемоглобин. Някои изследвания показват, че пиенето на сок от житна трева всеки ден, в продължение на 18 месеца може да намали нуждата от кръвопреливане при деца с бета-таласемия.
  • Диабет. Контрол на нивата на кръвната захар.
  • Предпазване от кариес. Малко количество житна трева, включена в храната помага за превенция на кариес.
  • Нарушения на дихателните пътища – бронхит, кашлица, болки в гърлото, хрема. При възпалено гърло може да се използва за гаргара.
  • При зъбобол е подходящо сокът от житна трева да се задържи в устата за около 5 минути.
  • Запек. Високото съдържание на магнезий прави сока от житна трева отлично средство за борба със запека.
  • Ускоряване на зарастването на раните и кожни проблеми. Омекотяващото и успокояващото действие на хлорофила прави кремовете и мехлемите много полезни при лечение на различни кожни заболявания, включително сърбеж, екзема, ухапвания от насекоми или инфекция. За целта 500 мл до 1 литър сок може да се изсипе във ваната за къпане и да се накиснат проблемните зони за 15-20 минути. След това изплакнете тялото с чиста вода.
  • Предотвратяване на бактериални инфекции.
  • Отравяния. Отстраняване на отлагания на наркотици, тежки метали и канцерогенни вещества от организма.
  • Детоксикация. Отстраняване на токсини от черния дроб и кръвта.
  • Заболявания на уринарния тракт – цистит, инфекция на уретрата и на простатата, камъни в бъбреците, доброкачествена хипертрофия на простатата.
  • Болки в ставите, подагра. При артрит накиснете памучен плат в чаша сок от житна трева и го поставете върху засегнатата става, като отгоре покриете с найлонова торбичка.
  • При дразнене в очите може да приложите сок от житна трева смесен в равни количества с чиста вода и с получената смес изплакнете очите.
  • За борба с пърхота може да облеете скалпа с чаша сок от житна трева и покрийте с шапка за баня. Оставете да престои 15 минути, след което изплакнете с чиста вода, без да използвате шампоан.
  • Улцерозен колит. Житната трева съдържа химикали, които притежават антиоксидантно и противовъзпалително действие, което я прави полезна в терапията на улцерозния колит. Някои данни сочат, че прясно извлечен сок от житна трева намалява тежестта на ректалното кървене.
  • Предотвратяване на побеляването на косата.
  • Рак. Житната трева съдържа много хлорофил, за който се смята, че може да се бори с рак.

Как се употребява житната трева и в какви дози?

Смята се, че ползите за здравето от житната трева са най-големи, когато се приема под формата на пресен сок (непосредствено след екстракция) на празен стомах.

Житна трева може да се открие и под формата на таблетки, капсули и течен екстракт. Най-ефективен е прясно изцеденият сок от житна трева, приет в рамките на 30 минути след изцеждането му, тъй като след това хранителните вещества започват бързо да се окисляват и се губят част от полезните им свойства.

Подходящата доза от житната трева се определя в зависимост от възрастта и конкретното заболяване.

Как се приготвя сок от житна трева?

В търговската мрежа се предлагат предварително приготвен сок от житна трева, но можете да си го приготвите и у дома, без особени затруднения и излишни разходи. Различните методи за екстракция на сока включват стриване в хаванче, блендер или сокоизтисквачка, като методът с блендер не е сред препоръчваните, тъй като хлорофила може бързо да се окисли в резултат на бързото движение на ножовете.

Подготовка на житните стъбла за екстракция на сока:

Изрежете житните стъбла на около 2 см над земната повърхност с чист нож или ножица.

 

Поставете отрязаните стъбла в цедка под течаща вода, за да отстраните всички замърсявания. Нарежете ги на ситно с помощта на остър нож и дъска. Колкото по-малки са парчетата, толкова по-лесно ще се екстрахира сока.

 

Екстракция чрез смилане в хаванче

За две дози са нужни около половин чаша (110 грама) нарязана житна трева, 500-750 мл вода и лимон. Поставете нарязаните стъбла в хаванче, като не го пълните прекалено, тъй като това ще затрудни смилането. Използвайте пестик и внимателно стрийте стъблата, докато не се смесят в обща маса, която се маже по дъното. Правете кръгови движения и натискайте достатъчно силно, за да се смачка тревата. След това добавете равни части вода и повторете размачкването до получаване на смес с пастообразна консистенция.

 

Изсипете съдържанието на разтвора в чист тензух, завъртете (не връзвайте) горните му краища, за да се предотврати излизането на пастата. Завивайте тензуха докато изцедите сока. Притиснете непосредствено над пастата и изстисквайте с низходящо движение. Трябва да се отдели светлозелена течност. Продължете изстискването докато не спре напълно отделянето на сок.

 

Върнете сместа отново в хаванчето и повторете смилането, докато стъблата станат бели, като добавите отново малко вода. След като първоначалната порция напълно побелее, я заменете с парчета прясно нарязана житна трева и повторете смилането. Продължете, докато изразходвате напълно приготвената половин чаша (110 грама).

Екстракция с помощта на блендер

Изсипете половин чаша (110 грама) ситно нарязана житна трева в блендер заедно с 2-3 чаши (500-750 мл) чиста, филтрирана вода. Ако не сте привикнали с вкуса на житната трева, може да замените водата с прясно изцеден портокалов сок или кокосов сок. Настройте блендера на най-високата скорост, като 60 секунди би трябвало да са достатъчни. Полученият сок трябва да бъде с изумрудено зелен цвят и с парченца от сърцевината плаващи на повърхността.

 

Имайте предвид, че стръковете житна трева може да се увиват около перките или ножовете на блендера. Това не е проблем в повечето случаи и може просто да почистите остриетата на блендера. Поставете цедка над чиста стъклена чаша. Отворите на използваната цедка трябва да са с фини отвори, като цедката не бива да е по-широка от отвора на чашата. Върху цедката поставете тензух, който да е достатъчно голям, за да виси по страните на цедката. Изсипете сместа от блендера през тензуха и цедката. С гумена шпатула притискайте остатъците от пулпата, за да се извлече сока от тях. По желание може да изстискате сока от половин лимон и да го добавите към сока от житна трева. Лимонът усилва вкуса на житната трева и го запазва за по-дълго време.

Екстракция чрез сокоизстисквачка

Екстрахирането на сок от житна трева със сокоизстисквачка е лесен и подходящ метод, като резултатът в голяма степен зависи от вида на използваната сокоизтисквачка. Центробежните сокоизтисквачки не са подходящи. Поставете подготвената житна трева в сокоизстисквачката, като не я препълвате, тъй като това затруднява пълното изцеждане на сока. Изсипете получения сок в чаша.

 

Сокът от житна трева се сервира охладен или с лед, като най-добре е да се изпие наведнъж. Може да се съхранява най-много за 12 часа в хладилник. А за най-добър вкус и полза – в рамките на 30 минути след приготвянето му.

Предпазни мерки и противопоказания за сок от житна трева

Смята се, че при приемане в терапевтични дози през устата, житна трева и сок от нея може да се употребява в продължение на 18 месеца, а когато се прилага върху кожата като крем, до 6 седмици.

Няма достатъчно информация относно безопасността на житната трева по време на бременност и кърмене, поради което не се препоръчва употребата й при бременност и кърмене.

Ако имате алергия към пшеница или треви не бива да консумирате житна трева или сок от нея.

Въпреки множеството ползи за здравето, житната трева не е чудотворен лек за всички заболявания и не бива да се използва като заместител на редовната медицинска помощ, терапия и здравословна диет
а!

Още по темата:
  • Сокотерапията като метод за лечение Сокотерапията като метод за лечение
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЖИТНА ТРЕВА капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
66.90лв.

ЖИТНА ТРЕВА капсули * 90 ORGANIC WELLNESS

Нов
АЛКА ГРИЙНС саше * 30
96.60лв.

АЛКА ГРИЙНС саше * 30

КОСАЧКА/ТРИМЕР ЗА КОСЕНЕ НА ТРЕВА GRASS TRIMMER SM
99.00лв.

КОСАЧКА/ТРИМЕР ЗА КОСЕНЕ НА ТРЕВА GRASS TRIMMER SM

АКУМУЛАТОРНА НОЖИЦА ЗА ЖИВ ПЛЕТ И ХРАСТИ STARLYF 2 В 1
119.90лв.

АКУМУЛАТОРНА НОЖИЦА ЗА ЖИВ ПЛЕТ И ХРАСТИ STARLYF 2 В 1

Нов
ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТО * 20 ФИТОЛЕК
5.70лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТО * 20 ФИТОЛЕК

МАТИСЪН ЕЧЕМИЧЕНА ТРЕВА таблетки * 350
65.60лв.

МАТИСЪН ЕЧЕМИЧЕНА ТРЕВА таблетки * 350

Нов

Коментари към Ползи за здравето от житна трева

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ползи за здравето от житна трева
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:22
    Коментирайте "Ползи за здравето от житна трева"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • E140 Хлорофили, хлорофилини
  • Шестил
  • E141 Медни комплекси на хлорофила и хлорофилина
  • Какво е хлорофил, защо е полезен и в кои храни се съдържа
  • Сокотерапията като метод за лечение
  • Безалкохолен коктейл Светофар
  • Как да извлечем максимума от витамините в лимона?
  • Лимонена трева
  • Карнауба
  • Люцерна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 27 дни, 11 часа и 58 мин.

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 242 дни, 12 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival