Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани Болест на Хочкин Смесен целуларитет

Смесен целуларитет МКБ C81.2

от 07 юли 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Смесен целуларитет МКБ C81.2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Болестта на Хочкин е злокачествено заболяване, ангажиращо лимфната система. В зависимост от хистологичните особености се различават няколко морфологични подтипа на състоянието.

Хочкинов лимфом със смесен целуларитет е вторият по честота срещан подтип на болестта на Хочкин. Съставлява приблизително 15-30 % от всички болни от този неоплазия, като особено висока е честотата му в Азия.

Може да се прояви във всяка възраст, но е особено характерен за възрастта 55-75 години и при малки деца. Съществува известно различие в засягането между половете, което се изразява в доминиране на мъжкия пол.

Особености и симптоми на заболяването

Все още има множество неизвестни покрай етиопатогенезата на болестта, но се предполага, че с напредване на съвременната медицина ще може да бъдат изяснени всички въпросителни.

Етиологичните причини за развитието на това състояние не са напълно изяснени, но като рискови фактори се приемат имунодефицитните заболявания, особено СПИН, инфектиране с вируса на Epstein-Barr и в малка степен генетичната предиспозиция.

Характерни хистологични особености са заличена архитектура на лимфните възли, интерстициална фиброза, смесена строма, съдържаща типичните клетки на Рийд-Щернеберг и клетки на възпалението, като еозинофили, неутрофили, хистиоцити, плазмени клетки. Възможно е и наличие на епителоидни хистиоцити, които образуват грануломи.

Клиничната картина включва някои от следните признаци:

  • увеличени лимфни възли на шията, подмишницата и/или абдоминалната област
  • обикновено безболезнени лимфни възли
  • редукция на телесната маса
  • нощни изпотявания
  • субфебрилитет

Ангажиране на слезката се наблюдава при една трета от пациентите, ангажиране на костния мозък се описва при около десет процента, докато засягането на други органи не е характерно.

Приблизително половината от пациентите биват диагностицирани в напредналите стадии, при които има обхващане на групи лимфни възли от двете страни на диафрагмата и/или разпространение на процеса извън лимфната система и засягане на други органи, което се отразява значително върху терапевтичните възможности и съответно прогнозата на заболяването.

Неспецифичното протичане при много от пациентите е причина за значително забавяне на диагнозата, тъй като симптомите могат да имитират характерните за стрес и хронична преумора прояви, а в някои случаи и привидно безобидните сезонни инфекции. Едва при наличието на значителна редукция на телесната маса и палпирането на масивна бучка в дадена област следва посещение на личния лекар при много голяма част от засегнатите.

Поставяне на диагнозата

Диагнозата на болест на Хочкин, тип смесен целуларитет, се поставя след подробна анамнеза и клиничен преглед, пълна кръвна картина, КТ, ЯМР, по необходимост и други образни и инструментални изследвания.

Разпитът на пациента е фокусиран върху изясняването на давността и характера на промените, наличието на рискови фактори, които могат да се окажат решаващи за появата и прогресията на болестта. Физикалните находки обикновено включват палпация на един или повече увеличени лимфни възли, без данни за болезненост в областта, като точният брой и локализацията им следва да се опишат подробно.

Лабораторните находки и подробните кръвни изследвания имат високо диагностично значение за поставяне на диагнозата болест на Хочкин, но трудно само с тези резултати може да се типизира конкретната форма. Образната диагностика позволява визуализация на наличните увеличени лимфни възли в различните области на тялото, както и визуализация при наличие на други промени, засягащи различни органи и системи.

С най-голяма информативна стойност е извършването на пункционна биопсия на засегнат лимфен възел и микроскопско изследване на получения материал. По този начин се потвърждава диагнозата болест на Хочкин и се орпеделя конкретната форма на заболяването.

Лечение при болест на Хочкин със смесен целуларитет

Лечението на това злокачествено заболяване се определя в зависимост от стадия при поставяне на диагнозата, общото състояние и някои индивидуални особености на пациента (възраст, подлежащи заболявания, алергии и други), наличието на развили се усложнения.

В началните стадии се извършва хирургично отстраняване на съответните лимфни възли и провеждане на лъчетерапия, като тези мерки показват много добри резултати при много от пациентите. Въпреки успешното лечение се препоръчва продължително проследяване на пациентите, поради високите рискове от рецидив на лимфома.

При напредналите стадии се прилагат продължителни курсове химиотерапия с утвърдени протоколи в определени дозови режими. При необходимост може да се приложи и оперативно лечение, главно за облекчаване на обструктивни и компресивни прояви в резултат от значителната лимфонодулопатия.

При рецидив на тумора или неуспех на първоначалното лечение в химиотерапевтичните схеми се включват и моноклонални антитела, провежда се имунотерапия или автоложна трансплантация на стволови клетки. Съвременната медицина е в процес на усилено търсене и тестване на различни лекарства, субстанции и методики за успшеното лечение на заболяването.

Прогнозата при болест на Хочкин със смесен целуларитет е по-сериозна в сравнение с някои от другите форми на заболяването, като откриването на болестта в началните стадии и прилагане на адекватно, целенасочено и индивидуализирано лечение са добри прогностични фактори.

4.5/5 19 оценки

Коментари към Смесен целуларитет МКБ C81.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Смесен целуларитет МКБ C81.2
    www.framar.bg 
    на 08 July 2025 в 00:10
    Коментирайте "Смесен целуларитет МКБ C81.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Да встъпя ли в смесен брак?

преди 3352 дни, 8 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 дни, 12 часа и 11 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 10 дни, 8 часа и 21 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 12 дни, 1 час и 2 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 24 дни, 7 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БАХ КАПКИ ЗА СЪН 20мл

АГИВА BODY FRUIT SALAD ХИДРАТИРАЩ ГЕЛ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С РОЗОВА ВОДА И КАКАОВО МАСЛО 200 мл

АЛКАДЖИН ИЗМИВАЩ И УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ЛОСИОН 250 мл

КАНАДЕРМ ХЕМОКС ГЕЛ 40 г

КОЛОИД СРЕБЪРНА ВОДА 30 ppm 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 17:26:13

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Ваня Тодорова от 07 юли 2025г. в 17:20:43

КЛИОН - D вагинални таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:30:58

ПИОКТАНИН солуцио 1 % 20 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:29:15

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 16:26:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival