тобрамицин (tobramycin) | ATC J01GB01
tobramycin | J01GB01
Тобрамицинът е антибиотик, който спада към групата на аминогликозидите.
Показания: използва се за лечение на инфекции, причинени от чувствителни към тобрамицин микроорганизми- септицемия, неонатален сепсис, менингити, пневмония, бронхопневмония, остър бронхит, коремни инфекции, инфекции на кожата и кожните структури, инфекции на костите, усложнени и повтарящи се инфекции на пикочните пътища.
Фармакодинамика: тобрамицинът потиска протеиновата синтеза в микроорганизмите и действа бактерицидно. Той се свързва с 30S-субединицата (разцепвайки я) на рибозомите като потиска началната фаза и фазата на елонгация.
Нежелани лекарствени реакции: протеинурия (поява на белтък в урината), повишаване на серумния креатинин, замайване, световъртеж, шум в ушите, загуба на слуха, повишение на чернодробните ензими, намаление на серумния калций, магнезий, натрий, левкопения (намален брой левкоцити в кръвта), зрителни смущения, кожни обриви, сърбеж, треска, гадене, повръщане.
Лекарствени взаимодействия: не се препоръчва едновременното приложение на тобрамицин с полимиксин Б, колистин, цефалоридин, етакринова киселина, фуроземид, ванкомицин и други аминогликозидни антибиотици. Възможно е продължително спиране на дишането при комбиниране на тобрамицин със сукцинилхолин, тубокурарин, декаметониум и полипептидни антибиотици.
Противопоказания: свръхчувствителност към аминогликозиди или сулфити.
Дозов режим: прилага се парентерално в дози за възрастни по 2-5 мг/кг за 24 часа. При деца се прилага в дози по 2-3 мг/кг за 24 часа.
Достъп до пациента: отпуска се с рецепта.
Взаимодействия на тобрамицин (tobramycin) | ATC J01GB01
- Силно клинично значими взаимодействия (41)
- Умерено клинично значими взаимодействия (91)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (2)
- Виж подробно всички
Коментари към тобрамицин (tobramycin) | ATC J01GB01