тикарцилин (ticarcillin) | ATC J01CA13
ticarcillin | J01CA13
Тикарцилин е карбоксипеницилинов антибиотик, който се отнася към групата на пеницилините. Прилага се инжекционно предимно за лечение на инфекции, причинени от Грам-отрицателни бактерии, и един от малкото антибиотици, активни срещу Stenotrophomonas maltophilia.
Показания за употреба
Тикарцилин се използва в терапията на бактериални септицемии, остри и хронични инфекции на бронхопулмоналната система, инфекции на стомашно-чревния тракт, пикочно-половата система, кожата и меките тъкани, които са причинени от Грам-негативни микроорганизми като Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp и Escherichia coli.
Противопоказания за употреба
Свръхчувствителност към тикарцилин, пеницилини или цефалоспорини.
Предупреждения и предпазни мерки
Терапията с антибиотици може да доведе до свръх растеж на резистентни микроорганизми с развитие на суперинфекции и гъбични инфекции. Възможно е развитието на антибиотик свързана диария (вкл. псевдомембранозен колит, причинен от Clostridium difficile). Появата на тежка и упорита диария по време и след лечението е индикация за консултация с лекар.
При данни за алергия към пеницилинови и цефалоспоринови антибиотици, лечение с тикарцилин не трябва да се провежда. Съществуват данни за тежки реакции на свръхчувствителност (анафилаксия) при лечение с бета-лактамни антибактериални средства, които са по-чести при инжекционното им въвеждане в организма.
Нежелани лекарствени ефекти
Възможни нежелани лекарствени ефекти при лечение с тикарцилин са: болезненост на мястото на инжектиране, кожни обриви, зачервяване, сърбеж, гадене, повръщане, главоболие, конвулсии (гърчове), анемия, левкоцитопения (намален брой левкоцити в кръвта), тромбоцитопения (намален брой тромбоцити в кръвта), повишаване на трансаминазите, алергични реакции, вулвовагиналина кандидоза.
Симптоми на предозиране
Симптомите на предозиране с тикарцилин могат да включват сънливост, хиперактивност или гърчове (гърчове).
Лекарствени взаимодействия
Тикарцилин не трябва да се комбинира с бактериостатични антибиотици като макролиди и тетрациклини. При комбиниране на антибиотика с антикоагуланти настъпва потенциране на противосъсирващия им ефект, което увеличава риска от поява на кръвоизливи. Тикарцини не трябва да се смесва в една спринцовка с аминогликозиди, тъй като взаимно се инактивират.
Фармакологични характеристики
Фармакодинамика: основният механизъм на действие на тикарцилин се състои в блокиране свързването на отделните субединици на пептидогликана по време на синтеза на бактериална клетъчна стена. По този начин при настъпване на клетъчно делене бактериите се подлага на осмотична бактериолиза.
Дозировка и начин на употреба
Отпуска се с рецепта. Прилага се парентерално (инжекционно i.v. или i.m.) в дневни дози от 200-300 мг/кг, разделени на 3-4 приема.
Взаимодействия на тикарцилин (ticarcillin) | ATC J01CA13
- Силно клинично значими взаимодействия (3)
- Умерено клинично значими взаимодействия (26)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (7)
- Виж подробно всички
Коментари към тикарцилин (ticarcillin) | ATC J01CA13