соматропин (somatropin) | ATC H01AC01
somatropin | H01AC01
Соматропин е мощен метаболитен хормон от значение за метаболизма на мазнините, въглехидратите и протеините.
Показания: при деца: смущения в растежа, които се дължат на недостатъчно отделяне на растежен хормон и смущения в растежа, свързани със синдрома на Turner или хронична бъбречна недостатъчност. Смущения в растежа при ниски деца, родени малки за гестационната си възраст, с тегло при раждане и/или височина под -2 SD, kоито не показват наваксване в растежа до 4 годишна възраст или по-късно. Синдром на Prader-Willi – за подобряване на растежа и телосложението.
При възрастни: заместителна терапия при възрастни с изявена недостатъчност на растежен хормон. Начало в зряла възраст: пациенти, които са имали тежка недостатъчност на растежен хормон, свързана с множество хормонални дефицити в резултат на известна хипоталамична или хипофизарна патология и, които са имали поне един известен дефицит на хипофизен хормон. Тези пациенти трябва да бъдат подложени на подходящо изследване на динамиката, с цел да се диагностицира или изключи недостатъчност на растежен хормон.
Противопоказания: не трябва да се прилага при наличие на данни за туморна активност и противотуморното лечение трябва да бъде завършено преди започване на терапията. Не трябва да се използва за стимулиране на растежа при деца със затворени епифизи. Пациенти в остро критично състояние, като усложнение след операция на отворено сърце, коремна хирургия, множествени травми, остра дихателна недостатъчност не трябва да се лекуват със соматропин.
Нежелани лекарствени реакции: образуване на антитела, парестезия, захарен диабет тип 2, синдром на карпалния тунел при възрастни и парестезия при деца, доброкачествено повишаване на вътречерепното налягане, временни локални кожни реакции при деца, сковаване на крайниците, болки в ставите, миалгия при възрастни и деца, периферен оток при възрастни и деца.
Лекарствени взаимодействия: прилагането на соматропин може да увеличи клирънса на вещества, метаболизирани от цитохром P450 изоензими. Клирънсът на вещества, метаболизирани от цитохром P450 може особено да се повиши, водейки до понижени плазмени нива на тези вещества. Не е известно дали това има клинично значение.
Фармакодинамика: соматропин стимулира увеличаването на ръста при деца с ендогенен дефицит на растежен хормон и ускорява темпа на растеж. Соматропин поддържа нормалния телесен състав и при възрастни, и при деца чрез увеличаване на задържането на азот и стимулиране на растежа на скелетните мускули чрез мобилизиране на местните депа. Висцералните мастни тъкани са изключително чувствително на соматропин. В допълнение на ускорената липолиза соматропин намалява абсорбцията на триглицериди в мастните депа на тялото. Соматропин повишава серумната концентрация на IGF-I и IGFBP3. Соматропинът има ефект и върху: липиден метаболизъм, въглехидратен метаболизъм, метаболизъм на вода и минерали, костен метаболизъм.
Дозов режим: инжекцията се прилага подкожно и мястото на инжектиране трябва да се променя, за да се избегне липоатрофия.
При смущения в растежа, които се дължат на недостатъчно отделяне на растежен хормон при деца: най-общо се препоръчва дневна доза от 0,025-0,035 мг/кг телесно тегло или 0,7-1,0 мг телесна повърхност.
Синдром на Prader-Willi – за подобряване на растежа и телосложението при деца. Най-общо се препоръчва дневна доза от 0,035 мг/кг телесно тегло или 1,0 мг телесна повърхност.
Смущения в растежа, които се дължат на синдрома на Turner. Препоръчва се доза от 0,045-0,050 мг/кг телесно тегло дневно.
Достъп до пациента: с рецепта.
Взаимодействия на соматропин (somatropin) | ATC H01AC01
- Силно клинично значими взаимодействия (1)
- Умерено клинично значими взаимодействия (97)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (4)
- Виж подробно всички
Коментари към соматропин (somatropin) | ATC H01AC01