ХОРМОНИ НА ХИПОФИЗАТА И ХИПОТАЛАМУСА И АНАЛОЗИ (PITUITARY AND HYPOTHALAMIC HORMONES AND ANALOGUES) | ATC H01
PITUITARY AND HYPOTHALAMIC HORMONES AND ANALOGUES | H01
Хипофизната жлеза представлява овално тяло, разположено в ямка на черепната основа, наречена „турско седло”.
Посредством краче се свързва с областта на главния мозък наречена хипоталамус. Жлезата е изолирана от костната стена на черепа с дебел, плътен слой от съединителна тъкан. Има овална форма – дължина 8-10мм., ширина 12-15мм., височина 5-6 мм. По отношение на теглото си тя показва големи индивидуални различия. При мъжа тя тежи средно 0.6 г. При жените през време на бременност тя се увеличава и след раждането не се връща към първоначалното си състояние – поради това при жени с повече раждания тя може да тежи повече от 1 г. Към хипофизната жлеза се отнасят и части на хипоталамуса.
Цялата субстанция на жлезата се разделя на две части:
- Предна част (аденохипофиза).
- Задна част (неврохипофиза).
Двата дяла на хипофизата имат различен клетъчен строеж и произвеждат различни хормони.
Хипоталамуса е част от междинния мозък, с изключително важно значение за редица функции на организма. Център на вегетативната нервна система. Дели се на 3 дяла: преден, среден, заден. Предният дял е център на парасимпатикусовия дял на вегетативната нервна система, а също центровете на глада и ситостта. В средния дял се намира центърът на дишането и ядрата на 2 хипоталамични хормона, складиращи се в задния дял на хипофизата. В задния дял се намира центърът на симпатикусовия дял на вегетативната нервна система.
Коментари към ХОРМОНИ НА ХИПОФИЗАТА И ХИПОТАЛАМУСА И АНАЛОЗИ (PITUITARY AND HYPOTHALAMIC HORMONES AND ANALOGUES) | ATC H01