ХОРМОНИ НА ПРЕДНИЯ ДЯЛ НА ХИПОФИЗАТА (ANTERIOR PITUITARY LOBE HORMONES AND ANALOGUES) | ATC H01A
ANTERIOR PITUITARY LOBE HORMONES AND ANALOGUES | H01A
Някои от хормоните на предния дял на хипофизата могат да се използват като лекарствени средства. Такива са соматотропният, аденокортикотропният, гонадотропните хормони и пролактин.
Соматотропният хормон (СТХ, растежен хормон) е видово специфичен. Ефекти върху човека има само хормонът, получен по генноинженерен път, и изолираният от аденохипофизи на хора и примати.
Човешкият тиреотропен хормон (ТТХ) е полипептид, изграден от две вериги (алфа и бета), които завършват с разклонени въглехидратни комплекси. Алфа-веригата е идентична с тези на фоликулстимулиращия хормон, лутеинизиращия хормон и човешкия хорионгонадотропин. Специфичността на ТТХ се определя от бета-верига.
Основната физиологична функция на адренокортикотропен хормон (АКТХ) е стимулиране на синтезата и освобождаването на адренокортикалните хормони.
В предния дял на хипофизата се продуцират два хормона с гонадотропна активност - фоликулостимулиращият хормон (ФСХ) и лутеинизиращият хормон (ЛХ). Те представляват гликопротеини с еднаква алфа- и специфични бета-вериги. ФСХ стимулира развитието на яйчниковите фоликули и овоцитите у жената, повишава сперматогенезата и продукцията на андрогенсвързващия белтък в Сертолиевите клетки на тестиса. ЛХ предизвиква овулация на зрелите фоликули и стимулира жълтото тяло да произвежда прогестерон и андрогени. У мъжа ЛХ повишава синтезата на тестостерона в Лайдиговите клетки.
Пролактинът е гликопротеин, съставен от 198 аминокиселинни остатъка, който контролира не само постпуерпералната лактация, но и аменореята, и потиснатия фертилитет, които я съпътстват.
Коментари към ХОРМОНИ НА ПРЕДНИЯ ДЯЛ НА ХИПОФИЗАТА (ANTERIOR PITUITARY LOBE HORMONES AND ANALOGUES) | ATC H01A