кортикотропин (corticotropin) | ATC H01AA01
corticotropin | H01AA01
Кортикотропин освобождаващият фактор (известен още като кортикотропин-освобождаващ хормон и кортиколиберин) е полипептиден хормон и невротрансмитер, който участва в процеса на стрес и адаптация. Главната функция на този хормон е да стимулира синтезата на адренокортикотропен хормон от хипофизата.
Представлява пептид, изграден от 41 аминокиселини. Получава се от препрохормон с големина от 191 аминокислини чрез частична протеолиза. Секретира се в паравентрикулярното ядро на хипоталамуса, вследствие на стресова ситуация.
Намалена секреция на кортикотропин се наблюдава при автозомно-рецесивна хипоталамична кортикотропна недостатъчност и болестта на Алцхаймер, които видят от своя страна водят до тежки последствия като хипогликемия и хепатит. Освен от хипоталамуса, кортикотропин се синтезира и от Т-лимфоцитите и плацентата. Произхождащият от плацентата кортикотропин е маркер, определящ продължителността на бременността и времето на раждането. Наблюдава се бързо повишаване на нивата на циркулиращия кортикотропин в началото на раждането, което предполага, че освен основните си метаболитни функции, кортикотропин играе роля в пусковия механизъм на раждането.
Взаимодействия на кортикотропин (corticotropin) | ATC H01AA01
- Силно клинично значими взаимодействия (20)
- Умерено клинично значими взаимодействия (212)
- Маловажно клинично значими взаимодействия (9)
- Виж подробно всички
Коментари към кортикотропин (corticotropin) | ATC H01AA01