Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи СЪРДЕЧНО-СЪДОВА СИСТЕМА ДИУРЕТИЦИ КАЛИЙ-СЪХРАНЯВАЩИ СРЕДСТВА Антагонисти на алдостерона финеренон (C03DA05)

финеренон (finerenone) | ATC C03DA05

finerenone | C03DA05

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
финеренон (finerenone) | ATC C03DA05 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Финеренон е нестероиден минералкортикоиден рецепторен антагонист. Той получава одобрение от FDA на 9 юли 2021 година, последвано от одобрение от Европейска агенция по лекарствата през 2022 година. Досега, финеренон е единственият нестероиден минералкортикоиден рецепторен антагонист, одобрен от FDA.

Показания

Финеренон е показан като допълнение към стандартната терапия при възрастни с хронично бъбречно заболяване и диабет тип 2, за да се намали рискът от:

  • краен стадий на бъбречно заболяване и продължително намаляване на изчислената скорост на гломерулна филтрация
  • сърдечносъдова смърт, нефатален миокарден инфаркт и хоспитализация поради сърдечна недостатъчност.

За разлика от спиронолактон и еплеренон, финеренон може да се използва в случаи на умерено бъбречно увреждане, с по-малък риск от хиперкалиемия. Той е ефективен при сърдечна недостатъчност при диабетици, като се справя по-добре от еплеренон. При диабетици с умерена бъбречна недостатъчност намалява прогресията на последната, както и риска от поява на сърдечни усложнения.

Противопоказания

  • Свръхчувствителност към финеренон
  • Едновременно лечение със силни инхибитори на CYP3A4
  • Болест на Адисон

Предупреждения и предпазни мерки

Хиперкалиемия

Хиперкалиемия е наблюдавана при пациенти, лекувани с финеренон. Някои пациенти са изложени на по-висок риск от развитие на хиперкалиемия. Рисковите фактори включват нисък eGFR, по-висок серумен калий и предишни епизоди на хиперкалиемия. При тези пациенти трябва да се има предвид по-често проследяване.

Ако серумният калий е над 5,0 милимола/литра, не трябва да се започва лечение с финеренон.

Ако серумният калий е над 4,8 до 5,0 милимола/литра, може да се обмисли започване на лечение с финеренон с допълнително проследяване на серумния калий през първите 4 седмици въз основа на характеристиките на пациента и нивата на серумния калий.

Ако серумният калий е над 5,5 милимола/литра, лечението с финеренон трябва да се спре. Трябва да се спазват местните указания за лечение на хиперкалиемия.

Бъбречно увреждане

Рискът от хиперкалиемия се увеличава с намаляване на бъбречната функция. При необходимост трябва да се извършва текущо проследяване на бъбречната функция съгласно стандартната практика.

Продължаване на лечението

Поради ограничени клинични данни, лечението с финеренон трябва да се прекрати при пациенти, които са прогресирали до краен стадий на бъбречно заболяване (eGFR под 15 mL/min/1,73 m2).

Чернодробно увреждане

Лечение с финеренон не трябва да се започва при пациенти с тежко чернодробно увреждане. Тези пациенти не са проучвани, но се очаква значително повишаване на експозицията на финеренон. Употребата на финеренон при пациенти с умерено чернодробно увреждане може да изисква допълнително наблюдение поради повишена експозиция на финеренон. Трябва да се има предвид допълнително мониториране на серумния калий и адаптиране на мониторирането според характеристиките на пациента.

Сърдечна недостатъчност

Пациенти с диагностицирана сърдечна недостатъчност с намалена фракция на изтласкване и New York Heart Association II-IV са били изключени от фаза III клинични проучвания.

Умерени и слаби инхибитори на CYP3A4

Серумният калий трябва да се проследява по време на едновременната употреба на финеренон с умерени или слаби инхибитори на CYP3A4.

Силни и умерени индуктори на CYP3A4

Финеренон не трябва да се използва едновременно със силни или умерени индуктори на CYP3A4.

Грейпфрут

Грейпфрут или сок от грейпфрут не трябва да се консумират по време на лечението с финеренон.

Ембрио-фетална токсичност

Финеренон не трябва да се използва по време на бременност, освен ако не е направена внимателна преценка на ползата за майката и риска за плода. Ако една жена забременее, докато приема финеренон, тя трябва да бъде информирана за потенциалните рискове за плода. Жените с детероден потенциал трябва да бъдат съветвани да използват ефективна контрацепция по време на лечението с финеренон.

Жените трябва да бъдат съветвани да не кърмят по време на лечение с финеренон.

Бременност и кърмене

Няма данни за употребата на финеренон при бременни жени. Проучвания при животни показват репродуктивна токсичност.

Финеренон не трябва да се използва по време на бременност, освен ако клиничното състояние на жената не изисква лечение с препарата. Ако жената забременее, докато приема финеренон, тя трябва да бъде информирана за потенциалните рискове за плода.

Не е известно дали финеренон/метаболитите се екскретират в кърмата. Наличните фармакокинетични/токсикологични данни при животни показват екскреция на финеренон и неговите метаболити в млякото. Малките плъхове, изложени по този начин, показват нежелани реакции. Не може да се изключи риск за новородените/кърмачетата.

Трябва да се вземе решение дали да се преустанови кърменето или да се преустанови лечението с финеренон, като се вземат предвид ползата от кърменето за детето и ползата от терапията за жената.

Нежелани лекарствени реакции

Честите наблюдавани нежелани реакции при употреба на финеренон включват:

  • хиперкалиемия (високи нива на калий)
  • хипотония (ниско кръвно налягане)
  • хипонатриемия (ниски нива на натрий)
  • допълнително намаляване на скоростта на гломерулна филтрация.

Трябва да се следи бъбречната функция. Пациентите с надбъбречна недостатъчност и тези, получаващи едновременно лечение с мощни инхибитори на CYP3A4, не трябва да приемат финеренон.

Финеренон може да причини електролитен дисбаланс. Симптомите, които корелират с по-високите нива на калий, включват:

  • гадене
  • слабост
  • болка в гърдите
  • загуба на движение.

Хората с по-ниски нива на натрий може да изпитат главоболие, объркване, слабост и чувство на загуба на равновесие.

Предозиране

Най-вероятната проява на предозиране с финеренон се очаква да бъде хиперкалиемия. Ако се развие хиперкалиемия, трябва да се започне стандартно лечение.

Малко вероятно е финеренон да бъде отстранен ефективно чрез хемодиализа, като се има предвид неговата фракция, свързана с плазмените протеини от около 90%.

Лекарствени взаимодействия

Силни инхибитори на CYP3A4

Едновременната употреба на финеренон с итраконазол, кларитромицин и други силни инхибитори на CYP3A4 (например кетоконазол, ритонавир, нелфинавир, кобицистат, телитромицин или нефазодон) е противопоказана, тъй като се очаква значително повишаване на експозицията на финеренон. Не се препоръчва едновременна употреба.

Силни и умерени индуктори на CYP3A4

Финеренон не трябва да се използва едновременно с рифампицин и други силни индуктори на CYP3A4 (например карбамазепин, фенитоин, фенобарбитал, жълт кантарион) или с ефавиренц и други умерени индуктори на CYP3A4. Очаква се тези индуктори на CYP3A4 значително да намалят плазмената концентрация на финеренон и да доведат до намален терапевтичен ефект.

Някои лекарствени продукти, които повишават серумния калий

Финеренон не трябва да се използват едновременно с калий-съхраняващи диуретици (например амилорид, триамтерен) и други антагонисти на минералкортикоидния рецептор (например еплеренон, езаксеренон, спиронолактон, канренон). Така се очаква, че тези лекарствени продукти повишават риска от хиперкалиемия.

Грейпфрут

Грейпфрут или сок от грейпфрут не трябва да се консумират по време на лечение с финеренон, тъй като се очаква да повишат плазмените концентрации на финеренон чрез инхибиране на CYP3A4.

Антихипертензивни лекарствени продукти

Рискът от хипотония се увеличава при едновременна употреба на множество други антихипертензивни лекарствени продукти. При тези пациенти се препоръчва проследяване на кръвното налягане.

Клинична фармакология

Финеренон е нестероиден минералкортикоиден рецепторен антагонист, показан за намаляване на риска от продължително намаляване на скоростта на гломерулна филтрация, краен стадий на бъбречно заболяване, сърдечно-съдова смърт, инфаркти и хоспитализация поради сърдечна недостатъчност при възрастни с хронично бъбречно заболяване, свързано с диабет тип II.

Финеренон е нестероиден селективен антагонист на минералкортикоидния рецептор (MR) без значителен афинитет или активност към андрогенните, прогестероновите, естрогенните и глюкокортикоидните рецептори. Проучванията при животни показват, че свързването на финеренон с MR намалява възпалението и фиброзата и фазата 2 клинични проучвания показват намаляване на албуминурията.

Абсорбция. Перорална доза от 10 милиграма финеренон достига Cmax от 351 µg/L, с Tmax от 1,5 часа и AUC от 2820 µg*h/L в плазмата.

Разпределение. Обемът на разпределение на финеренон в стационарно състояние е 52,6 литра. Финеренон е 92% свързан с протеини в плазмата; предимно към серумен албумин.

Метаболизъм. Финеренон се метаболизира приблизително 90% от CYP3A4 и 10% се метаболизира от CYP2C8. Има малък принос към метаболизма от CYP1A1. Финеренонът няма активни метаболити.

Елиминиране. По-голямата част от дозата, открита в урината, е под формата на метаболити. Под 1,3% от дозата, открита в урината, е като непроменено изходно съединение. Крайният полуживот на финеренон е приблизително 2-3 часа. Системният клирънс на финеренон е приблизително 25 литра/час.

Дозировка

Финеренон e под формата на таблетки за перорален прием. Таблетките могат да се приемат с чаша вода и със или без храна. Таблетките не трябва да се приемат с грейпфрут или сок от грейпфрут. За пациенти, които не могат да поглъщат цели таблетки, таблетките финеренон могат да бъдат натрошени и смесени с вода или меки храни, директно преди перорална употреба.

Препоръчителната целева доза финеренон е 20 милиграма веднъж дневно. Максималната препоръчвана доза е 20 милиграма финеренон веднъж дневно.

Серумният калий и изчислената скорост на гломерулна филтрация (eGFR) трябва да бъдат измерени, за да се определи дали може да се започне лечение с финеренон и да се определи началната доза. Ако серумен калий е над 4,8 милимола/литър, може да се започне лечение с финеренон.

Ако серумен калий е над 4,8 до 5,0 милимола/литър, може да се обмисли започване на лечение с финеренон с допълнително проследяване на серумния калий през първите 4 седмици въз основа на характеристиките на пациента и нивата на серумния калий.

Ако серумен калий е над 5,0 милимола/литър, не трябва да се започва лечение с финеренон.

Заглавно изображение: CCO Public domain

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с финеренон

КЕРЕНДИА таблетки 20 мг * 28 BAYER
118.28лв.

КЕРЕНДИА таблетки 20 мг * 28 BAYER

Нов
Всички

Библиография

https://de.wikipedia.org/wiki/Finerenon#Nebenwirkungen_und_Anwendungsbeschr%C3%A4nkungen
https://go.drugbank.com/drugs/DB16165
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/kerendia-epar-product-information_en.pdf
https://go.drugbank.com/drugs/DB16165


Коментари към финеренон (finerenone) | ATC C03DA05

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте финеренон (finerenone) | ATC C03DA05
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:22
    Коментирайте "финеренон (finerenone) | ATC C03DA05"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 2 часа и 52 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 17 часа и 41 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 17 часа и 41 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 2 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival