Сулфонамиди, самостоятелно (Sulfonamides, plain) | ATC C03CA
Sulfonamides, plain | C03CA
Сулфонамидите от тази група са диуретици с мощно действие или се наричат още бримкови диуретици. С главен представител фуроземидът, те се използват за лечение на белодробен оток, отоци от чернодробен и сърдечен произход, остра бъбречна недостатъчност, периферни отоци при венозна недостатъчност, отоци в предменструалния период или при токсикоза на бременността, за предизвикване на форсирана диуреза при интоксикация с лекарства, имащи ренална екскреция и за лечение на артериална хипертония.
Фармакодинамика и фармакокинетика: след орално приложение бримковите диуретици се резорбират в 60-70 % от приложената доза. Диуретичният ефект се проявява още през първия час и продължава около 6-8 часа.
Мястото на действие на мощните диуретици е медуларната част от възходящото рамо на бримката на Хенле. Първичнo в бримката на Хенле се нарушава активният транспорт на хлорните йони, а вторично на натриевите в еквивалентно отношение. Нарушава се концентриращата функция на нефрона. В крайна сметка се стига до редуциране обемът на циркулираща кръв, понижаване на кръвното налягане и отбременяване на сърдечната дейност.
Характерно за препаратите от тази група е ,че имат дозозависим диуретичен ефект, възможност за различни начини на въвеждане и схеми на дозиране. Това позволява въвеждането им да се извършва в голям дозов диапазон в зависимост от конкретните обстоятелства и нужди. Поради линейната зависимост между приложената доза и ефектът те се наричат още high seiling диуретици (диуретици с "висок таван").
Нежелани лекарствени реакции: гадене, повръщане, диария, алергични реакции на свръхчувствителност, влошаване на наличен захарен диабет или подагра, хипокалиемия (ниски нива на калиевите йони в кръвта), хипомагнезиемия (ниски нива на магнезиевите йони в кръвта), хипонатриемия (ниски нива на натриевите йони в кръвта), мускулни спазми, аритмии, сухота в устата, обща слабост, хипотония (ниско кръвно налягане), нарушения на слуха.
Лекарствени взаимодействия: мощните диуретици могат да засилят ототоксичния ефект на аминогликозидите, цефалоспорините и полимиксините; повишават плазмената концентрация на бета-блокерите (пропранолол), намаляват активността на антикоагулантите. При едновременното им приложение с антихипертензивни средства се потенцира антихипертензивния им ефект. Потискат лечебния ефект на вазопресорните амини и на антидиабетичните лекарства, засилват кардио- и невротоксичния ефект на литиевите препарати. Нестероидните противовъзпалителни средства намаляват диуретичния антихипертензивен ефект на бримковите диуретици.
Противопоказания: дигиталисова интоксикация, остро отравяне със салицилати, прекоматозни състояния при чернодробна цироза, бъбречна недостатъчност вследствие отравяне с нефротоксични и хепатотоксични вещества, тежка хипокалиемия, хипонатриемия, хиповолемия, хипотония.
Коментари към Сулфонамиди, самостоятелно (Sulfonamides, plain) | ATC C03CA