Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Ранички в устата

Ранички в устата

от 02 яну 2012г., обновено на 17 фев 2025г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Ранички в устата - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини

› Симптоми

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Раничките в устата са малки, болезнени лезии, които могат да се появят навсякъде по лигавицата на устата. Това са плитки лезии, които се развиват по небцето, езика, лигавицата на устната и вътрешната стена на бузите. Те могат да се появят във всяка възраст, но по-често младите пациенти идват с характерни оплаквания. За разлика от херпеса, афтите не са заразни и не се появяват на повърхността на устните.

В повечето случаи ранички в устата са безвредни и изчезват сами без лечение в рамките на една до две седмици. Ако язвите персистират за по-дълъг период от време, препоръчително е да се потърси медицинска помощ. Лекарят ще определи наличието на рискови фактори, които са в основата на образуването на язвени дефекти.

Ранички в устата: представлява състояние, което се характеризира с наличие на единични или множествени разязвявания (лезии, язви) по лигавицата на устната кухина, което е съпроводено и с болезненост, лош дъх, подуване, кървене от венците и проблеми с дъвченето.

Раничките в устата може да се дължат на:

  • Болести на храносмилателната система - афтозен стоматит, левкоплакия на устната лигавица, глосит, улцерозен колит, болест на Крон (Crohn's disease), цьолиакия, рецидивиращи афти в устната кухина, нарушена резорбция, причинена от непоносимост към въглехидрати, масти, белтък и нишесте.
  • Инфекциозни и паразитни болести - херпес-вирусен гингивостоматит, орална кандидоза, хистоплазмоза, остра ХИВ/СПИН инфекция, вторичен сифилис, лайшманиоза, гонорея, инфекция с варицела зостер, туберкулоза, морбили, ранен сифилис, лещенка, аногенитална херпес-вирусна инфекция, херпес-вирусни инфекции.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недоимък на витамини, захарен диабет, недоимък на цинк в храната, недостиг на витамини и минерали, хормонални промени.
  • Болести на дихателната система - хроничен тонзилит.
  • Болести на кожата и подкожната тъкан - орален лихен планус, пемфигоид, еритема мултиформе, пемфигус вулгарис.
  • Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - витамин B12-недоимъчна анемия, желязонедоимъчна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Райтер (реактивен артрит), системен лупус еритематозус, болест на Бехчет (Behçet’s disease).
  • Психични и поведенчески разстройства - стрес, тревожност.
  • Новообразувания - рак на устната кухина, левкемия, миелодиспластичен синдром.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект след прием на медикаменти (бета-блокери и болкоуспокояващи).
  • Други - неправилно поставени протези.

По-чести причини

Точната причина за язви в устата остава неясна. Изследванията показват, че комбинация от фактори е отговорна за развитието на язви в устата.

Факторите, които провокират раничка в устата, включват:

  • увреждане на устната лигавица в резултат на стоматологично лечение, грубо измиване на зъбите с твърда четка, случайно ухапване на бузата по време на хранене
  • индивидуална реакция към хранителни продукти (кафе, шоколад, ядки, сирене, яйца, ягоди)
  • дефицит на желязо, фолиева киселина, витамин В12
  • хроничен стрес
  • хормонални промени по време на менструалния цикъл, бременност, кърмене
  • използване на продукти за орална хигиена, които съдържат натриев лаурил сулфат. Това е пенообразуващ компонент, който силно изсушава лигавицата.

Ранички в устата могат да възникнат поради следните заболявания и състояния:

Афтозен стоматит

Афтозен стоматит (рецидивираща форма) се характеризира с редовни обриви на една или повече малки бели язви по устната лигавица. Те могат да бъдат разположени на небцето, бузите, лигавицата на устните и езика (с изключение на венците). Обривът заздравява в рамките на 7 дни, като честотата му варира от веднъж месечно до два пъти годишно (сезонни обостряния).

Хипертиформен стоматит

Хипертиформен стоматит е състояние, при което има множество язви, които приличат на херпес. Те са разположени на острови по долната повърхност на езика и пода на устната кухина.

Кандидоза

Кандидозата (млечница) също може да причини язви, покрити с белезникав филм. Те се появяват по-често при деца или хора с отслабена имунна система.

Травматични увреди

Травматична язва или ерозия възниква поради увреждане на лигавицата. С продължаването на травмата язвата се разширява и става персистираща. Възниква след нараняване от зъболекарски инструменти, твърда четка за зъби, ухапване на езика или бузата, понякога от пушене (на устните).

Некротичен гингивостоматит

Некротичният гингивостоматит е остро и опасно вирусно заболяване, характеризиращо се с язви със зеленикав налеп и кървящо дъно. Тъканта на венците се подува и кърви. Язвите най-често се локализират по вътрешната повърхност на бузите, палатинните дъги и сливиците. Отбелязва се остра неприятна миризма от устата.

Хейлит

Ъгловият хейлит е болезнено място в ъглите на устата. Те възникват поради неправилно захапване поради натрупване на слюнка и бактерии, липса на витамини, както и имунодефицит.

Протези

Протезни язви – появяват се, когато протезата е неправилно избрана или лошо поддържана.

Чести заболявания

Ранички в устата могат да бъдат симптом на сериозни общи заболявания на тялото. Най-често това са туберкулоза, сифилис и ХИВ. Ако язвите при туберкулоза и сифилис се разграничават незабавно от специалист по външния им вид, тогава при ХИВ често се развива обикновена кандидоза или стоматит, бързо приемайки преувеличени форми с перфорирани язви или увреждане на костната тъкан.

Симптоми

Въз основа на симптомите си язвените дефекти в устата се разделят на две групи:

  • Обикновени язви. Те са по-чести при млади пациенти на възраст 10-20 години и преминават сами без лечение. Те могат да се появят 2-3 пъти годишно. Причината за появата на такива улцеративни образувания остава неизвестна.
  • Усложнени язви. Те включват по-големи, по-болезнени лезии, които могат да продължат до един месец. На мястото на такива дефекти след заздравяване остават белези. Те рядко са признак на нещо сериозно, но сложните форми могат да бъдат симптом на основно заболяване. Системните заболявания и състояния включват отслабен имунитет, болест на Crohn и други хронични възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, витаминен дефицит и злокачествени новообразувания.

Язвените лезии в устата са с кръгла или овална форма с бял, сив или жълт център и червена граница на възпалена лигавица. Ден или два преди появата може да почувствате изтръпване или парене в тази област. Образуват се по лигавицата на устната кухина – на небцето, на венците, на бузата, на устната, на езика.

Има няколко вида язвени лезии:

  • Малките язви са най-често срещаният тип. Обикновено са с овална форма с червен ръб. Зарастват сами без белези в рамките на 1-2 седмици.
  • Големите язви са по-редки, обикновено имат ясни граници и могат да имат назъбени ръбове. Придружен от по-силна болка, затруднен говор и хранене. Те се разпространяват по-дълбоко в лигавицата, оставяйки белези след продължително зарастване.
  • Херпетиформните язви се диагностицират много по-рядко и са представени от множество лезии, които се сливат в една голяма формация с назъбени ръбове. Въпреки наименованията си, те не са свързани с херпесния вирус и преминават без лечение в рамките на 1-2 седмици, без да оставят белези.

Заслужава да се спомене отделно декубиталната язва, която се появява на фона на дълготрайно увреждане на устната лигавица. Появата на такъв язвен дефект е свързана с носенето на протези и тяхното плътно прилягане, триенето на протези при липса на подходяща хигиена и носенето на скоби. Микрофлората на устната кухина попада в раната на лигавицата и причинява възпаление, което при постоянно увреждане става хронично.

Диагноза

За диагностика са достатъчни преглед на устната кухина, проучване и събиране на фамилна анамнеза. Лекарят може да предпише допълнителни лабораторни и инструментални изследвания, ако подозира заболяване, свързано с появата на язви. Лабораторната диагностика включва кръвни изследвания за определяне на хеммолобин, желязо, феритин, витамин В12, витамин D. Ако има съмнение за възпалително заболяване на червата, лекарят може да назначи изследване на изпражненията и колоноскопия.

Лечение

Лечението на ранички в устата е свързано с причината, но също и симптоматично, ако основната причина е неизвестна или не може да се коригира. Също така е важно да се отбележи, че повечето язви ще заздравеят напълно без никаква намеса. Лечението може да варира от:

  • Травматичните язви се лекуват в рамките на една седмица, ако се елиминират дразнещите фактори: фрагмент от зъб, пушене, твърда четка за зъби, гореща, кисела или пикантна храна и други.
  • Поддържане на добра орална хигиена и използване на антисептична вода за уста или спрей (напр. хлорхексидин), който може да предотврати вторична инфекция и следователно да ускори заздравяването.
  • Локален аналгетик (напр. вода за уста с бензидамин) за намаляване на болката.
  • Могат да се използват локални (гелове, кремове или инхалатори) или системни стероиди за намаляване на възпалението.
  • Лечението на язви в устата, причинени от бактерии (туберкулозен бацил, стрептококи и др.), се извършва с подходящи антибиотици.
  • Противогъбично лекарство може да се използва за предотвратяване на развитието на орална кандидоза при тези, които използват продължителни стероиди.

Малките язви обикновено изчезват сами в рамките на 1 до 2 седмици без лечение.

За облекчаване на симптомите се предписва следното:

  • местни препарати, включително болкоуспокояващи мехлеми, гелове, спрейове, изплаквания с анестетичен или хормонален противовъзпалителен компонент
  • антимикробни антисептични средства за изплакване на устата за намаляване на риска от инфекция
  • системни болкоуспокояващи (нестероидни противовъзпалителни средства, хормонални средства)

Препоръчително е да се използват лекарства, които не съдържат алкохол.

Заглавно изображение: CCO Public domain

2.9/5 11 оценки

Заболявания при симптом Ранички в устата

  • Epidermolysis bullosa
  • Epidermolysis bullosa simplex
  • Агранулоцитоза
  • Аногенитална херпес-вирусна [herpes simplex] инфекция
  • Болест на Crohn [регионарен ентерит]
  • Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Mouth_ulcer
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317984#overview
https://www.healthline.com/health/mouth-ulcers#symptoms
https://fnkc-fmba.ru/zabolevaniya/yazvy-vo-rtu/
 



Коментари към Ранички в устата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ранички в устата
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:41
    Коментирайте "Ранички в устата"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Афти и гъбички в устата - мнения и въпроси

преди 2340 дни, 3 часа и 38 мин.

С какво да почистим Korega от устата и венците след сваляне на протеза?

преди 2448 дни, 4 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival