Черешово червено петно по макулата на окото
Черешово червено петно по макулата на окото представлява патологично образувание с червен цвят и форма на череша, разположено по макулата на окото.
Макулата представлява структурна единица от анатомията на окото, заемаща малка област от ретината.
Черешово червено петно по макулата на окото може да възникне при оклузия на ретиналната артерия, синдром вродена мегаленцефалия-кутис мармората-телангиектазия, синдром на макулна дегенерация, сиалидоза, интоксикация, травма, болест на Фаби (Fabi), болест на Фарбър (Farber), вродена амавроза на Лебер (Leber), болест на Хърлър (Hurler), болест на Sandhoff, болест на Ниман-Пик (Niemann-Pick), болест на Тай-Сакс (Tay-Sachs), синдром на Шпринтцен-Голдберг (Shprintzen-Goldberg) и др.
Сиалидозата (Sialidosis) или наречена още муколипидоза тип 1 (Mucolipidosis type I) е наследствено лизозомно заболяване, което е резултат от дефицит на ензима алфа-невраминидаза (сиалидаза). Липсата на този ензим предизвиква абнормно натрупване на мастни вещества (муколипиди) и сложни въглехидрати (мукополизахариди) в тъканите на тялото, като костен мозък, неврони и др. Сиалидоза тип 1 се характеризира с атаксия, зрителни проблеми (намалена зрителна острота, цветна слепота, нощна слепота), поява на "черешово петно" по макулата на окото, миолконус и др.
Коментари към Черешово червено петно по макулата на окото