Хипотрофията
Хипотрофията представлява състояние, което се установява при плода и новороденото и се изразява в малка маса на плода и раждане на бебе с по-ниско тегло. То се отнася само до вътрематочния растеж на индивида. По време на вътрематочното развитие, притокът на хранителни вещества към плода е намален, той е с по-малки размери от нормалните за гестационната му възраст, но се развива добре. Родените деца с хипотрофия, обикновено са с нормални неврологични функции и коефициент на интелигентност. Само при някои от тях, могат да се наблюдават отклонения в храносмилателната и централната нервна система. Има риск за децата в първите дни след раждането им. Те са по-неустойчиви на инфекции. При пълноценно хранене, до навършване на едногодишна възраст, достигат връстниците си.
Причини за развитие на хипотрофия могат да бъдат: заболявания у бременната - малабсорбционен синдром, недохранване, остри и хронични инфекции, хронична бъбречна недостатъчност, хронични заболявания на храносмилателната система, нарушен метаболизъм, хормонални дисбаланси, сърдечно-съдови заболявания, дихателни нарушения, тютюнопушене, алкохолизъм и наркомания, преднизон - тератогенен фактор и др.
Степените на хипотрофия са:
- първа степен: характеризира се с намаляне на подкожната мастна тъкан по гърдите и корема, телесна маса с 20% по-ниска от нормалното, нормален ръст.
- втора степен: характеризира се с продължаващо намаляне на подкожната мастна тъкан и по крайниците, изоставане в ръста.
- трета степен: характеризира се с намалена подкожна мастна тъкан по цялото тяло, теглото е с над 40% по-ниско от нормалното, спиране на растежа. Децата с трета степен на хипотрофия са в тежко състояние - кожата им е набръчкана, не са жизнени, с намален мускулен тонус са и със сухи лигавици.
При преднизон - тератогенният фактор се установява увреждане на плода, поради употребата на преднизон по време на бременността.
Клиничните признаци, които се установяват при преднизон - тератогенният фактор са: пъпна херния, малка задна ямка, хипоспадия, структурни сърдечни аномалии, епибулбарни дермоиди, дефекти на пикочните пътища, орални цепки, забавен растеж на плода, липодермоиди, агенезия на корпус калозум, дефекти на невралната тръба, единична пъпна артерия, агенезия на жлъчните пътища, периферна стеноза на белия дроб, хидроцефалия, недостатъчно развит бял дроб, недостатъчно развита пищялна кост, скъсяващи дефекти на крайниците, малка челюст, липса на правилно развитие на лъчевата кост, липсващи подбедрени кости, недоразвита лакътна кост, изкривени стъпала, хипотрофия, дефекти на ушите, ниско поставени уши, неперфориран анус, липсващ отвор на слуховия канал.
Коментари към Хипотрофията