Хидроцефалус конгенита
Хидроцефалус конгенита: вродена аномалия, характеризираща се с акумулация на голямо количество течност в мозъка (главния и гръбначния). Обикновено се дължи на дисбаланс между скоростта на образуване и скоростта на абсорбация на гръбначномозъчна течност. Натрупаната течност предизвиква повишаване на вътречерепното налягане и оказва натиск върху мозъчната тъкан.
Симптомите на хидроцефалус конгенита варират според количеството на натрупаната течност и могат да включват необичайно голяма глава, сънливост, умора, раздразнителност, нарушение на мисълта и личностни промени, гадене, повръщане, зрителни увреждания, нарушение в координацията и баланса на тялото, припадъци и други.
Хидроцефалус конгенита може да бъде във връзка със спина бифида, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre), хромозомни аномалии, вродена токсоплазмоза, синдром на Адамс-Оливър (Adams-Oliver), експозиция на плода на 6-аминоникотинамид и други.
6-аминоникотинамид е инхибитор на НАДФ + зависима 6-фосфоглюконат дехидрогеназа. Експериментални проучвания върху пилета и мишки са установили, че попаднал в организма по време на бременност може да предизвика увреждания на плода като малки ръце и крака, хидроцефалия, цепнато небце, скелетни дефекти и други.
Коментари към Хидроцефалус конгенита