Усещане за налягане в ушите
Ушите представляват чифтен сетивен орган, чрез който човек възприема постъпващата звукова информация от околния свят. По своята анатомия ухото е съставено от три части – външно, средно и вътрешно ухо, като всяка част изпълнява определена функция. Средното ухо функционира под определено постоянно налягане, което се регулира основно от Евстахиевата тръба (tuba auditiva). При несъответствие между налягането в средното ухо и външната среда може да се появи усещане за налягане в ушите.
Усещането за налягане в ушите се характеризира като неприятно усещане в ушите, което се описва като наличие на чуждо тяло или усещане за пълнота в тях. То може да се съпровожда с болка и нарушение в слуха. Евстахиевата тръба свързва средното ухо с назофаринкса. Нейната основна функция е да изравни налягането в ухото с атмосферното. Нормално тази тръба е затворена и се отваря, когато човек се прозява или преглъща, което естествено води до изравняване в налягането.
На какво може да се дължи усещането за налягане в ушите?
Усещането за налягане в ушите може да се дължи на:
- Болести на ухото и мастоидния израстък - запушване на Евстахиевата тръба, натрупване на ушна кал, среден отит, мастоидит, Мениерова болест.
- Болести на дихателната система – аденоидна вегетация, пневмония с неуточнен причинител, остър и хроничен синуит (синузит), грип и парагрип.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродени стеснения в ухото.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - голяма надморска височина, алергична реакция.
- Новообразувания - акустичен неврином
По-чести причини за усещане за налягане в ухото
Запушване на Евстахиевата тръба – Евстахиевата тръба представлява чифтен отвор, свързващ средното ухо с назофаринкса. Тя е основната структура, регулираща налягането в средното ухо. Поради тази причина нейното запушване или стеснение от различни патологични процеси (възпаления, инфекции и др.) може да доведе до нарушение в регулацията на вътреушното налягане.
Натрупване на ушна кал – ушната кал (церумен) е секрет, отделящ се от мастните жлези в канала на външното ухо. Неговото количество е различно при отделните индивиди. Прекомерното натруване на церумен може да доведе до запушване на външния слухов проход, а вследствие на това – до намален слух и усещане за повишено налягане в ушите.
Мениерова болест – характеризира се с вазопатия (съдово нарушение) на кръвоносните съдове, кръвоснабдяващи вътрешното ухо. Като резултат от вазопатията се развиват дегенеративни промени в лабиринта на вътрешното ухо. Симптомите, придружаващи Мениеровата болест, са: световъртеж, гадене, повръщане, намаление на слуха, шум в ушите.
Аденоидна вегетация (хипертрофия на аденоидите, възпаление на третата сливица) – състоянието се наблюдава най-вече при деца, тъй като аденоидите, както и останалите тонзили, растат до 6-7 годишна възраст. Заболяването е с неясна етиология – може да настъпи вследствие на алергия, прекарана остра или хронична инфекция и други. При хипертрофията на аденоидите се увеличава лимфната тъкан. Това увеличение от друга страна води до разрастване на аденоида в горната част на фаринкса, зад носа, което е предпоставка за затруднено дишане, както и за дрениране (оттичане) на Евстахиевите тръби. Симптомите, които се проявяват по време на т.нар. „възпаление на третата сливица“, са затруднено дишане, аденоиден фациес, запушване на Евстахиевата тръба (основен регулатор на вътреушното налягане, ето защо може да се появи чувството за налягане в ушите).
Акустичен неврином (неврином на акустичния нерв) – доброкачествено образувание, което се характеризира с разрастване на клетките, обвиващи n.statoacusticus – това е нервът, който носи сигналите от ухото за положението на тялото в пространството и за слуха. При неговата пролиферация симптомите, които се проявяват у болния са свързани с намаляване на слуха и чувството за налягане в ушите, по-рядко с главоболие. Лечението се осъществява или чрез лъчетерапия, или оперативно.
Промяна в надморска височина – при увеличаване на надморската височина се променя и атмосферното налягане – то се понижава. Това е и основната причина за усещането за налягане и „пукане“ в ушите – заради относително бързата промяна във височината, напр. при спускане или изкачване на планина.
Лечение
Лечението на чувството за налягане в ушите на първо място е свързано с причината за появата на това усещане. Ако налягането в ушите не се повлиява от нестероидни противовъзпалителни, аналгетици, локални капки за уши, то Вие трябва да потърсите помощ от своя оториноларинголог (УНГ специалист). При установяване на проблема лечението ще бъде съобразено именно с него.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Усещане за налягане в ушите
Библиография
www.healthline.com/health/pressure-in-ears-wont-go-away
www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-relieve-ear-pressure
www.amplifon.com/uk/ear-diseases-and-disorders/other-hearing-problems/ear-pressure
Коментари към Усещане за налягане в ушите