Увреждане на ретината на окото
Увреждане на ретината на окото е патологично състояние свързано със структурни и функционални нарушения на ретината, което може да бъде съпроводено с частична или пълна загуба на зрение.
Ретината представлява светлочувствителен слой в дъното на окото, което е гъсто мрежесто разклонение на очния нерв. Тя съдържа светлочувствителни невроепителни клетки и неврони, като тя е периферната част на зрителния анализатор.
Увреждане на ретината на окото може да се дължи на пигментоза на ретината, дегенерация на макулата, дистрофия на ретината, отлепване на ретината, хипертония (хипертонична ретинопатия), захарен диабет (диабетна ретинопатия), ретинобластом, сърповидно-клетъчна анемия, ретинална дисплазия, прогресивна атрофия на ретината, липемия ретиналис, муколипидоза, левкемия, тромбоза и емболия на кръвоносните съдове, болест на Бехчет (Behcet), системен лупус еритематозус и др.
Сърповидно-клетъчната анемия (Sickle Cell Anemia) е наследствено заболяване на кръвта, при което еритроцитите са с нарушена форма и приличат на полумесец/сърп. Тази патология във формата на червените кръвни клетки води до смущения в преноса на кислород към органите и тъканите. Признаците на заболяването могат да включват болки в корема и ставите, хемолитична анемия, увреждане на белия дроб и сърцето, секвестрация на далака и черния дроб, артрити, дактилит, умора, бактериални инфекции, увреждане на ретината, язви на подбедриците, асептична некроза на бедрената глава, костни инфаркти и др. Сърповидно-клетъчната анемия е заболяване, което се среща предимно в страните със субтропичен и тропичен климат.
Коментари към Увреждане на ретината на окото