Тремор на лицето
Треморът представлява патологично състояние, при което се наблюдават неволеви мускулни движения, настъпващи в специфична зона от тялото или в цялото тяло. Тези движения са малки, ритмични и трептящи и се появяват по повтарящ се модел (осцилаторни).
Треморът на лицето представлява локализирано треперене на различни части от лицето (устни, клепачи, бузи и т.н.). Наблюдава се най-често при стрес и тревожност, недостатъчност на калий, магнезий, калций, натрий, както и при парализа на лицевия нерв и невросифилис.
Невросифилисът представлява усложнение от нелекуван сифилис, при който инфекцията навлиза в централната нервна система(мозък и гръбначен стълб) и предизвиква редица неврологични симптоми. Предизвиква се бактерия и 3 до 7% от хората с нелекуван сифилис развиват невросифилис. Други симптоми на заболяването са: главоболие, ригидност на врата (схванатост), треска, гърчове, мозъчен удар, който може да се съпровожда със загуба на говорни способности, слабост и зрителни смущения, хемипарези, тремор на лицето, езика и ръцете, раздразнителност, мускулни контракции, деменция и др.
Треморът е симптом срещан при редица заболявания, като: Паркинсон, форми на множествена склероза, травматични увреждания на мозъка, невродегенеративни заболявания, повреда и разрушаване на мозъчния ствол, употреба на наркотици и медикаменти и по-конкретно - амфетамини, кортикостероиди, лекарствени средства за приложение при психиатрични заболявания, злоупотреба с алкохол, отравяне с живак, тумор на мозъчната тъкан, мозъчен удар и др.
Треморът може да бъде симптом на голямо разнообразие от заболявания - от леки болестни състояния до сериозни патологични разстройства. Често се наблюдава в резултат на силни емоции и стрес, след употреба на алкохол или наркотични вещества, състояния свързани с нарушено ментално здраве, неврологични заболявания, генетични разстройства и др. В зависимост от причината проявата на тремора може да бъде краткотрайна и той бързо да отшуми (например при пристъп на тревожност или стрес). Наблюдава се и хронична проява на тремора, при която той се появява и изчезва след по-дълъг период (например при гърчове с фокален характер). Честотата на появата на тремор може да намалее с увеличаване на възрастта, но тежестта му може да се повиши, като това повлиява върху способността на индивида да изпълнява определени дейности от всекидневния живот. Някои форми се предават наследствено.
Коментари към Тремор на лицето