Тестикуларна ектопия
Тестикуларна ектопия: нарушение в процеса на спускане на тестисите от коремната кухина към скротума, при което те остават на необичайно място. Често ектопичните тестиси остават малки и недоразвити.
Развитието на тестисите при мъжете е сложен процес, който започва през третия месец на вътреутробното развитие, когато заложбите на тестисите се намират двустранно, в близост до гръдния кош. Около седмия месец те започват постепенно да намаляват размерите си и достигат ингвиналния канал. През осмия месец се насочват към скротума и в деветия месец достигат горния му край. Точно преди раждането двата тестиса преминават изцяло в скротума. Всяко отклонение от този сложен процес води до задържане на тестисите или заемане на необичайно местоположение. Всяко местоположение на тестисите, извън линията на спускане се означава като ектопия на тестисите (тестикуларна ектопия).
Развитието на тестисите на друго място, извън скротума е нарушено поради по-високата температура. За нормалното развитие и функциониране на тестисите е необходима температура, с 1-2 ° С по-ниска от телесната и достатъчно кръвоснабдяване. Неправилното развитие на тестисите повлиява функцията на спермата, бъдещата плодовитост и еректилна функция, както и повишава риска от развитие на злокачествени заболявания на тестисите. Други усложнения на ектопичния тестис могат да бъдат торзио (ротация) на тестисите, стерилитет, инфекция (орхиепидидиит) и други.
Тестикуларна ектопия може да настъпи в резултат на генетични заболявания, хромозомни мутации и тератогенни влияния (4-бис (2-хлоробензил аминометил) циклохексан).
4-бис (2-хлоробензил аминометил) циклохексан е тератогенно химично съединение, за което при експериментални проучвания върху плъхове е доказано, че попадането му в организма по време на бременността може да провокира редица увреждания на плода като ектопия на тестисите, холопрозенцефалия, хидронефроза, очни увреждания и други.
Коментари към Тестикуларна ектопия