Образуване на тромб (кръвен съсирек)
› Причини
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Тромбът, наричан още кръвен съсирек, е крайният продукт от коагулацията на кръвта при хемостазата. Образува се в съдовата система и възпрепятства притока на кръв. При някои наранявания играе защитна роля, като предотвратява обилно кървене.
Тромбите се класифицират в две големи групи в зависимост от тяхното местоположение и относителното количество тромбоцити и червени кръвни клетки. Двете основни груши са:
- Артериални (бели) тромби, при които преобладават тромбоцитите.
- Венозни (червени) тромби, при които преобладават еритроцити.
Рискови фактори
Образуването на тромб е явление, което може да се предизвика от различни условия. Рисковите фактори могат да се разделят в три големи групи:
- Общи - възраст, женски пол, тютюнопушене, затлъстяване, бременност, обездвижване.
- Медицински - след хирургична интервенция, сърдечна недостатъчност, употреба на орални контрацептиви, разширени вени, дисеминирана вътресъдова коагулация.
- Фамилни - дефицит на антитромбин III, дефицит на протеин С, хипоплазминогенемия.
Най-общо казано рискът за тромбоза се увеличава през целия живот на индивида, в зависимост от фактори на начина на живот като тютюнопушене, диета и физическа активност, както и наличие на различни заболявания.
Как се образува
Основните причини за образуване на тромб са дадени в триадата на Вирхов, която включва тромбофилия, увреждане на ендотелните клетки и нарушен кръвен поток.
- Тромбофилия - хиперкоагулацията или тромбофилия се причиняват например от генетични дефекти или автоимунни нарушения.
- Увреждане на ендотелните клетки - Всеки възпалителен процес, като травма, операция или инфекция може да причини увреждане на ендотелната лигавица на стената на съда. Ендотелното увреждане неизменно участва в образуването на тромби в артериите, тъй като високите нива на кръвния поток нормално го възпрепятстват.
- Нарушен кръвен поток - Образуването на тромб е свързано също и със забавянето на кръвния поток или с възникването на турбулентен.
Образуваният тромб може да се отдели и да влезе в кръвообращението като ембол, който накрая да запуши напълно кръвоносен съд. Ако не се вземат своевременни мерки това може да доведе до некроза на тъканите в областта на оклузията. Венозната тромбоза може да доведе до белодробна емболия, когато тромб, най-често образуван във вените на долните крайници, се откъсне и попадне в съдовете на белия дроб.
Причини
Образуване на тромб (кръвен съсирек) може да се наблюдава при:
- Сърдечно-съдови заболявания — хипертонична болест на сърцето, дефект на аортните дъги, атеросклерозата, бактериален ендокардит, болест на Бюргер (Buerger's disease), вродена малформация на митралната клапа.
- Заболявания на кръвта - остра левкемия, нарушения в кръвосъсирването, полицитемия вера, тромботична тромбоцитопенична пурпура.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - диабет.
- Болести на костно-мускулната система и съединителна тъкан, остеомиелит.
- Туморни образувания - бъбречноклетъчен карцином, тумор на стомаха.
- Автоимунни заболявания - лупус.
- Други - бременност, счупване на кост, приемане на контрацептиви, хирургична операция.
Най-чести причини за образуване на тромб:
Атеросклероза
Атеросклерозата е заболяване, при което е артериите се натрупват плаки. Тези плаки са изградени от мазнини, холестерол, калций и други вещества. С течение на времето плаката се втвърдява и стеснява артериите. Това ограничава притока на богата на кислород кръв към различните части на тялото.
Основно събитие в развитието на атеросклеротичната плака е тромбозата, която може да възникне във всяка една артерия. Първоначално попринцип няма симптоми. Но с течение на времето може да доведе до сериозни усложнения като коронарна артериална болест, инсулт или бъбречни проблеми, в зависимост от това кои артерии са засегнати.
Захарен диабет
Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с хипергликемия в резултат на дефекти в секрецията на инсулин, действието на инсулина или и двете. Хроничната хипергликемия причинява дългосрочно увреждане, дисфункция и отказ на различни органи, особено очите, бъбреците, нервите, сърцето и кръвоносните съдове.
Няколко патогенетични механизми участват в развитието на диабета. Те варират от автоимунно унищожаване на бета-клетките на панкреаса с последващ инсулинов дефицит до аномалии, които водят до резистентност към действието на инсулина. Недостатъчното действие на инсулина води до нарушения в метаболизма на въглехидратите, мазнини и протеини.
Симптомите на изразена хипергликемия включват полиурия, полидипсия, загуба на тегло, понякога с полифагия и замъглено зрение. Остри, животозастрашаващи последици от диабета е хипергликемия с кетоацидоза. Пациентите с диабет имат повишен риск от атеросклеротични сърдечно-съдови заболявания.
Хипертонична болест на сърцето
Кръвното налягане е важен индикатор за здравословното състояние на човека. Това е налягането, което циркулиращата кръв оказва върху стените на кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето.
За високо кръвно налягане се приемат стойности над 140/90mmHg. Хипертонията обикновено не причинява симптоми. Дългосрочното високо кръвно налягане е основен рисков фактор за развитие на инсулт, коронарна артериална болест, сърдечна недостатъчност, хронични бъбречни заболявания и други.
COVID-19
COVID-19 е силно заразно респираторно заболяване, причинено от вируса SARS-CoV-2. Разпространява се главно по въздушно-капков път, но може и по контактно-битов. Най-честите симптоми на заболяването а треска, кашлица и затруднено дишане. Допълнителни са умора, мускулни болки, втрисане, главоболие, гадене, повръщане, загуба на вкус и мирис.
Признаците и симптомите могат да се проявят по различен начин при отделните индивиди. Инкубационният период е от 2 до 14 дни.
С по-висок риск за нужда от специално лечение са възрастни и хора със сериозни медицински проблеми. Сериозното заболяване, причинено от COVID-19, включва животозастрашаваща пневмония и органна недостатъчност.
Диагноза
Тромбът (кръвен съсирек) се диагностицира с различни инструментални изследвания, включващи: ехография, магнитно-резонансна томография, венография.
От кръвните изследвания, най-подходящо е изследването на D-димер. Това е фибрин деградационен продукт, получен в резултат на разграждане на образуван в тялото съсирек.
Лечение
Целта на лечението на кръвните съсиреци е да се предотврати тяхното разкъсване и уголемяване. То зависи от разположението на тромба.
Вариантите за лечение включват:
- Медикаменти - Антикоагулантите помагат да се предотврати образуването на кръвни съсиреци. При животозастрашаващи състояния, които са предизвикани от образуване на тромб, се използват тромболитици. Те разрушават вече образували се съсиреци.
- Компресионни чорапи - При образуването на тромби в долните крайници тези чорапи осигуряват натиск, за да се намали подуването на краката и предотвратяване на образуване на тромби.
- Хирургична намеса - Чрез използването на катетър, се позволява директното прилагане на медикаменти върху кръвния съсирек.
- Стентиране - Това е минимално инвазивна, нехирургическа операция, целяща възстановяване проходимостта на артерията, в която се намира тромба.
- Вена кава филтър - Използва се при тромбоза на долните крайници, за предотвратяване откъсването на ембол и последващи усложнения като белодробна емболия.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Образуване на тромб (кръвен съсирек)
- Вроден дефицит на други фактори на кръвосъсирването
- Вродена аномалия на аортната и митралната клапа, неуточнена
- Вродена митрална инсуфициенция
- Вродена митрална стеноза
- Вродени аномалии на аортната и митралната клапа
- Вродени аномалии на големите артерии
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Thrombosis#Prevention
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318522
https://en.wikipedia.org/wiki/Thrombosis
https://www.thrombosisadviser.com/en/professionals/knowledge-base/essentials/thrombus-formation
Коментари към Образуване на тромб (кръвен съсирек)