Събуждане често през нощта

› Диагноза
Въведение
Сънят е състояние на намалена умствена и физическа активност, при което съзнанието е променено и определени сетивни дейности са потиснати. По време на сън се наблюдава значително намаляване на мускулната активност и взаимодействието със заобикалящата среда. Докато сънят се различава от будността по отношение на способността да се реагира на стимули, той все още включва активни мозъчни модели, което го прави по-реактивен от кома или нарушения на съзнанието.
Добрият нощен сън е ключът към здравето, настроението и продуктивността през целия ден. Много хора обаче се сблъскват с проблема с честите нощни събуждания, които нарушават естествения ритъм на съня и водят до усещане за умора сутрин.
Сънят играе ключова роля за възстановяването на организма. През нощта се случват важни процеси:
- Възстановяване на клетки и тъкани.
- Регулиране на хормоналните нива.
- Укрепване на имунната система.
- Обработка на информация и консолидиране на паметта.
- Поддържане на психо-емоционален баланс.
Редовните нарушения на съня могат да доведат до множество здравословни проблеми, включително хронична умора, депресия, когнитивен спад и дори повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Ето защо е много важно да осигурите добър и непрекъснат сън.
Събуждане често през нощта: често прекъсване на нощния сън, което намалява неговото качество, повлиява настроението и общата ефективност през деня.
Събуждането често през нощта може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тиреотоксикоза, хипертиреоидизъм.
- Психични и поведенчески разстройства - генерализирана тревожност, остра стресова реакция, посттравматично стресово разстройство, биполярно афективно разстройство, рецидивиращо депресивно разстройство
- Болести на нервната система - безсъние, апнея по време на сън, синдром на карпалния канал, увреждания на брахиалния плексус, полиневропатии.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - увреждания на рамото, невралгия и неврит
- Болести на дихателната система - бронхиална астма.
- Болести на пикочо-половата система - менопаузата и други нарушения в периода около менопаузата.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - неуточнени болки в областта на корема.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора, стресово състояние.
Възможни причини за събуждане често през нощта
Най-честата причина е лошата хигиена на съня. Тази концепция включва времето за лягане и събуждане, редовността на това действие, както и баланса на изкуственото и естественото осветление.
Правилната хигиена на съня означава лягане и събуждане по едно и също време както през делничните, така и през почивните дни. Изкуствената светлина трябва да се минимизира преди лягане – това включва разпространеното през последните години правило да се оставя смартфона настрана поне час преди лягане. Това се обяснява с факта, че синята светлина, излъчвана от екрана, пречи на производството на мелатонин, хормона на съня.
Утежняващите фактори включват повишена тревожност и депресивно разстройство - при наличието на тези заболявания нарушението на съня може да стане хронично.
Соматични заболявания
Този раздел включва всички заболявания, при които е нарушен хормоналния баланс. В списъка са:
- захарен диабет
- патологии на щитовидната жлеза
- болка в сърцето
- диспнея
- онкология
- нарушения на пикочно-половата система.
Минали наранявания и продължителна почивка на легло често водят до спонтанни събуждания посред нощ. Ако функционалността на бъбреците е намалена, ще възникнат и определени проблеми и тогава честите събуждания по време на сън ще бъдат свързани с необходимостта от посещение на тоалетната.
Прием на лекарствени препарати
Това може да се дължи на неправилно лекарско предписание, превишаване на препоръчителната доза или частична индивидуална непоносимост към определено вещество. Понякога негативните промени са свързани със странични ефекти. По-специално, такива прояви се причиняват от транквиланти, стимуланти на централната нервна система, кофеин, лекарства, предписани за бронхиална астма, двигателни нарушения, патологии на щитовидната жлеза и блокери на стомашната секреция.
Причини, свързани с репродуктивната система
Тези предпоставки се отнасят предимно за женското тяло и са свързани с периоди на хормонален дисбаланс. Пикови моменти: пубертет, бременност, менопауза. Понякога предменструалният синдром има забележимо отрицателно въздействие върху механизма на заспиване.
Дефицит на микронутриенти
Дефицитът на определени вещества причинява безпокойство, смущения във функционирането на нервната и отделителната системи, провокира загуба на баланс между възбуда и инхибиране и предотвратява релаксацията. Най-сериозните нарушения могат да бъдат причинени от критично ниски концентрации на витамин D, магнезий, желязо и йод.
Заболявания на нервната система
Нарушенията на съня са типични за невродегенеративните заболявания, които включват болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер и множествената склероза. Докато се развиват, човек започва да се страхува от тъмнината, обърква деня и нощта, изпитва прекомерно вълнение или апатия, което също води до нарушаване на циклите на сън и събуждане.
Инсултите и травматичните мозъчни наранявания могат да имат непредвидими последици, включително хронично безсъние. Всичко зависи от засегнатата област. Ако възрастен изпитва чести събуждания през нощта, причината може да е в неправилното функциониране на определена област на мозъка.
Нарушения в начина на живот
Заспиването и събуждането са свързани с производството на определени хормони – мелатонин и серотонин. Първият се произвежда преди 3 часа сутринта, на тъмно и има релаксиращ и хипнотичен ефект. Вторият започва да се синтезира по-близо до сутринта, осигурявайки лесно събуждане и прилив на енергия. Това трябва да се вземе предвид при планирането на ежедневието ви. Ако хората преминат към нощен начин на живот, не трябва да се изненадват от летаргия, апатия и безразличие към света около тях. Ако човек не си легне до 2 часа след полунощ, то на сутринта той се чувства изтощен, нервен и уморен. Разбира се, има изключения, но те само потвърждават общото правило.
Други причини
При събуждане често през нощта е важно да се вземат предвид и външните причини. Това е злоупотребата с кафе и силен чай следобед, ниска физическа активност, шум и задуха в стаята.
Експертите предупреждават, че често пречат на съня:
- синдром на неспокойните крака
- работен график, който изисква периодични нощни събуждания
- честа смяна на часовите зони
Продължителното гледане на екран с всякакъв размер уморява очите, а изобилието от информация стимулира мисленето и въображението. Гледането на новини и криминални репортажи разклаща душевното равновесие, филмите на ужасите също не са най-добрият избор вечер, особено през работната седмица.
Последици
Клинично изразените симптоми на нарушение на съня в ранните етапи не причиняват забележимо намаляване на качеството на живот. Човек може дори да свикне постоянно да се чувства сънлив и отпаднал, като го приписва на хроничен стрес, голямо количество работа и рутинни задачи.
Опасността се крие в тези състояния, които възникват без навременна медицинска помощ. Повечето от описаните по-горе видове нарушения водят до нарушаване на структурата на съня. Честите събуждания пречат на мозъка да навлезе в стадия на дълбокия сън, оставяйки съзнанието на границата между дълбокия и плиткия. Така човек е хронично в състояние на „лишаване от сън“ и тялото не получава така необходимата релаксация и възстановяване след ден, изпълнен с работа и задачи. В краткосрочен план това не предизвиква безпокойство, но в дългосрочен план води до редица усложнения, които могат да включват:
- метаболитни нарушения, водещи до развитие на диабет
- намалена потентност
- повишено натоварване на някои части на сърцето, което води до развитие на аритмии
- появата на хипертония
- риск от развитие на депресивно разстройство
- влошаване на състоянието на косата и кожата.
Най-голямата опасност е вероятността от сърдечно-съдови заболявания: тя се увеличава заедно с увеличаването на симптомите на OSA - синдром на обструктивна сънна апнея. С течение на времето може да се наложи на пациента да се предпише антихипертензивна терапия, като в същото време рискът от инсулт се увеличава. Този синдром има и обратна страна - брадиаритмия по време на сън, изразяваща се в забавяне на сърдечната честота под 60 удара в минута.
Визуално качеството на кожата и косата страда, тъй като пълноценният и здрав сън регулира процесите на растеж и образуването на колаген. Често именно влошаването на тена, косопадът и проблемните нокти са първият предупредителен сигнал за пациента, който го кара да потърси лекарска помощ.
Диференциалната диагноза е много важна при изследване на пациент с нарушения на съня. Когато се открие OSA, лекарят трябва да включи профилактика на сърдечно-съдови заболявания, рискът, от които обикновено е повишен при този пациент.
Нарушенията в обичайния ритъм на сън и будност, в допълнение към вторичните заболявания, са изпълнени със значително намаляване на качеството на живот. Тези състояния представляват опасност за хората, чиято работа изисква повишена концентрация – шофьорите. Постоянната липса на сън се отразява негативно на скоростта на реакция на водачите.
Диагноза
При първичния преглед се събират данни за оплакванията на пациента, изяснява се анамнезата, извършва се физикален преглед, могат да се назначат инструментални и лабораторни изследвания.
В зависимост от оплакванията изследването може да включи УНГ органи: лекарят ще види дали са увеличени сливиците, дали има признаци на хроничен ринит, има ли удебеляване на езика. Оценява се лумена на горните дихателни пътища: за това пациентът отваря устата си и изплезва езика си. Обръща се внимание и на обиколката на врата, тъй като това е един от показателите за риска от развитие на OSA. Ако този показател се увеличи до повече от 43 сантиметра при мъжете и 41 сантиметра при жените, вероятността се оценява като повишена.
Инструментална диагностика
Ако се оплаквате от безсъние, прекъсване на съня, хъркане и спиране на дишането, могат да бъдат показани следните изследвания:
- Полисомнография. Това е компютърен запис на съня на пациента и следователно изисква той да бъде в отделна стая за целия цикъл от заспиването до събуждането. Сензори на тънки жици са прикрепени към главата на няколко места, а самото устройство е фиксирано към колана на обекта. Програмата записва максимум показатели: етапи и структура на съня, тяхната продължителност, наличие на хъркане и издавани звуци, тяхната сила и продължителност, движения на крайниците и челюстите, паузи в дишането и много други. Това е най-пълната картина на съня, която съвременната медицинска апаратура може да предостави, но ресурсоемкото естество на изследването го прави доста скъпо, макар и много информативно. Това е „златен стандарт“ за диагностициране на OSA, синдром на неспокойните крака и парасомния.
- Актиграфия. Използва се за наблюдение на състоянието на нарушение на циркадния ритъм. Устройството записва времето на заспиване, продължителността на фазите на съня и времето на събуждане. Устройството обикновено се носи на китката и може да се носи няколко дни или седмици, в зависимост от инструкциите на лекаря. Записват се също двигателните реакции и светлинните характеристики по време на сън.
- Компютъризирана пулсова оксиметрия (респираторен мониторинг). С помощта на компактно устройство, което се закрепва на китката и върха на пръста, устройството събира данни за насищането на кръвта с кислород по време на сън. Тези данни ни позволяват да диагностицираме OSA и да определим степента на опасност, която този синдром може да представлява за пациента: колко често дишането спира по време на сън, какви нива достига рязкото намаляване на кислорода в кръвта.
Профилактика
Превенцията на събуждане често през нощта може да изисква комбинация от когнитивно-поведенческа терапия, лекарства и промени в начина на живот.
Сред практиките за начин на живот, заспиването и събуждането по едно и също време всеки ден може да създаде стабилен модел, който може да помогне за предотвратяване на безсънието. Препоръчва се избягване на интензивни упражнения и кофеинови напитки няколко часа преди лягане, докато упражненията по-рано през деня могат да бъдат полезни. Други практики за подобряване на хигиената на съня могат да включват:
- избягване или ограничаване на дремките
- избягване големи хранения, напитки, алкохол и никотин преди лягане
- намиране на успокояващи начини за отпускане в съня, включително използване на бял шум
- редовни упражнения
- релаксиращи дейности преди сън
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Събуждане често през нощта
- Апнея по време на сън
- Генерализирана тревожност
- Други и неуточнени болки в областта на корема
- Нарушение в заспиването и продължителността на съня [безсъние]
- Нарушения на менопаузата и други нарушения в периода около менопаузата
- Неуточнени невралгия и неврит
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325294#night-terrors
https://en.wikipedia.org/wiki/Insomnia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9155#causes
https://comfort.sovamed.ru/zabolevaniya/rasstroystva-sna/
Коментари към Събуждане често през нощта