Структурни промени в бъбреците
Структурни промени в бъбреците представляват патологичен процес, при който се установяват изменения в структурата на бъбреците, което е съпроводено с нарушения в тяхната функция.
Бъбрекът е чифтен анатомичен орган с бобовидна форма и тъмно червен цвят, разположен по задната коремна стена зад перитонеума на нивото на XII гръден до II поясен прешлен. Състои се от кора и сърцевина. Основните функции са филтрация на кръвната плазма, резорбция на нужните за организма вещества (вода, глюкоза, соли) и секреция на ненужните съединения с урината-амоняк, урея, креатинин.
Структурни промени в бъбреците могат да настъпят при хронична бъбречна недостатъчност, кистозна болест на бъбрека, нефролитиаза, дислипидемия, хронично неконтролирано високо кръвно налягане, сиалидоза, лекарствена нефропатия, бъбречна амилоидоза, захарен диабет, вродена хипоплазия на бъбрека, травма, тромбоза на бъбречните съдове, нефротичен синдром, синдром на Гудпасчър (Goodpasture), ХИВ-свързана нефропатия, тютюнопушене и др.
Инфантилната сиалидоза тип 2 (Sialidosis type II, infantile) е много рядко метаболитно наследствено заболяване, което се дължи на дефект в ензима алфа-невраминидаза. Тази форма на заболяването е съпроводена с умствена изостаналост, множествена дизостоза,м поява на "черешови петна" в ретината, увеличени черен дроб и далак, структурни и функционални нарушения на бъбреците и др.
Коментари към Структурни промени в бъбреците