Стереотипна реч
Стереотипна реч представлява наличие на равен, безизразен и шаблонен говор с повторения на фрази, често извън контекста.
Стереотипна реч може да се наблюдава при: синдром на Даун (Down syndrome), синдром на Клайфелтър (Kleinfelter syndrome), синдром на Аспергер (Asperger syndrome), мозъчен инсулт, аутизъм, детска церебрална парализа, глухота (мутизъм), полиомиелит, деменция, болест на Алцхаймер, болест на Уилсън (Wilson), болест на Паркинсон, мозъчен тумор, слепота, вреждане на ларингеалния нерв, синдром на свръхжената, шизофрения, биполярно разстройство, депресия, болест на Хънтингтън, нарушения в комуникацията.
Нарушения в комуникацията представляват разнообразие от разстройства и състояния, при които способността за комуникация на индивида е нарушена. Тези нарушения могат да включват проблеми с езика, речта, чуването и развитието. Влиянието им върху способностите за комуникиране може да бъде леко или силно. Някои примери за нарушения в комуникацията са заекването, аутизъм, дислексия и други. Наблюдават се следните признаци: стереотипна реч, проблеми с говора, глухота, мутизъм, слепота, неспособност за изразяване на емоциите и мислите, неспособност за водене на разговор, проблеми с комуникацията, вариращи симптоми, в зависимост от първопричината.
Коментари към Стереотипна реч